GYODER'den ‘Faiz İndirimi’ Açıklaması | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 184
Kasım 2019 Sayı 184
İnşaat&Yatırım Sayı 183
Ekim 2019 Sayı 183
İnşaat&Yatırım Sayı 182
Eylül 2019 Sayı 182
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
İnşaat&Yatırım Sayı 179
Haziran 2019 Sayı 179
GYODER'den ‘Faiz İndirimi’ Açıklaması
01 KASIM 2019, Cuma 11:42:54
GYODER'den ‘Faiz İndirimi’ Açıklaması
GYODER Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin: "Faiz indirimleri sektörü hareketlendirdi, kredili konut satışlarını artırdı”
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK)'nun faiz indirimi kararıyla ilgili bir açıklama yaptı. Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararlarının sektörü olumlu etkilediğini belirten GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Feyzullah Yetgin, şöyle konuştu:

“25 Temmuz’da Merkez Bankası’ndan faiz indirimi kararının ardından sektörü hareketlendirecek ilk adımı Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank atmış ve konut kredisi faizini yüzde 0.99'a çekmişti. Kamu bankalarını izleyen bazı özel bankaların da konut kredisi faizlerinde indirime gitmesinin sektöre katkısı son derece olumlu oldu.

Sektörde hareketlenme başlarken, Merkez Bankası 12 Eylül’de de 325 baz puan faiz indirimi kararı aldı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, bugün de politika faizinin yüzde 16,50’den yüzde 14’e indirilmesine karar verdi. Faiz 250 baz puan daha indirildi. Böylece Merkez Bankası üç ayda 1000 baz puan faiz indirimi yapmış oldu.

Yüksek faizler nedeniyle ertelenen talep, faiz indirimiyle birlikte konut satışına yansıdı. Kamu bankalarının öncülüğünde konut kredisi faizlerinin aylık yüzde 0.99 oranına çekilmesiyle birlikte konut satışlarında hızlı bir artış yaşandı.

Türkiye genelinde 146 bin 903 konut satışı gerçekleştirildiği eylül ayında, konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15.4 arttı. Konut kredisiyle yapılan satışlar aynı dönemde yüzde 410.2 oranında artışla yeni bir rekora imza attı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı ise yüzde 39.4 oldu.

Konut satışlarını olumlu etkileyen faiz indirimlerinin sektörün geneline yayılması ve bu indirimlerin özel bankalarda da devam etmesini bekliyoruz. Gayrimenkul sektörü mevcut gayrimenkullerden yararlanmak isteyenler için cazip fırsatlar sunmaktadır. Aslında içinde bulunduğumuz süreçte konuta talep azalmadı, vatandaşlar uygun alım koşullarını bekledi. Şimdi yatırıma dönme süreci başladı ve bu süreç faiz oranlarının inmesiyle ivme kazanacaktır. Özellikle beklemede olan kesimlerin harekete geçmesiyle konut kredisi kullanımı yeniden yükselişe geçecektir. Faizin düşmesi sektöre canlılık kazandıracak, 2019 yılının son çeyreğinde konut satışları daha da artacaktır.”

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


1227 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Prof. Dr. Feyzullah Yetgin, GYODER, Gayrimenkul, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

GYODER'den ‘Faiz İndirimi’ Açıklaması 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Elegant Prime, SehaYapı, TÜED, konut piyasası, MahalSancaktepe, Şarj, BoschGroup, Ahmet Taner Kışlalı Bulvarı, Kentsel Dönüşüm Yasası, Hilton Otel İstanbul, Keçiören Metrosu, Çimentolu Levga, Medical Park Hastaneler Grubu, DeluxiaParkResidence, Orjin Group, Rize-Artvin Havalimanı, Akasya Acıbadem Mapic, SesYalıtımZirvesi, Designpreis, Univa, Katarzyna Zajdel-Kurowska, Mir Ar-Ge A.Ş. Gn. Md. Yard. Dr. Zafer Gemici, Çam, Galataport, Emlak Fuarı 2014, SunisHotels, Sarev 2013 İlkbahar/Yaz, Yeşil İnşaat, Yalçın Yıldırım, EylemPlanı,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.