Flokser Kimya yangına dayanıklı PIR poliüretan sistemler üretiyor | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
İnşaat&Yatırım Sayı 178
Mayıs 2019 Sayı 178
İnşaat&Yatırım Sayı 177
Nisan 2019 Sayı 177
İnşaat&Yatırım Sayı 176
Mart 2019 Sayı 176
İnşaat&Yatırım Sayı 175
Şubat 2019 Sayı 175
Flokser Kimya yangına dayanıklı PIR poliüretan sistemler üretiyor
11 Temmuz 2019, Persembe 11:45:19
Flokser Kimya yangına dayanıklı PIR poliüretan sistemler üretiyor
Flokser Kimya, bina yalıtımında ideal bir kullanım sağlayan, B1 yanmazlık sınıfında geliştirdiği PIR sistemler ile sektörün ihtiyacını karşılıyor. PIR sert köpükler; yüksek ısıl yalıtkanlığa sahip, yüksek sıcaklıklarda kararlı ve yangına karşı dayanıklı olmasının yanı sıra üstün mekanik özellikler gösteriyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Poliüretan hammadde sistemleri üreticisi ve ihracatçısı Flokser Kimya, bakanlık onaylı ilk poliüretan Ar-Ge merkezindeki yanmazlık laboratuvarında, binaların yalıtımı için yanmazlık özelliği artırılmış özel ürünler geliştiriyor. Poliüretan köpükler, bina yalıtımında enerji ve yakıt sarfiyatını düşürmeye yardımcı oluyor, ideal bir yalıtım ürünü olarak görülüyor. Ancak polimerik malzemelerin yapısı gereği kolay alev alabilmesi nedeniyle panel aralarında kullanılan poliüretan köpüğün yanmazlığının geliştirilmesi ve alev geciktirici özelliğin kazandırılması gerekiyor. 

Dış cephe ve çatı yalıtımında kullanılan sandwich panellerin üretiminde kolay alev alabilen poliüretan köpükler, yanmaya karşı daha dirençli PIR ürünlerden daha fazla kullanılıyor. Ancak “Binaların Yangından Korunması” yönetmeliği kapsamında inşaat sektöründe dış cephelerin yüksek binalarda yanmaz malzemeden ve diğer binalarda ise en az zor alevlenici malzemeden olması gerekiyor. Bu yasal zorunlulukla birlikte yanmazlığı artırılmış poliüretan yalıtım malzemelerine olan ihtiyaç her geçen gün artıyor.

Sandwich panel üretimi için yangına dayanıklı PIR sistemler geliştiriyor

Flokser Kimya’nın Ar-Ge merkezinde sadece yanmazlık çalışmalarına özel ekipmanlar bulunan, yanma dayanımını artırma çalışmalarının ve yanma dayanım testlerinin yapıldığı ayrı bir laboratuvar bulunuyor. Bu laboratuvarda geliştirilen yanma dayanımı artırılmış ürünler, ayrıca akredite dış test laboratuvarlarında da test ediliyor.

Poliüretan köpüklerde yanmazlığı sağlayan çeşitli katkı malzemelerin yanı sıra izosiyanat gruplarının siklotrimerizasyonu ile elde edilen poliizosiyanürat (PIR) sistemler kullanılıyor. Yüksek mekanik özellik gösteren PIR sistemler; yüksek ısıl yalıtkanlığı, yüksek sıcaklıklara ve yangına karşı dayanıklılığı, mikrop ile küflere karşı direnç göstermesi ile sektörün ihtiyacını karşılıyor. Continuous üretim hatlarında, sisteme poliol karışımı ile birlikte katalizör, katkı ve şişirici ajan verilerek, izosiyanat ile reaksiyonu sonucunda elde edilen PIR sert köpükler ile yanma dayanımı yüksek sandwich panel üretimi yapılıyor. 

PIR sprey köpük, yalıtımda yüksek performans ve üstün dayanım sağlıyor

Ayrıca Flokser Kimya’nın ürün gamına eklediği artırılmış yanma dayanımına sahip özel bir ürün olan PIR sprey köpük; duvar, çatı, zemin gibi alanlara yüksek performanslı izolasyon malzemesi olarak kullanılıyor. Düzgün yüzey, üstün termal dayanım ve boyutsal kararlılığa sahip olmasının yanı sıra uygulayıcıya da PUR sprey ürünler gibi hacimce 1:1 oranında kolay kullanım sağlıyor. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 338 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Flokser Kimya,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Flokser Kimya yangına dayanıklı PIR poliüretan sistemler üretiyor 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Harem, Gaggenau Vario 400, Sosyal Konut, ZOW 2015 İstanbul Fuarı, EN54-24 , Via Twins Projesi, Oğulcan Torun, Side TV ünitesi, Bilkent Station, Sina Cem, Arkeo Park Projesi Cannes, Çelik İhracatçıları Birliği, Polonezköy, Futurist Ufuk Tarhan’, Dyo Klimatherm, Alkaş Fuarcılık, 1056 konut, Zihinsel Peyzajlar, elektrik enerji, Nur Serenli, HotelRunner, Freud, Özcan Tahincioncioğlu, MERCER, Alsancak, Designer Kitchen and Bathroom Dergisi, Horasan Rezevi, thyssenkrupp Industrial Solutions, Bodrum Loft, ACENDIS ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.