Galatasaray’ın İstanbul Riva’daki 1 milyon metrekarelik arsası dün ihale edildi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
İnşaat&Yatırım Sayı 160
Kasım 2017 Sayı 160
İnşaat&Yatırım Sayı 159
Ekim 2017 Sayı 159
İnşaat&Yatırım Sayı 158
Eylül 2017 Sayı 158
Galatasaray’ın İstanbul Riva’daki 1 milyon metrekarelik arsası dün ihale edildi
16 Haziran 2017, Cuma 09:23:39
Galatasaray’ın İstanbul Riva’daki 1 milyon metrekarelik arsası dün ihale edildi
Galatasaray’ın İstanbul Riva’daki 1 milyon metrekarelik arsası dün ihale edildi. Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı 3.1 milyarlık satış geliri olan bir proje yapacağını taahhüt etti. Emlak Konut ve kulübe ise 1 milyar 178 milyon teklif edildi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

GALATASARAY Spor Kulübü’nün İstanbul Riva’daki 1 milyon metrekarelik arsası için nihai ihale dün yapıldı. Emlak Konut GYO öncülüğünde yapılan hasılat paylaşım modelli ihaleye konut üreticileri yoğun ilgi gösterdi. İhaleyi kazanan şirket Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı oldu. Yoğun rekabet yaşanan ihalede ortaklar 3.1 milyar liralık satış değeri olan gayrimenkul projesi yapmayı taahhüt etti. Şirket payı olarak da yüzde 38’e denk gelen 1 milyar 178 milyon lira önerildi. Emlak Konut ile Galatasaray arasında yapılan protokole göre gelirin yüzde 80’i kulübün, yüzde 20’si Emlak Konut’un olacak. Bu durumda 942 milyon 400 bini kulübün, 235 milyon 600 bin TL ise Emlak Konut’un kasasına girecek. Riva arsasının ekspertiz değeri 388.7 milyon lira olarak açıklamıştı. Galatasaray satış yerine hasılat paylaşımını seçince karlı çıktı.

BAŞKAN VE PATRONLAR

İhaleye gayrimenkul şirketlerinin patronlarının katılması dikkat çekti. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek’de İstanbul Ataşehir’deki Emlak Konut GYO Genel Müdürlüğü’ne giderek ihaleyi yerinde takip etti. Riva projesine 2018 yılında başlayacaklarını söyleyen Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “2018’de satışlar yapıldıkça Galatasaray payına düşeni almaya başlayacak. Gelir doğru kullanılırsa Galatasaray için farklı bir süreç başlar. Böyle bir dönemde milyarlık teklifler hem ülke ekonomisine hem de gayrimenkul sektörüne olan güveni gösteriyor. Bu ihale sektördeki durağanlığı çözecek adım da olabilir” dedi.

‘FEVKALADE SONUÇ’

Dursun Özbek ise ihale sonucunu ‘fevkalade’ olarak yorumladı. Dursun Özbek kulübün bankalara ve finans kuruluşlarına borcunun yaklaşık 173 milyon dolar olduğunu ve Riva projesi ile borçları kapatacaklarını açıklamıştı. İhale sonrası konuştuğumuz Özbek, gelirin beklediklerinden de iyi geldiğini belirtti ve şunları söyledi: “Florya arsasının da ihalesi yıl sonunda olur. Her iki arsa için 1.5 milyar gelir bekliyorduk ama gelir daha fazla olacak. Riva için 942 milyon dense de gelir arttıkça payımızın da artacağını hesaba katmak gerek. Emlak Konut’un diğer işlerine bakınca iş sonunda daha yüksek gelirler çıktığını görüyoruz” dedi.

KAYNAK: Hürriyet618 kez okunmuştur.


ETİKETLER : EmlakKonutGYO, GALATASARAYSporKulübü, DursunÖzbek,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Galatasaray’ın İstanbul Riva’daki 1 milyon metrekarelik arsası dün ihale edildi
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Bticino Matix serisi, GayrimenkulHukuku, Boston Consulting Group , Banu Arıduru, Bilal Aydoğan, HansOttoNagel, MegaronÇatı, Leda, Bizimevler 6, MuratÇelik , Kerax, Burak Ç. Kızılhan, The Istanbul EDITION, Winx Club grubu, Karaköy İstanbul "Salıpazarı Limanı", İncek Loft, AliBabacan, JEMUS, Rochester Institute of Technology, Nevşehir, Superbrands Türkiye, BizCevahir, CS Group, Meiller Beton 2014 Fuarı, Soner Keleş, Yenigün İnşaat, Çakır İnşaat, Afyon Park, Erdem Orhan Akkoç, ‘Sayaç,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.