Şehirlerin öncelikli gündemi iklim değişikliği olmalı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
Şehirlerin öncelikli gündemi iklim değişikliği olmalı
10 Haziran 2019, Pazartesi 15:36:17
Şehirlerin öncelikli gündemi iklim değişikliği olmalı
İstanbul Politikalar Merkezi (İPM)- Sabancı Üniversitesi-Stiftung Mercator Girişimi, “İklim Duyarlı Kentsel Yapılı Çevre Üretimi” (Production of Climate Responsive Urban Built Environments) konferansına ev sahipliği yaptı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

2018/19 Mercator-İPM Araştırmacısı Ender Peker tarafından düzenlenen konferans, iklime duyarlı tasarım ve kentleşme ölçütlerinin politikaya ve şehircilik pratiğine nasıl yansıtılabileceğini tartıştı. Dünya çapında iklim değişikliği alanında çalışan akademisyenleri ortak bir platformda buluşturan üç günlük etkinlik, şehirleşmenin iklim değişikliğine katkısı ve şehirleri bekleyen iklim değişikliği kaynaklı olası riskler ekseninde farklı birçok oturuma ev sahipliği yaptı.

Konferansın ilk gününde, kentsel tasarım, kentsel ısı adası, termal konfor, enerji tüketimi, yeşil alanlar ve yapılaşma ilişkilerine odaklanan modelleme ve kentlerin geleceğine yönelik tahminlere dayanan araştırmalar sunuldu. Oturumlar, University College Dublin’den Prof. Gerald Mills’in iklim duyarlı kentleşmede yerel ölçekten küresel ölçeğe pek çok farklı alt konunun altını çizdiği çerçeve sunumu ile sonlandı.

İkinci gün sunulan araştırmalar, kentleşmede doğa-tabanlı çözümler, iklim duyarlı kentlere geçiş süreçleri, katılım ve yönetişim gibi konular üzerinde odaklandı. Program, Newcastle Universitesi’nden Prof. Simin Davoudi’nin iklim değişikliği karşısında dirençli kentlerin oluşabilmesi için değişime uyum sağlayan bir planlama yaklaşımının önemine vurgu yaptığı çerçeve sunumu ile sonlandı.

Son gün ise, iklim değişikliği ve kentler bağlamında, dönüşümün sosyal boyutları, kentlilerin farkındalık ve davranış kalıpları üzerine araştırmalar sunuldu. Akademi ile şehir planlama pratiği arasında köprü oluşturmak amacıyla gerçekleşen konferansın kapanış paneli Hollanda Konsolosluğu’nda gerçekleşti.

Hollanda Başkonsolosu Bart van Bolhuis ‘in ve IPM araştırma ve akademik ilişkiler koordinatörü Senem Aydın Düzgit’in açılış konuşmalarıyla başlayan son bölümde Sekiz Artı Mimarlık ve Kentsel Tasarım, Vcycle, Sıfır Enerji ve Pasif Ev Derneği ve İmece platformu, farklı ölçeklerde uyguladıkları projeleri paylaştı. Sunumlarda iklim değişikliği sorununun yanı sıra bu soruna karşı şehir planlama ve mimari anlamda ortaya konulan çözümlerden bahsedilerek, hızlı bir şekilde büyüyen ve nüfusun giderek katlandığı büyük şehirlerin iklim değişikliğine karşı mekanizmalar kurmasının gerekliliği üzerinde duruldu.

Program sonunda, Ender Peker moderatörlüğünde, Anlı Ataöv, Simin Davoudi, Gerald Mills ve Bart van Bolhuis’in katılımıyla gerçekleşen kapanış panelinde, politikanın akademiyle olan bağlantısızlığı, bu problemin nasıl çözülebileceği, iklim değişikliğine karşı duyarsız kalan siyasi projeler ve bunlara olan yaklaşımlar ele alındı.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 905 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Ender Peker, iklim değişikliği, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Şehirlerin öncelikli gündemi iklim değişikliği olmalı 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
BayraklıEntegreSağlıkKampüsü, VIP Villas Dalyan, Sou Fujimoto, MErsin HES, TBMM Çevre Komisyonu, 28 Şubat 2013, Ceylan Intercontinental Otel, SerhatÇiftçi, Türki Cumhuriyetler, AYD, KaanPehlivan, yerel yönetimler, Evrim Karayel, EnerjiZirvesiTürkiye, Mehmet ErgünTuran, yeni yıl kampanyası, Corridor Çarşı, Silkar, Dr. İffet Onur İlköğretim Okulu, JESDER, Ahmet Ertuğrul Bitlis, MXN YAPI TASARIM, Ahmet Kerem Şengezer, Keleş Center Airport, Teşhir dolapları, Amedea Royal, Ömer Özyer, SSH, Alper AYTAÇ, Velencia,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.