Bahadır Kul Mimarlık imzası ile Kayseri’ye tarz sahibi terminal | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
Bahadır Kul Mimarlık imzası ile Kayseri’ye tarz sahibi terminal
08 Agustos 2014, Cuma 12:09:25
Bahadır Kul Mimarlık imzası ile Kayseri’ye tarz sahibi terminal
Kayseri Batı İlçe Terminali, kent merkezine 8 km uzaklıkta eski çevre yolu üzerinde konumlanıyor. Bahadır Kul Mimarlık imzası taşıyan proje, farklı tasarımı ile dikkat çekiyor ve kente yeni bir vizyon katıyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Yapının tasarım kriterlerinin başında, ilçe ve köy terminali yolcularına aynı yapı kabuğu altında fakat ayrı ayrı fuayeler aracılığıyla çözüm sunma çabası bulunuyor. Bu amaçla “Z” formunda brüt bir duvar yüzeyine iki ayrı yönden saplanan şeffaf fuayeler tasarlandı. Bu fuayelerin şeffaf tutulmalarının nedeni yapının hemen dışında oluşturulan peronların algılanırlığını arttırmak olarak hedeflendi. Kayseri kentinin ilçeleri ile ulaşımını sağlayan firmaların kent merkezinde farklı bölgelerde varoluşları ulaşım sıkıntısı ve kent merkezinde trafik yoğunluğuna neden olmuş durumdadır. Bu yoğunluğu azaltmak için kentte bir ilçe terminali oluşturma fikri doğmuş, bu amaçla kentin batısında bulunan ilçe ve köylerden gelen araçların kullanacakları batı ilçe ve köy terminali projesi hayata geçirilmiştir. 

Terminal, kent merkezine 8 km uzaklıkta bulunuyor

Kayseri Batı İlçe Terminali, kent merkezine 8 km uzaklıkta eski çevre yolu üzerindedir. Yeni şehirlerarası otobüs terminalinin de bulunduğu arazide tasarlanan bu özellikli yapı, kentin kuzeyinden geçen yeni çevre yoluna da kolay bağlantı imkanı sunuyor. Projenin lokasyonu mevcut şehirlerarası otobüs terminali ve yakınından geçen raylı sistem aksının varlığı neticesinden tercih edilmiştir.

Kayseri Batı Terminali’nde en özel detaş şeffaflık 

Yapının tasarım kriterlerinin başında, ilçe ve köy terminali yolcularına aynı yapı kabuğu altında fakat ayrı ayrı fuayeler aracılığıyla çözüm sunma çabası bulunuyor. Bu amaçla “Z” formunda brüt bir duvar yüzeyine iki ayrı yönden saplanan şeffaf fuayeler tasarlandı. Bu fuayelerin şeffaf tutulmalarının nedeni yapının hemen dışında oluşturulmuş peronların algılanırlığını arttırmak olarak düşünüldü.  

Terminal 10 bin metrekare alan üzerinde tasarlandı  

10 bin metrekare arazi üzerine tasarlanan terminal, 1.200 metrekare inşaat alanına sahip. Yapının eski çevre yoluna bakan kısmında ilçe terminali fuayesi ve peronları, kuzey kısmında ise köy terminali fuayesi ve peronları planlandı. İlçe ve köy terminali fuayelerinden birbirine geçişler sağlandı ve her iki terminalin bilet satış ofisleri ayrı ayrı tasarlandı. Her iki terminal için tek bir noktada ıslak mekanlar ve teknik hacimler yapılandırıldı. İlçe terminali yolcu fuayesinde, terminal idaresi, acenta ofisleri, özel güvenlik ofisi, büfeler, mescitler, wc’ler ve teknik hacimler yer alıyor.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 2220 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Kayseri, Bahadýr Kul Mimarlýk, Terminal,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Bahadır Kul Mimarlık imzası ile Kayseri’ye tarz sahibi terminal
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Elektrik Piyasası Kanunu Tasarısı, Araplar, İcra, Mustafa Ulucan, kadir gurbetçi, Somfy, Media Markt, Çedaş, CNR Emlak 2014 Fuarı, Aytunç Günay, Kartal Adliyesi, Uluslararası EDIDA Tasarım Yarışması, Prof. Ulrich Sieberath, “Sil Taksit”, 2018, TAV Airport Hotel İstanbul , Yapı Teknik Proje , Diyar Aydeniz, Nihan Urel, Gaziantep Belediyesi, Uyumsoft, Euroleague, TemaşehirKonya, Çayırova-Şekerpınar, Kızören, Baruthane Yapılar Topluluğu, Interpack, Mimarinin Şeffaf Yüzü, Bakü, YeşilBinalar,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.