Dolarla birlikte yükselen maliyetleri "Proje Yönetimi" ile düşürmek mümkün! | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
İnşaat&Yatırım Sayı 162
Ocak 2018 Sayı 162
İnşaat&Yatırım Sayı 161
Aralık 2017 Sayı 161
İnşaat&Yatırım Sayı 160
Kasım 2017 Sayı 160
Dolarla birlikte yükselen maliyetleri "Proje Yönetimi" ile düşürmek mümkün!
11 Nisan 2018, Carsamba 11:02:03
Dolarla birlikte yükselen maliyetleri
Bu yıl rekor üstüne rekor kıran dolar kuru, inşaat maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor. Uzmanından alınan proje yönetimi ve danışmanlık desteği ise en uygun maliyetlerle projelerin hayata geçmesini sağlıyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Bu yıl rekor üstüne rekor kıran dolar kuru, inşaat maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor. Uzmanından alınan proje yönetimi ve danışmanlık desteği ise en uygun maliyetlerle projelerin hayata geçmesini sağlıyor.

2017 yılında yüzde 8 değerlenerek yılı 3,7940 seviyesinden kapatan dolar, 2018'e hızlı başladı ve rekor üstüne rekor kırıyor. 4 liranın üzerine çıkan dolar, 2018'in ilk 3 ayında yüzde 7 civarında değerlendi. Dolardaki yükselişe dikkat çeken ProPlan İnşaat Proje Yönetimi Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Özber, kurdaki artışın inşaat maliyetlerini de yükselttiğini belirterek iyi bir planlama ve proje yönetiminin maliyetleri aşağı çekebileceğini söyledi.

Özber, inşaat sektöründe müşavirlik olarak bilinen proje yönetimi desteğini uzmanından alan firmaların maliyet ve bütçe yönetimi konusunda büyük kazanımlar sağladığını vurguladı. İnşaat maliyet endeksinin (İME), 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %4,91, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,22 arttığını hatırlatan Erkan Özber, proje yönetimi hizmetinin inşaat üreticilerinin önünü görmesi açısından A’dan Z’ye büyük kolaylıklar sağladığını belirtti. Özber, Türkiye’de artık bütün projelerin, proje yönetimi hizmeti aldığını ifade etti.

Proje yönetimi hizmetinin hem ülke ekonomisine hem de bu desteği alan üretici firmalara önemli katkılar sağladığını ifade eden Erkan Özber, "ProPlan İnşaat Proje Yönetimi olarak öncelikle proje hedef bütçesinin ve tahmini süresinin (master program) belirlenmesini gerçekleştiriyoruz. Maliyet yönetimi kapsamında tahmini bütçelerin proje ilerleme aşamalarına uygun olarak hazırlanması ve maliyet kontrollerinin yapılmasını sağlıyoruz. Yapım sürecinde bütçe takibini yaparak, proje bütçesindeki değişimleri tespit edip proje sahiplerine periyodik olarak raporluyoruz. Bu hizmetlerimizle bir projenin en uygun maliyetle hayata geçirilmesi mümkün oluyor” diye konuştu.

Özber, şöyle devam etti: “Sunduğumuz hizmetle projenin istenilen kalite, hedeflenen süre ve öngörülen bütçesinde bitirilmesi için gerekli olan tüm kontrolleri yaparak, imalatların tasarımlarına uygun olarak tamamlanmasını sağlıyoruz. Proje süresi boyunca yürütülen imalatların mevcut tasarım, teknik şartname, yürürlükteki standart ve spesifikasyonlar çerçevesinde tamamlanmasını gerçekleştiriyoruz."

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


303 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ProPlan, Erkan Özber, inşaat, proje, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Dolarla birlikte yükselen maliyetleri "Proje Yönetimi" ile düşürmek mümkün!
 
 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Bezmen Ailesi , Özdilek Alışveriş Kompleksi, plastik plywood, Radisson Blu Hotel, Küçükköy, YasinKartoğlu, Ev-Eşya Sigortası, Tunceli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Göktuğ Gür, SinanGayrimenkul, QZENS , Dr. Cemil Ertem, Zülfü Livaneli, Okume, TEM ZAMANI", La Casa del Desierto, Corridor Cadde Rezidans, Doğuş Otomotiv, On-Taş İnşaat Ltd.Şti, İstanbulBüyükşehirBelediyesi, MST İş ve Tarım Makinaları, HacıSayid, Harran İnşaat, Çiftçiler Gayrimenkul, Elissa Stampa, FC Bayern, ÇEDRaporu, Arif Murat Kökbudak, Gökhan Bal, Teoman Akyar,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.