TSMD Mimarlık Merkezi’nde ”Mimarlık Ödülleri” Konuşuldu | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
TSMD Mimarlık Merkezi’nde ”Mimarlık Ödülleri” Konuşuldu
24 Mart 2017, Cuma 14:27:33
TSMD Mimarlık Merkezi’nde ”Mimarlık Ödülleri” Konuşuldu
vSeranit Grup sponsorluğunda Türkiye Projeleri 6. serisi yapıldı
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin (TSMD) Seranit Grup sponsorluğunda düzenlediği Türkiye Projeleri panel serisinin sonuncusu “Mimarlık Ödülleri / Amaç, Yöntem ve Sonuç” teması ile TSMD Mimarlık Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) tarafından düzenlenen Türkiye Projeleri panel serisinin sonuncusu, Seranit Grup sponsorluğunda, “Mimarlık Ödülleri / Amaç, Yöntem ve Sonuç” teması ile 23 Mart 2017 tarihinde TSMD Mimarlık Merkezi’nde yapıldı. Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) Yönetim Kurulu Başkanı Aytek İtez’in açılış konuşmasını yaptığı panelde, Türkiye mimarlığı değerlendirilmesinde önemli bir yer edinen “Mimarlık Ödülleri”, ulusal ve uluslararası ölçekte amaç, yöntem ve sonuç ilişkileri ele alındı.

Türk mimarisinin panoraması

Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in moderatörlüğünde düzenlenen panelde, Prof. Dr. Suha Özkan, Müge Cengizkan (Mimarlar Odası Genel Merkezi) ve Ömer Yılmaz (Kivi) konuşmacı olarak yer aldı. Panelde ilk olarak söz alan Prof. Dr. Celal Abdi Güzer, mimarlık ödülleri ile eleştirel bir sürecin oluştuğunu, bir dönemin mimari açıdan kayıt altına alındığını ve mimarlığa dair değerlerin üretildiğini belirtti. TSMD Mimarlık Ödülleri’nin geçtiğimiz iki dönem ödül kurulunda yer alan Güzer, ödüllerin amacından ve kapsamından bahsederek, ”TSMD Mimarlık Ödülleri’nde Türkiye mimarisinin panoramasını görmek mümkün” dedi. 

Ödüllerin veri tabanı oluşturulmalı

Prof.Dr. Suha Özkan, dünya çapında verilen önemli mimarlık ödüllerini aktardı ve özellikle Aga Khan Mimarlık Ödülü’ne dikkat çekti. Aga Khan Mimarlık Ödülü almış mimarlardan ve onların mimari ideolojilerinden bahseden Özkan, son dönem mimarlık ödüllerinde izlenen tutumu kendi deneyimleri ile destekleyerek anlattı. Müge Cengizkan ise, yürütücülüğünü yaptığı Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri’nin amacından ve içeriğinden bahsederek, ödüllerin, bir eleştri platformu oluşturduğunu belirterek mimarlığa katkılarını sıraladı. Cengizkan ayrıca, Ulusal Mimarlık Ödülleri’nin gelecek dönemine yönelik bazı önerilerde bulundu. 30 yıllık bir geçmişe sahip olan Ödüllerde yer alan projelerin bir veritabanının oluşturulmasını, bu zamana dek ödül alanların çoğunun erkek olması nedeni ile kadın mimarlara yönelik ayrı bir ödül kategorisinin açılmasını önerdi. 

Son olarak söz alan Ömer Yılmaz, yarışma ve ödül kavramları arasındaki farkı açıklayarak, Arkitera Ödülleri’nden kısaca bahsetti. Yılmaz ayrıca, uluslararası çapta popüler olan ödüllerin içerik ve yöntemlerini ele alarak, WAF Ödülleri’nin önemli bir ödül programı olmasına karşın ticari yanının çok fazla olduğunu söyledi. Gayrimenkul ödülleri arasında yer alan MIPIM ve Cityscape ödüllerinin ise farklı değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, arkasındaki fuarları destekleyen başarılı ödül programları olduğunun altını çizdi. Sunumların ardından, Türkiye’de verilen Mimarlık Ödülleri’nin genel bir değerlendirilmesi yapılarak, bazı politik kararların da ödül programlarının içeriğini ve yöntemini etkilediği, uluslararası ölçekte Türkiye’nin yer edinmesini zorlaştırdığı tartışıldı.  

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


4019 kez okunmuştur.


ETİKETLER : TSMD, CelalAbdiGüzer, ÖmerYılmaz,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

TSMD Mimarlık Merkezi’nde ”Mimarlık Ödülleri” Konuşuldu


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Denizli Akkent Pompaj Sulaması, EGEYAPI Group, Tepe Mimarlık Vakfı, Dr. Sibel Sezer Eralp, TURMEPA, ERATürkiyeGayrimenkul, Seraphim Cave Hotel, Power to The Cloud Konferansı, İpek Mobilya, MilanoKonferansMerkezi, i Ufuk Kızıltan, İntegra gömme rezervuar, 2018 Dünya Kupası, Murat Özdağ, AÐAOÐLU İNŞAAT, Hüsnü Murat Er, Cornerofis Güneşli, Dallas, 16. Gayrimenkul Zirvesi, CanEkşioğlu, iş güvenlik ayakkabıları, Hotel Company, Avrupa Yakası Adalet Sarayı, Jival, Suada Clup, Metin Kılıç, Akıllı Ev, TSKBGayrimenkulDeğerleme, Unifree DutyFree , Yeni Alışveriş Merkezi,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.