Rockwell Automation endüstriyel üretimi iyileştirmek için yapay zeka modülü geliştirdi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
Rockwell Automation endüstriyel üretimi iyileştirmek için yapay zeka modülü geliştirdi
11 Haziran 2019, SALI 12:07:56
Rockwell Automation endüstriyel üretimi iyileştirmek için yapay zeka modülü geliştirdi
Yeni AI modülü bir veri uzmanına gerek kalmadan kestirimsel çözümleme sağlayarak karar verme sürecini kolaylaştırıyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Endüstriyel işçiler artık ekipmanlarından gelen veriyi kullanarak üretim sorunlarını öngörebilir, mevcut otomasyon ve kontrol yetkinlikleriyle süreçleri iyileştirebilirler. Eskiden Project Sherlock olarak da bilinen, yeni FactoryTalk Analytics LogixAI modülü üretim anomalilerini tespit etmek ve gerektiğinde işçileri uyarmak bununla birlikte inceleme yapıp müdahale edebilmeleri için yapay zeka (AI) kullanıyor. 

Mevcut analitik teknolojilerinin birçoğu hem veri bilimi hem de endüstriyel süreçlerde ciddi bir uzmanlık gerektiriyor. Fakat ControlLogix kontrolörlerdeki bu eklenti modül veri uzmanının işini yaparak iş yükünü azaltıyor. Bir kontrol saşesinin içine doğrudan oturuyor ve kontrolör verisini kestirimsel modeller geliştirmek için arka plandan aktarıyor. Modül bir üretim operasyonunu kesintisiz olarak izleyebilir, türetilmiş kavrayışına karşın anomalileri tespit edebilir. 

Rockwell Automation Ürün Müdürü Jonathan Wise konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: “FactoryTalk Analytics LogixAI modülü işçilerin daha iyi üretim kararları vermeleri için kestirimsel çözümlemeyi daha erişilebilir hale getiriyor. Modül ControlLogix uygulamasını öğreniyor ve bir şeyler beklenmedik şekilde değiştiğinde operatör ve teknisyenleri uyarıyor. Bu onların üretim kalitesine ilişkin sorunları çözmelerini ve sürecin bütünlüğünü korumalarını sağlıyor.”

Örneğin, modül operatörlerin mikser gibi ekipmanlarda üretim kalitesini etkileyebilecek performans sapmalarını saptamalarına yardımcı olur. Ayrıca sanal sensör olarak da kullanılabilir. İşçilerin ‘ambalajlı bir gıda ürünündeki nem’ gibi değerleri okumasına gerek kalmaz. Modül sanal bir şekilde üretim hattındaki püskürtücü, kurutucu ve yakma donanımı gibi varlıklardaki değişkenleri analiz edebilir. 

İşçiler, insan makine arayüzü (HMI) veya bir gösterge paneli üzerinde alarmlar konfigüre edilerek sorun çıktığında uyarılabilir. Modülün özellikleri gelecekte daha da gelişecek ve işçilerin sorunları çözmeye odaklanmasına ve süreçlerin optimizasyonunun otomatikleştirilmesine yardımcı olacak. 

FactoryTalk Analytics LogixAI modülü Rockwell Automation FactoryTalk Analytics ürün ailesinin en yeni üyesi. Portföydeki bir diğer ürün ise işçileri muhtelif cihazlardaki sorunlar konusunda uyarmak için otomasyon sisteminin yapısını öğrenen, cihazlar için FactoryTalk Analytics. LogixAI modülü otomasyon sisteminin uygulamasını öğrenerek ve genel işlevindeki anomalileri tespit etmeye yardımcı olarak gelişiyor. 

Her iki ürün de bireysel olarak çalışıyor fakat gelecekteki tekrarlarda birbirlerine fayda sağlıyor. FactoryTalk Analytics platformu birçok kaynaktan gelen veriyi bir araya getirerek işçilerin yeni içgörüler kazanmasını sağlıyor. Hem cihazlar için FactoryTalk Analytics hem de LogixAI modülü genişleyen platform için veri kaynağı olur. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


758 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Rockwell Automation, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Rockwell Automation endüstriyel üretimi iyileştirmek için yapay zeka modülü geliştirdi 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
BoytorunArchitects, Jukka Aho, Elmar Yapı, Hasanbey Lojistik Merkezi, Command™ Cırt Cırt Bant, ChrisHeller, KurtuluşAltun, Protekta, Murat Kıran, Ayışığı Vadi Evler, Alsancak Stadı, weber.tex UV flex, TOBB- İTO, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi, FuzulGrup, B&B Italia, StarÇelikKapı, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun, BREXİT , Hacıosman-Şişhane, ArdıçElektrik, Akdağlar İnşaat, Trianon, Fransa, BerkerQ.7, GülEkspress, UMÖB, IRENEC 2014, VİKO RC Dimmer, Ulanbatur,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.