Eda Tahmaz 2020 Yılı Dekorasyon Trendlerini Aktardı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 185
Aralık 2019 Sayı 185
İnşaat&Yatırım Sayı 184
Kasım 2019 Sayı 184
İnşaat&Yatırım Sayı 183
Ekim 2019 Sayı 183
İnşaat&Yatırım Sayı 182
Eylül 2019 Sayı 182
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
Eda Tahmaz 2020 Yılı Dekorasyon Trendlerini Aktardı
19 KASIM 2019, SALI 10:54:40
Eda Tahmaz 2020 Yılı Dekorasyon Trendlerini Aktardı
Yeni yıla yaklaşırken 2020 yılının trendleri de konuşulmaya başlandı. Ödüllü konut projeleri ile uluslar arası çapta başarılara imza atan EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, önümüzdeki senenin trendleri ile beraber yakın gelecekte konut tasarımlarında ön plana çıkacak gelişmeleri aktardı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Yeni yıla yaklaşırken 2020 yılının trendleri de konuşulmaya başlandı. Ödüllü konut projeleri ile uluslar arası çapta başarılara imza atan EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, önümüzdeki senenin trendleri ile beraber yakın gelecekte konut tasarımlarında ön plana çıkacak gelişmeleri aktardı. Pastel tonlar, griler ve toprak renkleri hakimiyetini korurken, dekorasyonda metalik detaylar, organik formlar ve açısal yüzeyler de sıklıkla karşımıza çıkıyor olacak.

EDDA Mimarlık Kurucusu İç Mimar Eda Tahmaz, geleceğin konutlarını göz önüne alarak bu senenin trendleri ve dekorasyonda yakın gelecekte konuşulacak gelişmeleri analiz etti. Yükselen minimalist ve çevreci akım ile beraber multifonksiyonel yaşam alanlarının ortaya çıkacağını belirten Eda Tahmaz’a göre retrofütüristik akım ile beraber doğal dokular, organik formlar ve açısal yüzeyler dekorasyonda sıklıkla tercih ediliyor olacak. Mat ve pastel renklere ise metalik parlaklık eşlik edecek.

Günümüz kentlerinde bireylerin ön planda olduğu, daha kompakt yaşam ve çalışma alanları tercih edilir hale gelmekte. “ İlerleyen zaman diliminde teknolojiden ve kendimizden daha fazlasını isteyeceğiz.” diyen Eda Tahmaz’a göre insanlar dijitalleşirken, teknoloji insanlaşmaya başlayacak.  Kentleşmeyle beraber yalnız bireylerin artmakta olduğunu ifade eden iç mimar, yüksek yaşam maliyetlerinin de etkisiyle insanın yaşam alanının küçülmekte olduğunu belirtiyor. Bu küçük yaşam alanları, aynı zamanda birçok fonksiyonu bir arada barındıran – one design, several functions-denilen multifonksiyonlu yaşam alanları olarak karşımıza çıkıyor.

Retro-fütürizmin  geleceğin en önemli mimari akımlarından biri olacağını vurgulayan Tahmaz, özellikle banyolarda bu akımın daha da ön plana çıkacağının, düzensiz ve gözenekli yüzeylerin, mat ve pastel renklerin, organik formlar ile birlikte ön planda olacağını belirtiyor. Mutfaklarda ise doğal dokular, çok yönlü formlar ve gridler, yiv ve çıkıntıları barındıran desenler, ahşap ve terazzo ile birlikte organik şekiller, mat ve basit bir halde kendisini gösteriyor.

Mobilya ve aksesuarlarda ham ve işlenmemiş malzemelerin sıklıkla yer alacağını aktaran iç mimar, bu sene dekorasyon trendlerinde, geri dönüşümlü lifler, doğal kompozitler, taş ve mineraller, şeffaf ve renkli camlar, alüminyum, çelik,porselen,seramik, desenli-dokulu deriler, taneli ahşaplar,pişmiş toprak ve kil, bambu gibi malzemelerin ön planda olacağını dile getiriyor ve ekliyor: “Bununla birlikte tasarımlar; bakır ve bronz renkli metaller, cilalı ve buzlu yüzeyler, lake, perforje, gevşek dokuma, gözenekli sır, kumlama gibi kaplamalar ile desteklenecek. Doğal konturlar, gridler, metalik parlaklık ve ışıltı, patina dokuları zemin ve duvarlarda tercih edilerek estetik bir görünüm ortaya çıkacak.”

Yılın en çok dikkat çeken trendlerinden birinin mobilya tasarımlarında ve aksesuarlarda kullanılacak olan katı ve sağlam geometriler, daire ve üçgenler, açısal yüzeyler, kontrollü eğriler ve küre formları olduğuna dikkat çeken Tahmaz’a göre yeşil tonlarının yanı sıra, koyu vizon ve gri tonları, canlı metalik ve pastel tonları ise mobilya ve aksesuarlara renk katacak.

KAYNAK: İnşaa&Yatırım 1400 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Eda Tahmaz, EDDA Mimarlık,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Eda Tahmaz 2020 Yılı Dekorasyon Trendlerini Aktardı 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
81Kent81Vizyon, Pena, TSKBGayrimenkul, P17 Tempra Pro CEE, KRAZ, Green Good Design Awards 2011, Miller Holding, G20, Türk Ekonomi Bankası, İstanbul Light Fuarı’, Evviva Gümüş City, Ondura, MEsse München, KNX projesi, Mesut Yiğit, SeleniumRetro, Mamak, MehmetAliBulut, Red Dot ve IF Product Design, VIA Yatırım ve Gayrimenkul Yönetim A.Ş, çağrı merkezi, NovoMaison, Ziver İnşaat, EmlakSektör, Beykonak, Eskidji Müzayedecilik , İzmir Satış Ofisi, Konferans, Evren Ünver, Ak-al,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.