Yeni Düzenleme Bankaların Başına Dert Açabilir | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
Yeni Düzenleme Bankaların Başına Dert Açabilir
09 Temmuz 2014, Carsamba 11:41:43
Yeni Düzenleme Bankaların Başına Dert Açabilir
Borçlar Kanunu’nda kiracıların tahliyesi ile ilgili yeniden düzenlenen ve mülk sahibinin lehine dönen uygulama, 10 yılı aşmış kurumsal kiracıların başına dert açabilir. Avukat Cevat Kazma’ya göre yeni uygulamadan en çok bankalar etkilenecek.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Borçlar Kanunu'nda yapılan 10 yıllık kiracıların tahliyeleri ile ilgili yeni düzenleme, 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe girdi. Daha önce kiracı lehine olan uygulama, artık mülk sahibi lehine döndü. Yürürlüğe giren maddeye göre, mülk sahipleri 10 yılı dolduran kiracılarına herhangi bir gerekçe göstermeden, sözleşmelerinin bitimine 3 ay kala ihtarname gönderip ev ya da işyerinden çıkartılabilecek. Türkiye ortalamasında bireysel kiralamalar 10 yıl civarında sürerken, kurumsal şirketlerde bu durum 10 yılı aşabiliyor. Dolayısıyla özellikle banka şubeleri gibi yerleşik kurumsal kiracıların olduğu mülkler rekabete açılacak, kurumsal kiracılar yasadan en çok etkilenen grup olacak.

Yapılan yeni düzenlemenin özellikle bankalar için tehlike arz ettiğini belirten Avukat Cevat Kazma, “Bankalar, açacakları şubeyi uzun vadede kullanmak için kiralıyorlar. Yeni düzenleme mülk sahibini, daha fazla ücret teklif eden başka bir bankaya mülkü kiralamak istediğinde özgür kılıyor. Burada sadece bankalar değil, diğer kurumsal şirketlerde uzun vadede sıkıntı yaşayabilir” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 1139 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Borçlar Kanunu, Cevat Kazma, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Yeni Düzenleme Bankaların Başına Dert Açabilir 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Keleş Center Airport, Nanoipekmat, Sirkeci Garı, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi, MSGSÜ, iPhone 5, MonoSpace, İklimlendirmeSanayi , IAEE, Resim İstanbul, Prenta, Alpugan Mimarlık, CODA, Deluxe Deco, Ümmiye Koçak, Arıston, Abidin Gökdeniz, ArTeGe, MediaMarktTürkiye, “Onarımı Bizden Okuması Sizden Projesi” , Abdullah Tok’ı, Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, Boya Ustalarının Eğitimi ve Semineri Programı, AlperTaşdelen, Konak Belediyesi , Large, Aşçıoğlu, Mobiliyum AVM, Selin Yapı, Nlogoİstanbul,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.