Debya Panel 1 yıl süren Ar-Ge sonunda Betonözlü Çelik Paneli sektöre sundu | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
Debya Panel 1 yıl süren Ar-Ge sonunda Betonözlü Çelik Paneli sektöre sundu
10 Haziran 2016, Cuma 11:22:53
Debya Panel 1 yıl süren Ar-Ge sonunda Betonözlü Çelik Paneli sektöre sundu
Betonözlü Çelik Panel” yaklaşık 1 yıl süren Ar-Ge çalışmalarının sonunda sektör ile buluştu. Ürünün özellikleri ve yürütülen çalışmaları Debya Panel Endüstrisi Genel Müdürü Bilal Yazılı anlattı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Bilal Yazılı: Debya Panel, yükseltilmiş döşeme sistemlerinde kullanılan “betonözlü çelik paneli” Türkiye’de üreten ilk ve tek firmadır. 40 yıllık tecrübe ve bilgi birikimi ile 2015 yılının sonunda kurulan bir aile şirketidir. Bu birliğin getirdiği güç ile yola çıkan Debya ailesi, her geçen gün daha da büyümektedir. Sektörde ilk üretici unvanına sahip olmak; avantajlarının yanında pek çok zorluğu da beraberinde getirmektedir. Bu zorlu yolda ilerlemek ve üretime geçmek için maddi gücünüzün yeterliliğinin yanı sıra kendinize ve ekibinize inanmanız ve güvenmeniz gerekiyor. Yaklaşık 1 yıl süren Ar-Ge çalışmalarımız, bu güçlü bağın etkisi ile başarıya ulaştı ve ürünlerimiz 39. TurkeyBuild Yapı Fuarı’nda görücüye çıktı. Sektöre yön veren isimlerin ve ziyaretçilerimizin övgü dolu sözleri ile onurlandık. Bu vesile ile fuar süresince standımızı ziyaret eden yerli ve yabancı tüm misafirlerimize bir kez daha teşekkür ederim. 

Betonözlü Çelik Panel üretim fikri nasıl doğdu? Bu sürece kadar hangi projeler içerisinde yer aldınız? 

Üretmek, insanın hayatı algılayış biçimidir. Bu algı aynı zamanda hayatınızın her alanında üreten kimliğine sahip olmanız demektir. Çünkü biliyoruz ki; üretmeyen tüketilmeye mahkûmdur. Bu farkındalığımı, baba mesleğim olan imalatçılığa küçük yaşta başlamam sayesinde kazandım. Eksik olanı fark etme ve ihtiyacı tamamlama duygusu ile sürekli üretimin içinde yer aldım. Kazandığım el becerisi ve pratik bilgiyi, üniversitedeki makine mühendisliği eğitimim süresince edindiğim teorik bilgi ile bütünleştirdim. 

Yaklaşık son on yıldır da inşaat sektörünün içerisindeyim. İçinde olmaktan keyif aldığım ve bana değer kazandıran Yenikapı Mevlevihanesi Restorasyonu, Süleymaniye Camii Restorasyonu, Haliç Kongre Merkezi Tamamlama Projesi, Küçükçekmece Belediye Başkanlık Binası gibi pek çok projede bulundum. Bu süreçte betonözlü panelin tedarik sıkıntılarını gözlemledim. Sektör içerisinde var olan bu ihtiyacı gidermek için de “Debya Panel” ile betonözlü çelik panel üretimine karar verdim.

“Ürünü, muadillerinden ayıran en büyük özelliği; birleştirme yöntemidir”

Sektöre kazandırdığınız yeni ürün hakkında bilgi verir misiniz?

Yükseltilmiş döşeme malzemesi olarak kullanılan paneller, alt ve üst çelik plakaların birleştirilmesi ve içine özel beton doldurulması ile elde edilmektedir. Dünyadaki diğer muadili ürünlerden ayıran en büyük özelliği; birleştirme yöntemidir. Çelik plakaları, patent başvurusu yaptığımız özel bir yöntemle birleştiriyoruz. Bu birleştirme yöntemi bize, üretim hızı ve enerji tasarrufu ile galvaniz ve paslanmaz malzemeden ürettiğimiz panelleri kimyasal boya kullanmadan uygulama imkânı sağlıyor. Ürünlerimizi, paslanmaz ve galvaniz malzemeyi farklı kalınlıkta kullanarak ihtiyaca uygun olarak üretiyoruz. Fuarda tanıttığımız demo ürünlerimizi alt plaka 0.8 mm ve üst plaka 0.8 mm olarak ürettiğimiz betonlu ve betonsuz çeşitleri ile sergiledik. Ziyaretçilerimizin; panellerin dünya pazarından daha farklı kalınlıkta Türkiye’de üretildiğini göstererek, her iki şeklini de deneyip görmelerini istedik. 

İnşaat sektörünün son 10 yılını ve çalıştığınız sektöre olan etkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörün son 10 yılına baktığımızda, akıllı bina teknolojisinin gelişimi ile enerji ve data kablolama sistemlerinin karmaşık bir hal aldığını ve buna paralel olarak yükseltilmiş döşeme sistemlerinin kullanımının arttığını görmekteyiz. Türkiye’de uzun yıllardır kullanılan ahşap özlü malzemeler, gerek mukavemet açısından gerekse suya / yangına dayanımı açısından tam anlamıyla ihtiyaca cevap veremiyordu. Bu sebeple yurtdışından yangına, suya ve neme dayanıklı, mukavemeti yüksek paneller ithal edilmeye başlandı. Ancak ithalatçı firmalar, termin sürelerinde çok ciddi sorunlar yaşıyorlardı.  Debya Panel olarak betonözlü çelik panel üretimimiz ile Türkiye’de var olan bu açığı kapatarak, kullanıcılara zamanında ve istenen kalitede hizmet vermeyi hedefliyoruz.

2016 yılı, firmanız ve sektör açısından nasıl geçmektedir? Yıl sonuna dair öngörüleriniz nelerdir?

Haziran sonu itibarıyla günlük 2 bin metrekare kapasiteyle seri üretime başlayacağız. Bu rakamı yıl sonu itibariyle kademeli olarak 5 bin metrekareye çıkarmayı hedeflemekteyiz. 2016 yıl sonu satış hedefimiz ise 100 bin metrekaredir. Ancak Yapı İstanbul Fuarı’nda gelen talepler neticesinde bu rakamın katlanacağını öngörmekteyiz. 

Son olarak kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi öğrenebilir miyiz? 

Debya; zemin panelleri sektöründeki değişime ayak uydurmayı değil, üretici firma kimliği ile sektörde değişim yaratmayı hedeflemektedir. Öncelikli hedefimiz ise yükseltilmiş döşeme sistemleri alanındaki ürün yelpazemizi genişletmektir. Türkiye’de bir ilk olmanın verdiği gururla ve “baktığınız her yerdeyiz” sloganıyla çıktığımız yolda, yurt içinde artarak ilerleyen pazar payımızı uluslararası arenaya da taşıyacak ve lider marka konumuna yükseleceğiz. Müşteri memnuniyetlerine yönelik çözümcül ve kaliteli hizmet anlayışı ile çalışmaktayız. Debya olarak alanında uzman kadromuz ile ürettiğimiz ve üreteceğimiz her ürünün arkasındayız.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


16260 kez okunmuştur.


ETİKETLER : DebyaPanel,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Debya Panel 1 yıl süren Ar-Ge sonunda Betonözlü Çelik Paneli sektöre sundu
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Nova Sultani Mimarlık, Deluxe Marbles, İS7ANBUL, GAİB, Seyran Şehir, Berdan Civata, Aslı Tokatlı, Mah İnşaat, home-office projesi, ArtCool, Sirius gömme rezervuar paneli, Mustafa Kahvecioğlu, İFOFuarcılık, Hillside, Bar Limanı, Enterasys Networks, İsmet Güngör, Aziziye Belediyesi, İDTM, Akıllı Ev Sistemleri, Nurol Life, “Dekorasyonda ilk adres, Çetin Enerji A.Ş, EnlakGYO, Asansör Eğitim Merkezi, NefAtaköy, BaranDemir, Crown Residence, eni Nesil Taş Yünü, Çedaş,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.