Arasya Atıksu’nun çamur santrallerine uluslararası fondan 100 milyon euroluk yatırım | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Arasya Atıksu’nun çamur santrallerine uluslararası fondan 100 milyon euroluk yatırım
17 Nisan 2017, Pazartesi 11:09:23
Arasya Atıksu’nun çamur santrallerine uluslararası fondan 100 milyon euroluk yatırım
Türkiye enerjide de yabancı fonların radarında. Arasya Atıksu Şirketi, uluslararası bir fonla 1.2 milyon tonluk atık çamurdan elektrik üretecek. Bunun için 100 milyon euroluk yatırımla 12 santral kuracak.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye enerjide yabancı fonların ilgi odağı oldu. Rüzgar ve güneşten sonra yabancı yatırımcılar atık çamurdan elektrik üretimine de soyundu. Sanayi tesislerinin atık sularının doğaya karışmaması için seralarda güneşle kurutma yöntemi sonrası oluşan çamur, yatırımcılar için elektrik üreten hammadde oldu. Arasya Atıksu Çözümleri Şirketi, her yıl Türkiye'de bertaraf edilmesi gereken 1.2 milyon tonluk atık çamurdan enerji üretmek için 100 milyon euroluk yatırımla 12 elektrik santrali kuracak. Uluslararası bir fonun 100 milyon euro verdiği şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Aytuğ Güldamla, Denizli'de inşaatını tamamladığımız tesisimize ek olarak Tekirdağ’dan Malatya’ya kadar 12 ilde 4 megavatlık elektrik santrali kurmayı kararlaştırdıklarını söyledi. Güldamla, "Alman Huber firmasının atık çamurları susuzlaştırma ve kurutma makinelerinin Türkiye Distribütörüyüz. Firma aynı zamanda çamuru yakarak enerji üretmek için de makine üretiyor. Burada yanan çamurdan kalan kül çimento fabrikalarında hammadde olarak kullanılıyor" dedi.

Fabrika kurulabilir

Çamurun içeriğine göre 2 bin 500 ile 4 bin 500 kilo kalori arası ısı değerine sahip olduğunu söyleyen Güldamla, bu alana daha çok yatırım yapılması gerektiğini ve bunun için çimento fabrikaları kadar enerji üreten şirketlerin de olması gerektiğini vurguladı. Türkiye'deki satış performansına göre Alman Huber firmasının makinelerini Türkiye'de üretmek için yatırım da yapabileceğini söyleyen Güldamla, "Biz çamuru yakarak elektrik üretiyoruz, yanmadan sonra oluşan külü de çimento fabrikaları alıyor. Böylece hem çevre hem de ekonomi kazanıyor" dedi.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


3697 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ArasyaAtıksu, yatırım,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Arasya Atıksu’nun çamur santrallerine uluslararası fondan 100 milyon euroluk yatırım


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
TürkiyeSpastikÇocuklarVakfı, Ramadan Kumova, Kemerburgaz Ormanı, Larus Loft, Eclipse Maslak, Aga Khan, Soyak Siesta O2, Kuzey Ankara, GüvenCem, Çetin Enerji A.Ş, Soyak Mavişehir Optimus Projesi, YalıAtaköy, UzmanıEceKadıoğlu, PanelView Plus 7 Standart, SNB-1001 , İstanbul Hilton Otel, Radius, Sarıyer Belediyesi, Doğru Aydınlatma, ISH Fuarı, Kurtköy Zin D Natura, Akif Hamzaçebi, Ayhan Eren, Edra, LOOX, Bosphorus Doğa, AsrınProjesi, Konya Ovası , Thomas G. Eastman, Evren Başbuğ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.