“Maliyet tavan yapmasına rağmen ev almak için en uygun dönem” | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
“Maliyet tavan yapmasına rağmen ev almak için en uygun dönem”
06 ARALIK 2017, Carsamba 17:19:34
“Maliyet tavan yapmasına rağmen ev almak için en uygun dönem”
Yılbaşından bu yana yükselişini sürdüren bina inşaatı maliyet endeksinde beklenen düşüş son çeyrekte de gerçekleşmedi ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.1 artış kaydetti.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Yılbaşından bu yana yükselişini sürdüren bina inşaatı maliyet endeksinde beklenen düşüş son çeyrekte de gerçekleşmedi ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.1 artış kaydetti. Bunun yanı sıra bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi yüzde 12.9 ve malzeme endeksi yüzde 25.1 arttı. İnşaat sektörünün bu artışları henüz fiyatlara yansıtmadığını söyleyen Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, önümüzdeki günlerde piyasaların düzelmesiyle yansımaların görülebileceğini bu nedenle de bu sürecin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Ülkemizde ev sahibi olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmasına rağmen 2017’nin başından beri yükselişini sürdüren bina inşaatı maliyet endeksinde beklenen düşüş son çeyrekte de gerçekleşmedi ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 22.1 artış kaydetti. Bunun yanı sıra bir önceki yılın aynı çeyreğine göre işçilik endeksi yüzde 12.9 ve malzeme endeksi yüzde 25.1 arttı.

Özellikle kur bazlı maliyet artışlarının firmaları zorladığı şu günlerde inşaat sektörünün bu artışları konut fiyatlarına yansıtmadığını belirten Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, bu dönemin kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu söyledi. Maliyet artışlarının 2018 yılı başında yüzde 10’dan başlayarak bütçelere yansıtılmasının gündemde olduğu ifade eden Çiftçi, “Konut sahibi olmak isteyenlerin bu dönemi kaçırmaması gerektiğini düşünüyoruz. Son aylarda satılan konut rakamlarına da baktığımızda 2017 yılı konut satışı için yeni bir rekor ortaya çıkarabilir. Konut sektörü bu artışı fiyatlara yansıtmadığı sürece bu yıl olumlu gelişmelerin ortaya çıkacağı öngörüsündeyim” dedi.

 “Herkesin bir evi olsun”

Bu konuda Birevim olarak vatandaşların bu kampanya dönemine ek olarak küçük taksitlerle, uzun vadede, bütçesine uyan ödeme planlarıyla ev sahibi olmalarını istediklerini belirten Çiftçi, “Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma modelinin uygulandığı kendi sektörümüzde insanların ihtiyaçlarına kalıcı çözümler sunarak onların kolaylıkla ev sahibi olabilmesi için çalışıyoruz. Bu bakış açısıyla Birevim olarak kendimize özgü yöntemlerimizle ev sahibi olmak isteyen bireylere birbirinden özel avantajlar sunuyoruz. Her şeyden önce Birevim ile ev sahibi olmak isteyen bir kişi, tamamen faizsiz bir yöntemle evini alırken hiç fark ödemiyor.

Evinin değeri ne ise sadece o değeri ödeyerek ev sahibi olabiliyor. Yöntemimizde peşinat zorunluluğu yok. Dolayısıyla isteyen peşinat vermeden de ev sahibi olabiliyor. En önemli avantajlarımızdan biri de 240 aya kadar taksit imkânı sunuyor olmamız. Bütün bunların yanında müşterimiz almak istediği evi kendisi belirleyebiliyor. Türkiye’nin neresinde olursa olsun beğendiği satılık herhangi bir evi alabiliyor. Bu evin sıfır veya ikinci el olması önemli değil “ diye açıkladı. 

2017 yılını başarılı bir şekilde kapatacağını sözlerine ekleyen Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi, mevcut şube sayılarını 23’e çıkardıklarını ve 2017 yılsonunda bu rakamı 26’ya tamamlamak hedefiyle ilerlediklerini aktardı. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 316 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Murat Çiftçi, maliyet, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

“Maliyet tavan yapmasına rağmen ev almak için en uygun dönem”
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
CHP İstanbul milletvekili Mevlut Aslanoğlu, Varyap CEO, Sani Şener, Oyun Odası, Kentseldönüşüm, Aydınlık Geleceğe Destek, Park, İSTİB, Ferdi Kaza Sigortası, KerbDrain , BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, CRE serisi, Francis Ford Coppola, Mustafa Kılıçarslan, The Function of Form, Folkart, Batşehir, SEforAll, Mehmet Ali Aydınlar, Yenişehir Rezerv Yapı Alanı, BAMPAR, Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santrali , Inrema, Erkanlı Monza Residence, Kentpark Gayrimenkul , Filipin, Blanco, Ahmet Nazif Zorlu, Avrupa Yakası, Boğaziçi Elektrik Dağıtımı A.Ş. ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.