Türkiye otomotiv sektörünün lideri Ford Otosan, “Yeni Cargo İnşaat Serisi”nde piyasaya süreceği 10 yeni model ile satış hedefini ikiye katladı.

Editör
11.10.2010

 

Türk mühendisleri tarafından geliştirilen Yeni Ford Cargo İnşaat Serisi 50 yıllık birikimin ürünü Ford Cargo Yeni İnşaat Serisi’nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, pazarda önemli bir pay elde edeceklerini belirten Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, “Otomotiv pazarının lideri olarak, 50 yıllık ağır ticari araç tecrübemizi yeni ürünlerimizi yaratırken kullandık” dedi. Otay, yeni inşaat serisine yapılan yatırımın Ford Otosan tarihinde bu segment için yapılan en büyük yatırım olduğunu ve 1 milyon kilometreyi aşan zorlu testlerin maden yatakları ve şantiye koşullarında tamamlandığını ve kamyonların müşteri ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geliştirildiğini söyledi.

Yeni İnşaat Serisi’nin Ford Otosan Gebze Ürün Geliştirme Merkezinde Türk mühendisleri tarafından tasarlandığını, Ford Otosan’ın İnönü fabrikasında üretildiğini ve Türkiye’nin en geniş bayi ağı ile pazara sunulduğunu ifade etti. Dayanıklılığı yüksek, işletim maliyetleri düşük yeni araçlar ile beklentilerinin Türkiye pazarında olduğu gibi ihraç pazarlarda da yüksek olduğunu ifade eden Otay; Doğu Avrupa, Rusya, Ukrayna, Türki Cumhuriyetler, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Körfez ve Orta Afrika ülkelerine kadar geniş bir pazara hitap ettiklerini belirtti.

 

Nuri Otay, Ağır vasıta pazarına odaklanma stratejilerinin bir göstergesi olarak yeni bir organizasyonel yapılanmaya da gittiklerini; ürün geliştirme, üretim, satınalma, satış ve pazarlama bölümlerini aynı çatı altında toplandıkları ve kamyon odaklı bir yapılanmayı devreye aldıklarını belirterek, Kamyon İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığına Ahmet Kınay’ın atandığını açıkladı.

Yeni İnşaat Serisi sektörün gözdesi olacak

Kamyon İş Biriminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Kınay da toplantıda bir konuşma yaptı. İnşaat sınıfının özellikle x4 serilerindeki büyüme ile 16 ton üstü kamyon pazarının %30’unu oluşturduğu belirten Kınay, Yeni İnşaat Serisi ile sektörden %25 pay almayı hedeflediklerini söyledi.

Kınay, Yeni İnşaat Serisi ile sektörde faaliyet gösteren müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan geniş bir ürün gamına sahip olduklarını vurgulayarak, aracın bu doğrultuda güç, dayanıklılık, işletme maliyeti, yerden yükseklik, fren performansı, boş ağırlık, yakıt ekonomisi, araç dinamiği konularında yeniden yaratıldığını belirtti ve “Yeni İnşaat Serisi’nin beklentileri tam anlamıyla karşılayarak sektörün yeni gözdesi olmasını bekliyoruz” dedi.

2010’da Ford Otosan 6x4 ve 8x4 segmentlerinde pazara sunduğu Yeni İnşaat Serisi damper ve mikser modelleriyle pazarda öne çıkmayı hedefliyor

Ford Otosan’ın 2010 yılındaki en önemli atağının inşaat kamyonu segmentinde gerçekleştiğini ifade eden Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından Sorumlu Kamyon Operasyonları Müdürü Emrah Duman ise nisan ayında pazara sunulan 8x4 Mikser modelinin ardından 3536D (6x4 damper) ve 4136D (8x4 damper) modellerinin serinin yeni ve iddialı araçları olarak Ford Cargo ürün gamına katılacaklarını ve daha geniş bir ürün gamı ile sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir yapıya kavuşulacağını söyledi.

Yeni İnşaat Serisi daha dayanıklı, daha güçlü ve daha ekonomik

Duman, güçlü ve ekonomik yeni Ford Cargo inşaat araçlarının, 360 PS / 1400 Nm’lik çevreci E5 motoru ile optimum performans ve yakıt tüketimi değerlerini sağladığını, özel yarı sentetik motor yağı ile sunulan 20.000 km bakım aralıkları ile sektörün en rekabetçi servis maliyetlerini de beraberinde getirdiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Z/Cam fren sisteminin sağladığı üstün fren performansı ve düşük bakım giderleri, aracın performansını ve ekonomisini tamamlayan önemli etkenlerden biri olarak öne çıktığı Yeni İnşaat Serisi’nde yenilenmiş 10 mm kalınlığında, 500 Mpa dayanımındaki şasi; sağlamlığının yanısıra üstyapı uygulamalarına uygun yapısıyla güç ve esnekliği bir arada sunuyor. Araç ile beraber verilen üstyapı braketleri üstyapıcıların işini kolaylaştırırken, üstyapının optimum bir şekilde monte edilmesi için ideal zemini hazırlıyor. Yeni ön tekerlek modülü ile ön aks kapasitesi artarken, zorlu inşaat sahalarında araçların rahatça çalışabilmesi için yeni tasarlanan ön tampon ve dingil, kısa radyatör ve radyatör koruyucu ile sektörün en rekabetçi yerden yüksekliğine ve yaklaşma açılarına ulaşılıyor. 100 mm’ye çıkarılan yeni yaprak yaylar, yeni denge çubuğu ve yeni direksiyon kinematiği, sağladığı üstün araç dinamiği ile zorlu koşullarda dahi sürücülerin konsantrasyonunu garanti altına alıyor. Sektörün beklentilerini tam anlamıyla karşılamak amacıyla tasarlanan Yeni İnşaat Serisi; rahat vites geçişleri, kolçaklı koltuk, arttırılmış kabin içi konfor ve üstyapıyı görme imkanı veren yeni arka cam ile sürücülerin işlerine odaklanmasında kolaylık sağlarken, iş sahiplerinin kârlarını artırmasına olanak tanıyor. İşinin hakkını veren; hem iş sahibini, hem sürücüsünü mutlu eden Ford Cargo Yeni İnşaat Serisi sektöre yeni bir soluk getirecek.”

 

Yeni İnşaat Serisinin öne çıkan özellikleri:

- 9.0 L 360 PS&1400 Nm Euro5 motor

- 10 mm, 500 Mpa Şasi

- Arttırılmış Yerden Yükseklik

- 20K bakım aralıkları

- Z-Cam Frenler

- Üstyapı Bağlantı Braketleri

- 430 mm tek disk debriyaj

 

Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account