Emel Balcı: Türkiye’nin En Popüler Dekorasyon Trendi “Avangart” | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 184
Kasım 2019 Sayı 184
İnşaat&Yatırım Sayı 183
Ekim 2019 Sayı 183
İnşaat&Yatırım Sayı 182
Eylül 2019 Sayı 182
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
Emel Balcı: Türkiye’nin En Popüler Dekorasyon Trendi “Avangart”
16 Ekim 2019, Carsamba 10:07:12
Emel Balcı: Türkiye’nin En Popüler Dekorasyon Trendi “Avangart”
Yurt dışında yaygın olarak uygulanan dekorasyon yöntemi olan ‘TOUCHING’in (Mimari Dokunuş) 3 yıldır Türkiye’deki öncüsü ve uygulayıcısı olan Yüksek Mimar Emel Balcı Türkiye’deki en popüler dekorasyon trendinin “avangart” olduğunu dile getirdi. Ülkemizdeki 7 farklı coğrafi bölgenin dekorasyon trendlerininde o bölgedeki yaşam tarzına göre şekillendiğini de ifade eden Balcı, “ Ege Bölgesi’nin kıyı kesimleri akdeniz tipi, Trakya klasik ve provansiyel tarzı tercih ederken, Türkiye’nin doğusuna gidildikçe geleneksel tarz göze çarpıyor” dedi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Yurt dışında yaygın olarak uygulanan dekorasyon yöntemi olan ‘TOUCHING’in (Mimari Dokunuş)  3 yıldır Türkiye’deki öncüsü ve uygulayıcısı  olan Yüksek Mimar Emel Balcı Türkiye’deki en popüler dekorasyon trendinin “avangart” olduğunu dile getirdi. Ülkemizdeki 7 farklı coğrafi bölgenin dekorasyon trendlerininde o bölgedeki yaşam tarzına göre şekillendiğini de ifade eden Balcı, “ Ege Bölgesi’nin kıyı kesimleri akdeniz tipi, Trakya klasik ve provansiyel tarzı tercih ederken, Türkiye’nin doğusuna gidildikçe geleneksel tarz göze çarpıyor” dedi.

İç mimari planlama, proje, tasarım ve uygulama hizmeti veren ML Mimarlık Dekorasyon’un Kurucusu Balcı,  “Türkiye'de avangart dekorasyonun gelişimi, klasik tarzı da içine alarak farklılaşan, gösterişli, zenginlik gösteren görkemli bir stile dönüştü. İşte ülkemizin dekorasyon anlayışında son yıllarda etkisini iyiden iyiye gösteren bu yenilikçi ve ihtişamlı tarz ülkemizde giderek yaygınlaşıyor. Klasik dekorasyonlu bir mekanı “TOUCHING” yöntemiyle yorucu bir atmosfer ortaya çıkarmadan lüks ve gösterişli bir ortam yaratabiliriz.” 

Tüm dünyada hızla yayılan 3 yıl önce ülkemizde trendine öncülük ettiği “TOUCHING” yani “Mimari Dokunuş” yöntemi ile yaşam alanlarının stilini ve yapısını sihirli dokunuşlarla değiştiren ML Mimarlık Dekorasyon’un Kurucusu Yüksek Mimar Emel Balcı, son yıllarda Türkiye’de en popüler dekorasyon trendinin “avangart” dekorasyon olduğunu söyledi. Dekorasyon dünyasına ezber bozan ve sıra dışı anlamlarıyla giren “avangart” tarzın, geçmişi günümüze taşıyan bize nostalji hissini yaşatan modern ile klasik tarzın birleşmesiyle gösterişli ve büyüleyici bir ortam yaratılması anlamına geldiğini ifade eden Balcı, doğru seçimler ile oluşturulan avangard tarz dekorasyonunun salon, oturma odası, yatak odası, mutfak veya banyo gibi evin çeşitli yaşam alanlarında da kullanabileceğinin mümkün olduğunu dile getirdi. 

Yüksek Mimar Emel Balcı: “Ülkemizin 7 Coğrafi Bölgesinde Farklı Dekorasyon Tarzları Hakim”

Yeni nesil dekorasyon akımları içerisinde en popüler tarzların Modern, Çağdaş, Minimalist, Rustik, İskandinav, Fransız, Klasik, Bohem, Akdeniz tipi ve Sahil tarzı olduğunu ifade eden Emel Balcı, ülkemizdeki her coğrafi bölgenin de farklı dekorasyon tarzlarının olduğunu söyledi. Balcı, “Güney ve Doğu Anadolu’da daha klasik bir dekorasyon anlayışı var. Ege ve Akdeniz sahillerinde daha Akdeniz stili dekorasyonlar hakim... Trakya’da daha çok klasik ve provansiyel dekorasyon tercih ediliyor.” Dedi. Balcı, maddi anlamda daha güçlü ailelerin daha büyük evlere sahip olduğunu ve gösterişi daha çok sevdiklerini gözlemlediklerini belirtti. 

Emel Balcı ayrıca 18-35 yaş aralığının ise yaşam alanlarında konfor ve işlevsellik ağırlıklı modern mekanlardan yana tercihini kullandığını dile getirdi. Balcı, Sahil tarzı olarak da adlandırılan bu ikonik akımın temel amacının konfor ve huzur sağlamak olduğunu söyledi. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


1682 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ML Mimarlık, Emel Balcı, TOUCHING,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Emel Balcı: Türkiye’nin En Popüler Dekorasyon Trendi “Avangart” 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Bahçeşehir, Aksa, El Nahyan, Apple, Sancaktepe Belediyesi, Antakya OSB, HarmonyTowers, Barış Tansever, Istanbullight 2013 – Uluslar arası Aydınlatma Teknolojileri Fuarı, HaliçPort, Kadıköy – Kartal Sahil, BasınAçıklaması, “Gelin Oynayalım” , Anahtar Renk, Kale Holding, Pruva Aparts, ASTAD, AvenueIBUS, EnerjiZirvesiTürkiye, Rönesans Pravda İş Merkezi, Hüseyin Semerci, Still İstanbul Adoria, Neo Klasik, Salıpazarı Kruvaziyer Limanı, Niğtaş, "Şehabettin Bilgisu Çevre Ödülleri" , Yabancı, YAMBİS, Xiamen Fuarı, Sabancı,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.