STCA Gayrimenkul: "İnşaat sektörünün büyümesinde kentsel dönüşümün katkısı büyük" | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
STCA Gayrimenkul: "İnşaat sektörünün büyümesinde kentsel dönüşümün katkısı büyük"
08 Agustos 2016, Pazartesi 16:38:32
STCA Gayrimenkul:
1977 yılında temelleri atılan Aslandağ Group bünyesindeki STCA Gayrimenkul, 2009 yılında kuruldu. İlk konut projesi Yuvam Kartal - Atalar'a 2015 yılında başlayan şirket, yeni projesi Kartallife - Atalar'ın inşa çalışmaları ve satışına da başlamış bulunuyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Aydın Aslandağ: "Kentsel dönüşüm olgu olarak iyi tasarlanmış fakat uygulama olarak sıkıntılarla yürüyen bir süreç. Bina bazında dönüşüm şekline gelen ve bina yenileme şeklinde ilerleyen bu oluşum kentsel dönüşüm amacının dışına çıkmıştır." 

STCA Gayrimenkul hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Aydın Aslandağ: STCA Gayrimenkul'den önce size biraz Aslandağ Group'tan bahsetmek isterim. Bizim ailemizin kökeni marangozluktan geliyor. Baba mesleğini, modern teknolojiyle birleştirip devam ettiriyoruz. 1977 yılında işe başladık ve 1988 yılında ilk atölyemizi İstanbul Göztepe'de kurduk. 70 metrekarelik bir alanda toplam 6 kişiyle çalışmaya başladık. Takvimler 2014 yılını gösterdiğinde ise 20 bin metrekarelik mevcut fabrikamızda çalışmaya başladık. Grubumuzun en bilinen markası Artella Ahşap Kapı Sistemleri, Mutfak ve Banyo Çözümleri'dir. Gerek Bağdat Caddesi gerek İstanbul'un çeşitli lokasyonlarında yükselen markalı büyük konut projeleri olsun, Artella olarak Bağdat Caddesi pazarının yüzde 60'ına,tüm pazarın da büyük çoğunluğuna sahibiz. Sektördeki bilgi birikimimizi kendi konut projelerimize yansıtmak istedik ve 2009 yılında STCA Gayrimenkul'ü kurduk. İlk konut projemize 2015 yılında Yuvam Kartal - Atalar projesiyle başladık. Yuvam Kartal-Atalar projemizin inşaatı şu anda devam ediyor. Diğer bir yandan ise Kartallife - Atalar projelerimizin inşaatına ve satışına başladık. 

Devam eden ve yeni başlayacağınız projelerin detayları hakkında bilgi verir misiniz?

22 daire ve 2 işyerinden oluşan Yuvam Kartal - Atalar projemiz, 1.015 metrekare arsa üzerine kurulu 2 bin 800 metrekare inşaat alanına sahiptir. 785 metrekare peyzaj alanı mevcut olan projede, açık ve kapalı otopark bulunmaktadır. 2015 yılında başladığımız projemizin teslimatını 2016 yılının son çeyreğinde gerçekleştireceğiz. Projenin metrekare satış fiyatları 4 bin 165 TL/ metrekaredir. Kartallife - Atalar projemiz ise 3 bin 927 metrekarelik arsa üzerinde 21 bin 100 metrekare inşaat alanına sahiptir. Projemizde 24 adet 2+1, 76 adet 3+1 daire ve 4 adet 3+2 daire bulunmaktadır. Projede her daireye 1 adet kapalı otopark ve misafir için 6 adet kapalı otopark yeri, 1 adet kışın üstü kapanabilen açık havuz, fitness alanı ve sauna, çocuk oyun alanı, mini basket sahası, yürüyüş parkuru, dinlenme alanları yer almaktadır. 2+1 dairelerin brüt metrekareleri 86 ila 117 metrekare, 3+1 dairelerin brüt metrekareleri 146 ila 169 metrekare ve dubleks dairelerin brüt metrekareleri ise 225 ve 256 metrekare arasında değişiyor. 2017'nin sonunda teslim edileceğimiz projemizin metrekare satış fiyatları ise 5 bin 265 TL'den başlıyor. 2+1 daireler 450 bin ila 630 bin TL arasında, 3+1 dairelerin fiyat aralıkları 750 bin ila 975 bin arasında, dubleks dairelerin satış fiyat aralıkları ise 1 milyon 550 bin - 1 milyon 720 bin TL arasında değişim gösteriyor. Kartallife - Atalar projesi için lansmana özel ödeme koşulları da belirledik. Projeden ev almak isteyenler yüzde 10 peşinat ödedikten sonra geri kalan tutarı, yüzde 0 faizle 36 ayda ödeyebiliyorlar. STCA Gayrimenkul olarak Kartallife-Atalar projesi için 60 milyon TL yatırım yapıyoruz.

Kartal'ı tercih sebebiniz nedir? Kartal bölgesi ve Anadolu yakasının gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kartal, sadece İstanbul Anadolu yakasının değil, İstanbul'un da geleceği en parlak ilçesi. Kartal'ın Sabiha Gökçen havaalanı, metro, deniz otobüsü gibi tüm ulaşım araçlarına; İzmit Köprüsü, Bağdat Caddesi, E-5, gibi önemli hatlara yakın oluşu, muhteşem Adalar manzarası, geniş ve sessiz sokaklarıyla, Kartal'ı sadece bugünün değil, geleceğin de en parlak ilçelerinden biri konumuna getiriyor. Hemen denizin kenarında olması, üniversitelere, iş merkezlerine yakınlığı, tarihi ve doğal dokusuyla, ne kadar şehrin içerisindeyseniz bir o kadar da şehrin dışındasınız. İşten evinize geçtiğiniz zaman iş sorunlarınızdan bir anda ayrılabiliyorsunuz. Çünkü Kartal'da şehrin o sıkıcılığı, stresi yok. Tam bir sayfiye yeri desek yanlış olmaz. Özellikle Atalar bölgesi, Kartal'ın seçkin muhitlerinden bir tanesi. Son 5 yıl içerisinde dahi çok büyük gelişim gösterdi. Durum böyle olunca bizim gibi birçok inşaat firması da rotayı Kartal-Atalar'a çevirdiler. Ayrıca hâlâ mahalle hayatının burada yaşıyor olması, bizim gibi aile konseptini inşaatlarında yansıtmak isteyen firmalar için çok önemli. Ayrıca Kartal'a yerleşen bir kişi 15 yıldan daha uzun süre Kartal'da yaşıyor ve bunun oranı yüzde 76. Yine Kartal'da yaşayanlar, yine aynı lokasyon çerçevesinde çalışmayı seviyorlar. Kartal'daki konut piyasası, çok iyi bir yatırım aracı olarak da karşımızda duruyor. Her geçen gün metrekare satış fiyatları biraz daha yükseliyor. 2 yıl önce metrekaresi 1.000 TL olan yerlerin şu an metrekare satış fiyatı 4 bin 500 - 8 bin TL arasında değişiyor. Biz Kartal'da fiyatların önümüzdeki yıllarda minimum yüzde 25 oranında artacağını öngörüyoruz. 

Kartallife - Atalar projesini diğer projelerden ayıran özellikleri nelerdir?

Bir kere butik bir proje. Bakın bu çok önemli! Evet, bizim projemizde de sosyal donatılar, hem açık hem de kapalı şekilde kullanılabilen havuz, yürüyüş parkurları, güvenlik, kapalı otopark gibi bir evin ihtiyacı olan bütün her şey mevcut. Ancak bizim en büyük farkımız, bizim projemizden konut satın alan vatandaşlar, diğer projelerdeki gibi site hayatına adapte olup mahalle hayatından uzaklaşmak zorunda kalmayacaklar. Hâlâ komşulukların devam edeceği, evinizden dışarıya adım attığınız an hayata karışabileceğiniz bir proje bu. Çünkü projemiz, 2+1 ve 3+1 şeklinde olmak üzere 104 daireden oluşuyor. Ayrıca denize sadece 800 metre uzaklıktaki projemiz, muhteşem bir Adalar manzarasına sahip. Şöyle çayınızı, kahvenizi yudumlarken Adalar'ı kuşbakışı seyredebileceksiniz. Gerçekten İstanbul'da yaşıyorum keyfini yaşayabileceksiniz. Yine bildiğiniz üzere binalardaki en büyük sorun karanlık koridorlardır ve insanın içini bazen korku kaplar. Oysa Kartallife-Atalar'da öyle bir mimariye imza attık ki, gün ışığıyla tüm koridorlar ışıl ışıl. Kartallife-Atalar projemizle ada bazlı bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirdik. Aile yaşamı konseptini baz aldık. Bunun için de projemizde 1+0, 1+1 tipi dairelere yer vermedik. Projemiz 2+1 ve 3+1 dairelerden oluşmaktadır. Projemizi ön plana çıkaran en önemli detay, 4 bin metrekarelik proje alanının yüzde 80'ini doğal peyzaj alanı olarak bırakmamız. İstanbul'u her geçen gün beton bir kafese dönüştüren projelere inat, projemizde yeni bir hayata başlayacak ev sahiplerine yeşilin tadını doyasıya çıkarma fırsatı sunuyoruz. 

İnşaat sektörünün son 10 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

İnşaat sektörü ülkemizin ekonomide lokomotif sektörü olması ile son 10 yılda artan bir ivme ile büyümeye devam ediyor. Özellikle kentsel dönüşümün bu büyümeye katkısı çok büyük. İstanbul'da kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu düşünürsek sektörün ilerleyen dönemde de lokomotif rol oynamaya devam edeceği aşikardır.

İnşaat - gayrimenkul sektörünün en önemli sorunları ve çözüm önerileriniz nelerdir?

İnşaat - gayrimenkul sektörünün önündeki en önemli sorunlardan biri bürokratik süreç. Özellikle kentsel dönüşümün oluşturduğu yoğunluk hem belediyelerde hem tapu dairelerinde yoğun iş yükü oluşturmakta bu da proje gelişim sürecine olumsuz olarak yansımaktadır. Bu konuda bakanlıklar ve belediyeler nezdinde bu süreci hızlandıracak çözümler üretilmelidir. Zamanın ekonomik değeri göz önüne alındığında bu durumun önemi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca giderek artan arsa maliyetleri de gayrimenkul sektörü için bir sorun olarak görünmektedir. Kentsel dönüşümde bu durum kat maliklerinin artan talepleri ile giderek büyümekte ve müteahhitler açısından cazibesini kaybetmeye, düşük kalitede yapılar yapan bir kitlenin oluşmasına sebep olmaktadır.

Ülkemizde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına dair değerlendirmeleriniz nelerdir? Siz bu anlamda ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz? 

Kentsel dönüşüm olgu olarak iyi tasarlanmış fakat uygulama olarak sıkıntılarla yürüyen bir süreç. Bina bazında dönüşüm şekline gelen ve bina yenileme şeklinde ilerleyen bu oluşum kentsel dönüşüm amacının dışına çıkmıştır. Gerçek manada kentsel dönüşüm için ada bazında dönüşüm desteklenmeli ve bu konuda hem bakanlığın hem de belediyelerin teşvik edici yönde çözümler üretilmelidir. Nitelikli konut alanlarının oluşabilmesi için ferdi inşaat yapımlarının önüne geçilmeli, inşatta profesyonel anlamda uzman ekiplerin inşaat yapması desteklenmelidir.

Başkan Altınok Öz, bölgedeki kentsel dönüşümün maliyetini sene başına 10 milyar dolar olarak öngörüyor. Bu yönde görüşleriniz nelerdir?

Geçtiğimiz aylarda gerçekleşen, Kartal Belediyesi'nin düzenlediği "Kartal'da Kentsel Dönüşüm Zirvesi"ne katıldık. Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz'den Kartal ile kentsel dönüşümündeki son gelişmeleri birebir dinleme fırsatını bulduk. 460 bin nüfuslu ilçede 130 bin bina bulunuyor ve bu binaların yarısı dönüşecek. Kadıköy'den sonra İstanbul'da kentsel dönüşümün en çok hız kazandığı ilçe Kartal oldu. Yine Kartal'da kentsel dönüşümün parsel bazında değil, ada bazında gerçekleşmesi ve kentsel dönüşümün hız kazanması için "Dönüşmatik" isminde bir sistem de kurulmuş. Kısacası Kartal Belediyesi kentsel dönüşüm konusunu önemsiyor ve bu anlamda önemli adımlar atıyor. 

İnşaat sektörünü devamlı meşgul eden iş kazalarına dair düşünceleriniz neler? 

Sektörde faaliyet gösteren elemanların eğitim düzeyi arttıkça iş kazaları daha da azalacaktır. Profesyonel anlamda sektörde faaliyet gösteren firmalar iş güvenliği hususunda hassas ve titiz davranmaktadır. Burada çalışanlarında bu konudaki bilinçli hareket etmesi kazaları minimum seviyeye indirecektir.

2016 yılı nasıl başladı, sene sizce nasıl geçmekte, beklentileriniz ne yöndedir?

2016 yılı hem üretimde hem de satışta durağan başladı. Ülkemizin geçirmiş olduğu siyasi aktivite de bunda önemli bir rol oynadı. Bahara doğru üretimde bir hızlanma görüldü, yazla birlikte bu hız devam ediyor ancak satışlarda hala durağanlık devam etmekte. Yaz sonunda hem üretimin hem de satışların daha da canlanacağız.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım
15669 kez okunmuştur.


ETİKETLER : STCAGayrimenkul,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

STCA Gayrimenkul: "İnşaat sektörünün büyümesinde kentsel dönüşümün katkısı büyük"
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, Erkan Çelebi, Cm6 Kahve Makinesi, Uwe Glock, Beytepe, Medyasoft, PLC, ACO Qmax, Unico Inverter klimalar, vanucci, Allen-Bradley TLS-Z GD2, MersinTarsusOSB, Teknokent, Torunlar, SoyakSoho, REIDINEmlakEndeks, CKBoğaziçiElektrik, ‘suma’ , Konya Stadyum, American Rag Cie, Hydronic Engineering, İnşaatMalzemeleriSanayiBileşik Endeksi , Şekib Avdagiç, Dursun Kutan, SIR Turizm, Mavi renkli styrofoam, TruvaSerisi, Olivier Wyman, MODEF Fuarı, Gloss Banyo Mobilyaları,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.