Kombilerimizi/Evlerimizi Kaç Derecede Tutmalıyız? | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
İnşaat&Yatırım Sayı 160
Kasım 2017 Sayı 160
İnşaat&Yatırım Sayı 159
Ekim 2017 Sayı 159
İnşaat&Yatırım Sayı 158
Eylül 2017 Sayı 158
Kombilerimizi/Evlerimizi Kaç Derecede Tutmalıyız?
12 Ekim 2017, Persembe 09:09:41
Kombilerimizi/Evlerimizi Kaç Derecede Tutmalıyız?
Yüksek faturalarla karşılaşmamak için kombilerimizi daha doğrusu evlerimizin sıcaklığını günün hangi zamanlarında nasıl ayarlamalıyız?
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Ev ve iş yerlerimizde soğuk havalarda ısınmak için kullandığımız kombiler, yanlış yöntemler ile kullanıldığı takdirde yüksek meblağda faturaların gelmesine yol açabiliyor. “Örneğin en çok karşılaşılan bilgi, kombiyi sürekli belli bir derecede tutarak doğru konfor ve tasarrufu yakalamak. Ve fakat bu durum maalesef daha çok tüm gününü evde geçiren insanlar için geçerli. Eğer hanede çalışan, evden günün belli saatleri uzak kalan birileri varsa, bu hiç de ekonomik bir çözüm olmayabiliyor.” diyen Cosa Kurucu Ortağı Dr. Emre Erkin sözlerine şu şekilde devam etti: “En ideal sıcaklık ayarı nedir? sorusuna benim iki cevabım oluyor. Birincisi uluslararası dokümanlarda ısıtma dönemi için tavsiye edilen sıcaklık aralığı olan 20-22 derece. Bunun kişiye özel sabit bir değeri yok. İkinci cevap olarak da kullanıcılar için bu aralıkta konforlu hissettikleri sıcaklık diyebilirim aslında. Konforumuzu maksimize etmek yani kışın evde tişörtler ile oturmak konforlu bir çözüm olsa da 20-22 derecenin üzerlerine çıkmak ekonomik bir çözüm olmaktan çıkıyor.

Unutmayalım ki her bir derecelik sıcaklık artışı fazladan %5 ila %8 arasında doğalgaz harcamak demek. Aslında bizim temel sorunumuz evin sıcaklığını, dolayısıyla aslında hangi sıcaklıkta konforlu olduğumuzu bilememek. Bunun için de evimizin sıcaklığını ölçerek kombilerimizi buna göre işletebilmek gerekiyor. Bunun için yıllarca kullanılan oda termostatları var. Günümüz teknolojisinde artık, bunu sizin adınıza, sizin konforlu hissettiğiniz şekilde yapabilen yeni nesil akıllı oda termostatları da mevcut. Kombinizi sizin adınıza, siz evdeyken, uykudayken veya dışarıdayken en tasarruflu sıcaklık modunda tutacak şekilde çalıştırabiliyor. Özellikle ısı yalıtımı yapılmış bir evde oturuyorsanız ilk etapta tasarruf yapabilmek için akıllı bir oda termostatı ile kombinizi akıllandırmanın faydasını göreceksiniz. Çünkü akıllı oda termostatları, eviniz sizin konforlu hissettiğiniz sıcaklığa geldiğinde kombinin çalışmasını durdurarak evinizin sabit sıcaklıkta kalmasını sağlıyor. Gün boyu evde bulunmayanlar için, uzaktan cep telefonundan kontrol edilebilen çalışma sistemine sahip akıllı oda termostatları, evde kimsenin olmadığını algılıyor ve kombinizin gereksiz yere çalışmasını engelliyor. Böylece evinizin sıcaklığına bağlı kontrol yaparak %30'lara varan enerji tasarrufu yapabilmenize olanak sağlıyor.

Tüm bunların yanında tabi ki etkili başka bir yöntem ise, radyatörlerin önlerini ve üstlerini kapalı tutmamak gerekliliğidir. Kapı ve pencerelerden oluşabilecek ısı kayıplarını engellemek gerekir. Özellikle kuzey cephesine bakan odalarınızdaki radyatör peteklerinin arkasına ısı yalıtımlı paneller konmalı. Bu, peteklerin yaydığı ısının duvarlardan dışarı gitmesini engelleyecektir. Buna ilave olarak kombi ve ısıtma tesisatınızın düzenli olarak bakımının yapılması sistemin verimli çalışmasını sağlayacaktır.” Cosa, akıllı bir oda termostatı, evinizin enerjisini cep telefonundan yönetip takip edebildiğiniz, sizi ve evinizi tanıyan, ileride farklı cihazlarınızı da yönetme altyapısı olan yeni nesil bir teknoloji. Cosa, geliştirdiği teknolojiler sayesinde klima ve kombileri akıllı cep telefonları üzerinden kontrol altında tutarak doğalgaz faturalarında ortalama %30’a, klimaların elektrik tüketiminde ise %40’a varan kadar tasarruf sağlıyor. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 391 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Cosa, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Kombilerimizi/Evlerimizi Kaç Derecede Tutmalıyız?
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Özkırİnşaat, Sia& Moore, artizan, Altunizade, BoschGrubu, Yakınkent OSB, Pro-Has, Aliağa- Menderes raylı sistem hattı, Fordham Üniversitesi , Atakule GYO, 3. Yeşil Binalar Ve Ötesi Konferansı, TiyatroKulubü, Evkredisi, KA İnşaat, Ensar Mimarlık, Welness Merkezi , AXİS İstanbul Ofis , Turhan Turhangil, Ersin Turgut, Formula E, ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, WorkSquare, Levent-Hisarüstü, 2012 Teknoloji Ödülü, Elit Yapı A.Ş, CEPMC, İçmeSuyu, Bizimevler7, SBGrup, MustafaSerdarAtaseven,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.