Konut Kredi faiz oranları değerlendirmesi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 184
Kasım 2019 Sayı 184
İnşaat&Yatırım Sayı 183
Ekim 2019 Sayı 183
İnşaat&Yatırım Sayı 182
Eylül 2019 Sayı 182
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
Konut Kredi faiz oranları değerlendirmesi
01 Agustos 2019, Persembe 15:59:51
Konut Kredi faiz oranları değerlendirmesi
Invest İnşaat YKB Bahattin Uçar, Yılmaz İnşaat YKB Hakan Yılmaz ve TORKAM İnşaat IKB Mahmut Dereli’nin konut kredi faiz oranlarının aşağıya çekilmesi ile ilgili değerlendirmesi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

INVEST İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI BAHATTİN UÇAR

2019 yılının ilk 6 ayında konut kredi faiz oranlarının yüksek olması sektörümüzü olumsuz etkilerken yatırım yapacak alıcıları da bekleme sürecine itti. Aslında yapılan bu faiz indirimi uzun zamandır konut alıcılarının ve biz sektör temsilcilerinin beklediği bir karardı. Bu noktada Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın attığı bu adımlar son derece önem arz ediyor. Devlet bankalarımız Vakıfbank ve Ziraat Bankası, 500 bin liraya kadar olan 180 ay konut kredi faizlerini yüzde 0,99 olarak belirledi. İnşaat sektörü açısından konut kredi faizlerinin yüzde 1 bandının altına inmesi çok önemli.

Faiz indiriminin başta inşaat sektörüne ve devamında ülke ekonomisine katkıları olacaktır. 15 yıl gibi uzun vadede sağlanan yüzde 0,99 oran, konut satın alma kararını erteleyen alıcılar üzerinde olumlu yönde bir etki sağlayacaktır. 

Tüketicimizin daha rahat konut sahibi olabilmesi açısından faiz indirimini çok faydalı bir karar olarak değerlendiriyorum. Yılın ikinci yarısında satışların artacağı, 2020 yılı itibarı ile de sektörün yukarı yönlü büyümesini sürdüreceği kanısındayım.

TORKAM İNŞAAT İCRA KURULU BAŞKANI MAHMUT DERELİ

Merkez bankasının faiz indirimi ve geçtiğimiz gün FED’in dolardaki 25 baz puanlık indirimiyle ekonomi yeniden canlılık kazanmaya başladı. Faizler kademeli olarak indirilirken döviz de düşüş trendine geçti. Bir süredir gayrimenkul yatırımcılarını bekle – gör sürecine geçiren bu durumun netleşmesiyle konut ve gayrimenkul satışlarında hızla bir hareketlilik başlayacaktır.

Bu noktada Ziraat Bankası da büyük bir vazife üstlenerek öncülük yaptı. 15 yıl /180 ay vadeli konut kredi faizlerini yüzde 0,99 orana çeken Ziraat Bankası ve arkasında Vakıfbankın aynı adımı atması, bu alanda diğer bankaların da kredi faizlerini aşağı çekmesini sağlayacaktır. 

Hem gayrimenkul geliştiricilerinin hem de konut alıcılarının beklediği faiz indirimi haberiyle satışlarda ciddi anlamda bir yükseliş bekliyoruz. Bu anlamda biz de TORKAM E5 projemizde Ziraat Bankası aracılığıyla 180 aya 0,99 faiz oranıyla kredi kullandırmaya başlıyoruz. Diğer bankaların da kredi faiz oranlarını aşağı çekmesiyle hem sektörümüzde hem de ekonomimizde yeni bir canlılık oluşturulacaktır.

YILMAZ İNŞAAT YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAKAN YILMAZ 

Konut alımı noktasında yerli yatırımcıyı etkileyen en önemli etken konut kredi faiz oranlarının yüksek olmasıydı. Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın konut kredi faizini 180 ay vadede yüzde 0,99’a çekmesi biz sektör temsilcilerini ve özellikle bu haberi bekleyen yerli yatırımcıları memnun etti. Konut alıcılarının daha rahat hareket etmesini sağlayacak bu gelişmeyle birlikte satışlar da tekrar artış trendine girecektir.

15 yıl gibi uzun vadede konut kredi faiz oranını yüzde 1’in altına çeken Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın bu hamlesi hem inşaat sektörü hem de ülke ekonomimiz açısından oldukça önem arz ediyor. Bu gelişmeyle birlikte inşaat sektörü 3. ve 4. çeyrekte toparlanma sürecini hızlandıracak ve 2020’de büyümesine devam edecektir. Diğer taraftan da bu pozitif gelişme biz sektör temsilcilerine yeni projeler için motivasyon olacaktır.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 1032 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Konut, kredi, inşaat,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Konut Kredi faiz oranları değerlendirmesi 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Touchpad, Paşabahçe Tekel Fabrikası, GAD Mimarlık, Isıcam Sinerji, II. MOSDER Tasarım Buluşmaları”, Prof. Dr. Mustafa Aydın, Sirkeci Garı, Amortisman süresi, Dünya Ekonomik Forumu 2016 Yılı Küresel Riskler Raporu’, VİKO Artline’ın Novella Corian Serisi, İstanbul Airport City, 77 Milyon liralık Tesis, Yapı Ürünleri/Malzemeleri, GreenistKonutları, Ytong Duvar Blokları, Kale Endüstri Holding, DRC, finans merkezi, yeni mağaza, Kağıthane Ticaret Odası İlköğretim Okulu, Network serisi , GSYH, Feza, Indoor-flex, Buharlı Blender, Hasan Yıldırım, ÖZAK-Yenigün-Delta Ortaklığı, Emin Bulak, aliağa, Bosch İnşaat,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.