ASELSAN teknolojisi Metro İstanbul'a geliyor | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İnşaat&Yatırım Sayı 163
Şubat 2018 Sayı 163
ASELSAN teknolojisi Metro İstanbul'a geliyor
16 MAYIS 2018, Carsamba 10:54:32
ASELSAN teknolojisi Metro İstanbul'a geliyor
ASELSAN ve Metro İstanbul arasında imzalanan protokol ile ASELSAN teknolojisi Metro İstanbul’da kullanılmaya başlanacak.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) şirketi Metro İstanbul A.Ş. ile ASELSAN arasında Millî Haberleşme Tabanlı Metro Sinyalizasyon Sistemi geliştirilmesine yönelik olarak şubat ayında imzalanan protokolün ardından çalışmalar hızla devam ediyor.

İstanbul raylı sistemlerinin işletmesinden ve bakımından sorumlu Metro İstanbul A.Ş. ile ortak geliştirilecek olan sistemin, operasyonel ihtiyaçları üst düzeyde karşılayan ileri teknolojik ürün olarak öncelikle yurt içi pazarda yüksek satış potansiyeli olacağı öngörülüyor. İBB tarafından ihale hazırlıkları sürmekte olan M1 Hattı ve takip edecek diğer hatların ihalelerine teklif hazırlık çalışmaları da bu protokol kapsamında yürütülecek. Haberleşme Tabanlı Metro Sinyalizasyon Projesi kapsamında Araç Üstü Tren Kontrol ve Koruma Sistemi, Trafik Kontrol Merkezi, Hat Boyu Tren Kontrol Sistemi olmak üzere üç temel teknoloji geliştiriliyor.

ASELSAN proje teknik yöneticisi olarak sistem mühendisliği faaliyetlerini yürütüyor. Bu kapsamda Araç Üstü Tren Kontrol ve Koruma Sistemini geliştiriyor. Metro İstanbul Trafik Kontrol Merkezinin geliştirilmesinden sorumlu olup Hat Boyu Tren Kontrol Sisteminin geliştirilmesinde TÜBİTAK-BİLGEM ile birlikte çalışıyor.

Ortak geliştirilen proje üç aşamada yürütülüyor. Birinci aşamada, geliştirilen yazılımların simülasyon ortamında test edilmesi hedefleniyor. Bu aşamanın 10 ay sürmesi planlanıyor. İkinci aşamada, SIL-4 güvenlik seviyesinde geliştirilecek donanımlar üzerinde yazılımların test edilmesi planlanıyor ve 16 ay içesinde tamamlanacağı öngörülüyor. Üçüncü aşamada ise geliştirilen sistemlerin gerçek donanım ve yazılımlar ile bir adet metro tren seti üzerinde doğrulanması amaçlanıp 18 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Yurtdışına bağımlılık ortadan kalkacak

Çalışmalar kapsamında Sistem Tasarım Süreci devam ediyor. Proje tamamlandığında dünyada sadece beş-altı firmanın sahip olduğu Haberleşme Tabanlı Metro Sinyalizasyon teknolojisi tamamen milli imkanlarla geliştirilmiş olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ileriki yıllar için planladığı bin km uzunluğunda metro hatları ile 5 bin adet metro aracı yatırımlarının ayrılmaz parçası olan sinyalizasyon sistemlerinde böylelikle yurt dışı bağımlılığı ortadan kaldırılmış olacak. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım308 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ASELSAN, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

ASELSAN teknolojisi Metro İstanbul'a geliyor
 


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Hayat Sultanbeyli, Zambak Yayın Grubu, Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), Çevre ve Şehircilik Bakanlığ, BileşikEndeks, Kızılay, Tunç Soyer, Nitromix, EMITT, Konut Satış İstatistikleri, Taaleri Portföy Yönetimi A.Ş, Maslak 1453, Sivas, IHIB, restorasyan, Kentsel dönüşüm Uygulama Yönetmeliği, Carrera Serisi, MirageRezidans, iFDesignÖdülü, FortGreeneKilisesi, LANXESS, Tetra Pak, Gayrimenkul Hukuku Derneği, Karaca Adası, Kirazlık Hidroelektrik Santralleri, TURYAP, Altın Marka, "Life in Vera", Akçalı Şirketler Topluluğu, "Türkiye’nin En İyi İş Oteli” ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.