Mustafa Toner, Renkli Dyologlara’a Anlattı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 185
Aralık 2019 Sayı 185
İnşaat&Yatırım Sayı 184
Kasım 2019 Sayı 184
İnşaat&Yatırım Sayı 183
Ekim 2019 Sayı 183
İnşaat&Yatırım Sayı 182
Eylül 2019 Sayı 182
İnşaat&Yatırım Sayı 181
Ağustos 2019 Sayı 181
İnşaat&Yatırım Sayı 180
Temmuz 2019 Sayı 180
Mustafa Toner, Renkli Dyologlara’a Anlattı
02 ARALIK 2019, Pazartesi 14:38:19
Mustafa Toner, Renkli Dyologlara’a Anlattı
DYO ve Aura İstanbul işbirliği ile gerçekleştirilen Renkli DYOLOGLAR’a konuk olan Toner Mimarlık’ın kurucusu Mustafa Toner, iç mekânlarda rengin ilk başlangıçta kullanılan bir unsur olduğunu söyledi. Toner, iç mekanda kullanılan rengin, ‘nereye, kime, ne yapıldığına’ göre belirlendiğini dile getirdi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye boya sektöründe birçok ilke imza atan DYO’nun, Aura İstanbul ile ‘Renkli DYOLOGLAR’ adı altında gerçekleştirdiği özel prodüksiyon, mimaride renk konusundaki özel videolar ile büyük beğendi topladı. Renkli DYOLOGLAR’da yer alan Toner Mimarlık’ın kurucusu Mustafa Toner “Tasarımlarınızda renk mimari ile gelişen bir etmen midir, yoksa sonradan eklenen bir unsur olarak mı görürsünüz?” sorusuna yanıt verdi. 

Özellikle iç mekân tasarımlarında rengin başlangıçta kullanılan bir unsur olduğuna dikkat çeken Toner, “Renk sonradan eklenen ilinti gibi bir şey değil. İlk başta malzeme seçimine kadar yön veren bir tercih. Bu sadece iç mekân için geçerli değil. Örneğin dış mekân, yani bir bina  tasarımı yaptığınız zaman da lokasyona yöreye bağlı olarak da  renk seçimiyle başlarsınız. Yani renk seçimi formla beraber, mimariyle beraber gelişir, hatta ona yön verir.  Örneğin Yunanistan'da veya güneyde bir ev yapıyorsanız kırmızıya boyamazsınız, beyazla yola çıkarsınız,  Akdeniz'e uygun renklerden gidersiniz. Bir ormanda yeşillikler içinde bir bina yapıyorsunuz koyu renklerle hareket edip baştan bunu seçersiniz ki buna göre malzeme belirlersiniz.” dedi.

‘NEREYE, KİME, NE YAPILDIĞI ÖNEMLİ’

İç mekânda kullanılan renkleri neye göre belirlediğini de anlatan Mustafa Toner, renk seçiminde, nereye, kime, ne yapıldığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Videoda konuyu örneklendiren Toner şu noktalara dikkat çekti:

“Eğer bir ev yapıyorsanız ve çok lüks bir ifadesi olsun istiyorsanız başka; çok genç, dinamik bir ofis binasının iç mekânını yapıyorsanız farklı renkler kullanırsınız. Ağırbaşlı bir ofis veya ev biraz daha klasik tatta yapıyorsanız kullanacağız renk seçimi farklı olacaktır, olmalıdır. Yoksa çok seviyorum diye, pembeyi alıp da çok klasik, ciddi bir avukatlık bürosunda kullanmaya kalkarsanız, amacına hizmet etmeyen bir mekân ortaya çıkar. Yaptığınız iş de boşa gider. Bu arada tabi renk kullanımında benim tercihim daha çok vizon tonları, daha pastel ve nötr tonlar oluyor. Özellikle iç mekânlarda. Çünkü renkler çok değişkenlik gösteriyor. Ama yaptığınız mekanların kalıcı olması, zamansız olmasını istiyorsanız, rengi daha çok noktasal kullanmanızda, yani kolay değiştirebileceğiniz elemanlarda kullanmanızda fayda var. Çünkü bütün bir binanın bütün bir iç mekânın rengini değiştirmek o kadar kolay olmuyor. Ama kullandığınız kanepelerde veya işteki mobilyalarda rengi değiştirmek daha kolay.” dedi.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım583 kez okunmuştur.


ETİKETLER : mustafa; toner; toner mimarlık; dyo, Renkli; DYOLOGLAR; dekorasyon;,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Mustafa Toner, Renkli Dyologlara’a Anlattı 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
İzmir-Gebze Otoyolu, AbdüssametBahadır, İnebolu, Product Design Award ödülü, Kadın Sığınma Evi, Türkiye PetrolRafinerileriAŞ, Finansbank Teftiş Kurulu Başkanı Ersin Emir, KnightFrank, LimakYatırım, Emlak Pazarlama İnşaat, “Derinlerde Uçanlar”, İstanbul İhracatçı Birlikleri, KBR, A.TR dolaşım belgesi, Trump Office Tower, Belenco Bio Yüzeyler, Mehmet Zeren, SesYalıtımZirvesi, Avrasya, Cansuyu Derneği, Areon Boğaziçi Evleri, DWEC, GulFood Fuarı, Pinned Up at the Stedelijk, Trump Alışveriş Merkezi, Raventi™, Müşfik H. Yamantürk, Hyundai Elevator, Türk Müteahhitleri, MallofAntalya,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.