İnşaat malzemeleri endeksi yükselişini sürdürdü | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat malzemeleri endeksi yükselişini sürdürdü
15 Haziran 2017, Persembe 09:40:33
İnşaat malzemeleri endeksi yükselişini sürdürdü
Mayıs ayında yükselişini 5'inci aya taşıyan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, 2013 yılı ağustos ayından bu yana en yüksek aylık artışını gösterdi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay düzenli olarak yayınlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin, Mayıs 2017 sonuçları açıklandı. İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi, mart ve nisan aylarında gösterdiği yükselişi mayıs ayında da sürdürdü. Mayıs ayında, bir önceki aya göre 3,13 puan artan Bileşik Endeks, ölçülmeye başlandığı 2013 yılı ağustos ayından bu yana en yüksek aylık artışını gösterdi. Bileşik Endeksteki bu artışa ‘faaliyet’, ‘güven’ ve ‘beklenti’ endeksinin birlikte yükselmesi katkı sağladı. Son dört aydır hızlı bir iyileşmenin yaşandığı Beklenti Endeksinde faaliyetlerdeki toparlanma, alınan önlemler, güven artışı ve siyasi gündemin zayıflaması beklentilere de olumlu yansıdı.

İç satış, ihracat ve üretim ‘faaliyetlerinde’ önemli artış

Raporda şu bilgilere yer verildi: Faaliyetlerin oldukça canlı geçtiği mayıs ayında, ‘Faaliyet Endeksi’nde önemli bir sıçrama yaşandı. Mevsimsellik, inşaat sektörü için açıklanan destekler ve beklentilerdeki iyileşmeler, inşaat malzemeleri sanayinin faaliyetlerinde genişletici etki yaratmaya devam etti. ‘Faaliyet Endeksi’ mayıs ayında 4,7 puan arttı. Geçen yılın ‘Faaliyet Endeksi’ ile aynı seviyeye ulaşılması sonucu, ilk kez mayıs ayında geçen yılki faaliyet seviyesi yakalandı. Yurtiçi satışlarda bir önceki aya göre kuvvetli bir sıçrama oldu. İhracat da mayıs ayında önemli bir artış gösterdi. Üretimde ise iç satışlar ve ihracattaki artışa bağlı önemli bir genişleme yaşandı. Cirodaki artış yeniden kuvvetlenirken, tahsilat hızı da kademeli ve sınırlı artış eğilimini sürdürdü.

Faaliyetlerdeki kuvvetli genişleme ‘güveni’ destekledi

Son dört aydır artış gösteren ‘Güven Endeksi’ içinde en yüksek artış mayıs ayında gerçekleşti. ‘Güven Endeksi’nin giderek daha hızlı toparlanmasına rağmen, güven seviyesinin halen düşük olduğu görüldü. Mayıs ayında faaliyetlerdeki genişlemenin kuvvetlenerek sürmesi, güvenin toparlanmasına destek oldu. Güven seviyesi bir önceki aya göre 2 puan arttı. Geçen yılın aynı ayının güven seviyesinin ise 6,3 puan altında kaldı. Endekse göre, Türkiye ekonomisinin genel gidişatına ilişkin güven, uzun süre sonra başlayan artışını sürdürdü. İnşaat malzemeleri sanayine yönelik güven ise toparlanmasını hızlandırdı. Yurtiçi pazarlarına yönelik güven mayıs ayında artış gösterdi. İhracat pazarlarına yönelik güven ise önemli ölçüde arttı. Güven unsurlarının tamamına yayılarak süren toparlanma önümüzdeki dönem için ümit verdi.

Önümüzdeki üç ayın üretim ‘beklentisinde’ kuvvetli artış

Rapora göre, son dört aydır hızlı bir iyileşmenin yaşandığı ‘Beklenti Endeksi’nde faaliyetlerdeki toparlanma, alınan önlemler, güven artışı ve siyasi gündemin zayıflaması beklentilere de olumlu yansıdı. ‘Beklenti Endeksi’ mayıs ayında bir önceki aya göre 2,7 puan arttı. ‘Beklenti Endeksi’ geçen yılın aynı dönemine göre ise 1,7 puan daha düşük çıktı. Böylece beklentiler giderek geçen yılki seviyelerine yaklaştı. Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler mayıs ayında artışını sürdürdü. İnşaat malzemeleri sanayine ilişkin beklentilerde yine önemli artış yaşandı. Önümüzdeki üç aya ilişkin alınan yurtiçi siparişleri mayıs ayında önemli bir artış gösterdi. Önümüzdeki üç aya ilişkin ihracat siparişlerinde de artış hızlanarak sürdü. Yurtiçi ve yurtdışı siparişlerdeki artış beklentisine bağlı olarak önümüzdeki üç ayın üretim beklentisinde de kuvvetli bir artış ortaya çıktı.

KAYNAK: Dünya579 kez okunmuştur.


ETİKETLER : İMSAD, BileşikEndeks, İnşaat, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

İnşaat malzemeleri endeksi yükselişini sürdürdü
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
StarLight® , DATİ Yatırım Holding A.Ş, NükleerSantral, Neorion Hotel, LimakEnerji, APPG, GREENGUARDGold, Soytez Vadi Evleri, Ecotech, (RBS), Kalite Çemberi, AnnelerGünü, Candy Hoover Group Türkiye, konut stoğu, My World Ataşehir , Woop Point, Hasan Polatlı, European Steel Design Awards, Fuaye, YAPIKrediKorayGYO, W İstanbul, Keller Williams, Alper Derinboğaz, 77 Milyon liralık Tesis, Tona Yapı Safe İnşaat , Cooper Med, Hattat Termik Santrali, Makel 2013 Zirvesi, SVR Grup, ArkasLojistik,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.