TÜİK Ekim 2019 Konut Satış Rakamları ile ilgili görüşler | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 185
Aralık 2019 Sayı 185
İnşaat&Yatırım Sayı 184
Kasım 2019 Sayı 184
İnşaat&Yatırım Sayı 183
Ekim 2019 Sayı 183
İnşaat&Yatırım Sayı 182
Eylül 2019 Sayı 182
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
TÜİK Ekim 2019 Konut Satış Rakamları ile ilgili görüşler
19 KASIM 2019, SALI 10:45:31
TÜİK Ekim 2019 Konut Satış Rakamları ile ilgili görüşler
TÜİK Ekim 2019l Konut Satış Rakamları ile ilgili görüşler
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

 Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı: “Yeni dönemde yeni projeler, istikrarlı satış rakamları başrol oynayacak”

"TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre; ekim ayında, faiz indirimi ve uzayan vadelerin etkisi, artan kredili satışlarda çok net görülüyor. Kredili satışlarda, ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 500’ü aşan bir artış yaşandı. Bu oran, faiz indirimi ve uzun vadelendirme seçeneklerinin, tek başına satışları artıran gücünü bir kez daha hatırlatıyor. Satışlarda son 3 ayda oluşan istikrarın yılın tamamında da süreceğini söylemek mümkün. Bu nedenle 2019’un son 5 ayını şimdiden, hem sektör açısından toparlanma dönemi, hem de 2020 için hazırlanma dönemi olarak tanımlayabiliriz. Satışlardaki artışla azalan stoklar, yeni proje ihtiyacı doğuracak. Yılın ilk 7 ayında yaşanan durgunluğu başarılı bir şekilde atlatan, finansal açıdan güçlü şirketler, yatırımlarını bu gözle bir kez daha değerlendirecekler. Çünkü şu an yaşadığımız dönem,yeni yatırımlar için de zemin oluşturuyor. Sektörde köklü bir geçmişe sahip bir holding olarak son 3 ayda satış ofislerimizde yaşanan hareketliliğe bağlı olarak, yeni yatırımlarımızı yeniden değerlendirme dönemi içerisindeyiz. Faizlerin daha düşük seviyelere indirilmesi ve vadelerin daha da uzatılması konusunu ele alan hükümetimizin planladığı yeni finansman modelini de heyecanla karşıladık. Hükümetimizin özellikle dar gelirli ve asgari ücretliyi kolaylıkla ev sahibi yapmayı hedefleyen yeni finansman paketinin, her şeyden önce sosyal devlet olarak atılan çok büyük bir adım olarak görüyoruz. Yeni finansman paketi ile vadelerin 20 yıla uzatılması ve faizlerin daha da aşağıya çekilmesi mümkün hale gelecek. Sektörümüz son olarak 2013 yılında 0.65 faiz oranlarını görmüştü. Faizin bu seviyelerin de altına inebileceği belirtilen bu sistemle dar gelirliler,  240 aya çıkan vadelerle kira öder gibi ev sahibi olabilecek. Bu ayın sonunda açıklanmasını beklediğimiz paketin, doğrudan ya da dolaylı olarak çok sayıda alanı besleyen sektörümüzün büyümesini tetikleyeceğine inanıyoruz. Tüm bunları birlikte değerlendirdiğimizde; 2019’u hedeflenen rakamlarla tamamlayan sektörümüzün 2020’de yeni projelerin, istikrarlı satış rakamlarının başrol oynayacağı bir dönem bizi bekliyor.”

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su: “2020’ye daha güçlü bir başlangıç yapacağız” 

“Gayrimenkul ve inşaat sektöründe temmuz ayında kamu bankalarıyla başlayan, özel bankaların da dâhil olduğu faiz indiriminin etkilerini yaşıyoruz. Sektörümüz yaklaşık 20 yılda büyük bir ivme kat ederek ekonominin en önemli sektörleri ve yatırım araçları arasında önemli bir konuma yükselmeyi başardı. Faiz oranlarının yükselmesi ise bu konumundan bağımsız olarak zaman zaman durgunluklar yaşanmasına neden olabiliyor. Çünkü yatırımcıları alış yönlü harekete geçiren en büyük etken, düşük faiz ve uzayan vadeler… Faiz oranlarının yüzde 1’in altında seyretmesi ve uzayan vadeler,yılsonu hedeflerinin tutturulmasına yönelik bir sinyal veriyor. Yatırım ya da oturum amaçlı konut sahibi olmak isteyen tüm yatırımcılar, konut satın alırken bu iki konuyu özellikle gözetiyor. TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre ekim ayında kredili satışlardaki artışınbir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 500’ü ulaşması, faiz indiriminin yarattığı hareketliliğin bir başka göstergesini oluşturuyor. Satışlardaki artışla yaşanan hareketlilik, stokların eritilmesi ve 2020’de yeni projelerin devreye alınması açısından çok önemli kazanımları da beraberinde getirecek. 2020 yılında sektörümüzün yeni bir sıçrama yapabilmesi için yılsonunda yeni bir faiz indirimine daha ihtiyacımız var. Bu durumu gören hükümetimizin bu ayın sonunda açıklayacağı dar gelirli ve asgari ücretliyi ev sahibi yapma yönünde hazırladığı yeni finansman modelinin de satışlardaki hareketliliğe hız kazandıracağına inanıyoruz. Bu finansman modeli sayesinde tarihimizde benzeri görülmemiş faiz oranları ve 20 yıla uzayan vadelerle karşı karşıya kalacağız. Sektörümüzün bu ihtiyacının giderilmesiyle 2020 için hedeflerimizi daha da yüksek tutarak yeni bir döneme daha güçlü bir başlangıç yapabileceğimize inanıyoruz” 

 

 

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:“Yeni faiz indirimiyle 2020’ye çok iyi bir başlangıç yapacağız”

Sektörümüzde faiz oranlarında yapılan indirim ve uzayan vadeler oturum ya da yatırım amaçlı konut sahibi olmak isteyen yatırımcıları bekleme pozisyonundan alış pozisyonuna geçirdi.TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre; ekim  ayında kredili satışlarda bir önceki yılın aynı dönemine göre yaşanan yüzde 500’ü aşan artış, faiz indirimi ve uzayan vadelerin satışlardaki artışta başrol oynadığının kanıtı niteliğinde. Yılın ilk 7 ayında daralma yaşayan sektörümüz, yılsonuna sayılı günler kala hızlı bir toparlanma dönemine girdi. Bu dönem, sadece 2019 hedefleri için değil, 2020 için de kritik gelişmelere sahne olacak. Faiz indirimi ve uzayan vadelerle artışa geçen satışlar, mevcut konut stoğunun eritilmesini de beraberinde getiriyor. Bu durum karşısında 2020 için yeni proje ihtiyacı ortaya çıkacak. Yapılan indirimle talepte ağırlıklı olarak hemen teslim ve hemen tapu sunan projelerin tercih edildiği düşünülürse, mevcut projelerinin satışını tamamlayan şirketler, 2020 yılında yeni projelerini sektöre kazandırmak için çalışmalarını hızlandıracaklar. Bu açıdan bakıldığında 2019’un son 5 ayı,2020’nin temellerini attığımız bir dönem olacak. Sektörümüzde yatırımcılar, yatırımlarının karşılığını hemen almak istiyor. Bu nedenle projelerde hemen teslim, hemen tapu gibi sunulan avantajlar, onların öncelikleri arasında yer alıyor. Yeni dönemde de yatırımcılar bu unsurları dikkate alarak yatırım yapacaklar. Yatırımcılara güven sunan, tecrübeli şirketlerin öne çıkacağı yeni bir dönem bizi bekliyor. Hükümetimizin dar gelirli ve asgari ücretliyi ev sahibi yapabilmek için hazırladığı yeni finansman paketi de faiz indiriminin yarattığı hareketliliği daha yukarılara taşıyacak. Bu ay sonunda açıklanması planlanan finansman paketinde faizlerin yüzde 0.99’un da altına, vadelerin 20 yıla çıkarılacağı konuşuluyor. Ülke olarak kira öder gibi ev sahibi olma sistemiyle tanışmaya hazırlanıyoruz. Bu önemli gelişmenin de etkisiyle 2020 yılına çok iyi bir başlangıç yapabileceğimize inanıyoruz”

Abdülkadir Akkuş/ Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı: “Faiz indirimi ve uzayan vadeler, 2019 hedefleri için umut veriyor”

"Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yılın ilk 7 ayında yaşanan daralma karşısında hareketli günler yaşıyoruz. Faiz indirimi ve uzayan vadelerin etkisini, kredili satışlardaki artışta da hissettik. Ekim ayı rakamlarına göre artış, yüzde 500’ü aşarakbüyük bir oran yakaladı. Bu durum, 2019 hedefleri için umutlarımızı yeşertirken, 2020 için de yatırım planlarımızı hızlandırmamızı sağladı. Bu artışla hızla azalma eğilimi gösteren konut stokları, yeni proje arayışlarını da beraberinde getirecek. Daralma dönemini başarıyla atlatan, güçlü finansal yapısı ve kurdukları güçlü ortaklıklarla durgunluktan etkilenmeyen şirketler, yeni yatırım planlarını da bir miktar öne çekme ihtiyacı içinde olacaklar Boss4 Gayrimenkul olarak yeni dönem için hazırlıklarımızı yaptık. Var olan konutlarımızın satışlarında hızla ilerlerken, Alya markası altında hayata geçirmeyi planladığımız yeni projelerimizi hızlandırdık. Önümüzdeki 2 yılda 500’ü aşkın konuta imza atmayı planlıyoruz. Son 3 aya baktığımızda satış ofislerimize gelen taleplerin hızla satışa dönüşmesi karşısında bu kararı aldık. 2019’un sonlarına geldiğimiz bu günlerde, sektör açısından, şimdiden yılı başarıyla kapatacağımızı söyleyebiliriz. Şirketimiz açısından da yeni projelerimiz aracılığıyla başarılarımıza başarı katacak bir dönemi hep birlikte yaşayacağız. 2020’de yeni atılımların yapılacağı bir yıl bizi bekliyor.”

KAYNAK: İnşaat&Yatırım1168 kez okunmuştur.


ETİKETLER : TÜİK, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

TÜİK Ekim 2019 Konut Satış Rakamları ile ilgili görüşler 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
SGKBinası, Marble 2015, anba, Dolmabahçe-Piyalepaşa, PV kabloları, Home Office, İbis Adana Otel, Blue Stream, Sardis Yemek Odası, Hanefi Küçük, Mahir Hocaoğlu, Point Hotel, ÇekCumhuriyeti, SühaYılmaz, Çiftkurtlar Grubu, Tünel, Şekerbank, ORAKAB, Philip Johnson & Alan Ritchie Architects PJAR Grubu, Cityscape Global 2012, Doğal Afet Sigortaları Kurum, Sento, Innovia Projesi, Green Office Programı, Ali Güvenç , Pazarlama Müdürü Işıl AKSOY, LNG, demirclub, GMR, Silestone®,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.