Konut piyasaları nasıl canlanır? | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
Konut piyasaları nasıl canlanır?
11 Haziran 2019, SALI 12:01:39
Konut piyasaları nasıl canlanır?
Konut projeleri Pazarlama ve Satış Yönetimi hizmeti sunan ve Türkiye’nin ön de gelen markalı konut projelerinde faaliyet gösteren Satış Çözümleri kurucusu Soner Keleş “daralan gayrimenkul sektörünün tekrar nasıl hareketlenebileceğini” değerlendirdi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Ülkemizde yaşanan ekonomik daralmadan en çok etkilenen sektörlerden biri de konut satışı piyasaları oldu. Gerek ev almayı düşünenler gerekse evini satmayı düşünen ev sahipleri sürekli olarak değişen ekonomi karşısında ciddi derecede zorluklar yaşamaya başladılar. Konut kredi faizlerinin yükselişi hem evini satmak isteyenler hem de ev sahibi olmak isteyenler için zorlu bir süreç haline geldi. 

Hane halkı harcaması içerisinde en büyük paya sahip olan konut satın alınırken de çoğunlukla kredi kullanılarak sahip olunuyor. Uzun süredir yıllık yüzde 20 seviyelerinde seyreden faiz oranları konut satışlarındaki azalmanın en önemli sebeplerinden birisidir. Yüksek faize karşı düşen konut fiyatları ise sadece 2.el piyasaları hareketli olarak tutmaktadır. Peşin alımlarda sunulan yüksek indirimler oturum amacıyla konut arayışı içinde olanlar için büyük fırsatlar barındırmaktadır. Ancak buna rağmen bu yılın ilk dört aylık döneminde ipotekli satışlar 68.310 adet azalarak yüzde 58.2 düştü. Buna karşılık peşin veya banka dışı finansman kanallarını kullanarak yapılan satışlarda  %1 lik artış gerçekleşti. Konut satışlarında azalmanın temel nedeni banka kredili, ipotekli satışlardan kaynaklandı. Döviz kurunun dalgalandığı, mevduat faizlerin yükseldiği ortamda düşen konut fiyatları ise satın alma teşviki için yeterli olmadı.

Diğer taraftan sıfır faizden sıfır peşinata, uzun vadeden toplu indirime, taksit ertelemeden kuru sabitlemeye kadar birçok farklı kampanyayı devreye sokan gayrimenkul firmaları, bir yandan küçük ve cazip fiyatlı dairelere yönelik oluşan talebi diğer konut tiplerine kaydırmaya çalışırken, diğer yandan da hiç peşinatsız, uzun vadeli kampanyalarla, baharla birlikte oluşan talebi kendi projelerine çekmenin hesaplarını yapıyor. Bu da, konut sahibi olmak isteyenler için kaçırılmayacak fırsatlar yaratıyor. 

Önümüzdeki dönemde konut kredisi oranları ve mevduat faizlerinin düşme eğilimine girmeye başlaması ile birlikte sektör tekrar hareketlenecektir. Ancak faizler düşmeye başladığı andan itibaren bu seferde talep artacak ve artan inşaat maliyetleri ile birlikte fiyatlar tekrar yükselmeye başlayabilir. Faizler biraz daha düşsün diye beklerken, bu kez konut fiyatları yukarı çıkacağı için zararlı çıkma ihtimali olabilir. Dolayısıyla ev almak isteyen burada karar vermeli; fiyatlar henüz yükselmeden büyük indirimlerden yararlanarak vakit kaybetmeden konut sahibi olmak mı ya da kredi faizlerinin biraz daha inmesini bekleyerek düşük taksitler ile ev almak mı? Aslında her iki durumda da satın alma bütçesini, ödeme planını ve toplam maliyeti iyi belirleyerek harekete geçmekte fayda var.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 2635 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Konut, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Konut piyasaları nasıl canlanır? 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Andrew Foxall & Gregers Tang Thomsen, viko, Dedeman Hotels&Resorts, Ulukent, NEF Offices, Ijlal Ahmed Alvi, Double Treeby Hilton Kuşadası, Mantotherm Dış Cephe Isı Yalıtım Sistemleri, Karaahmetli, NG Kütahya, Amir Ateş, Egal İnşaat, Baymak Pazarlama Müdürü Umut Ertür, Sealed Air, Nirvana kuleler, Abalıoğlu Holding, Lucca, Kazanç, Vartaş, Fatih Özmert, Fransa, acıbadem, şantiye, 7. Betonik Fikirler Proje Yarışması , Cordella Tuzla, Metamorfoz, Prof. Dr. Hans Zilch, Çöl Projesi, AKİAD, Gizli Vadi Evleri,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.