nord mimarlık-tasarım’dan Pozitif Enerjili Ofis Tasarımı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
nord mimarlık-tasarım’dan Pozitif Enerjili Ofis Tasarımı
05 Haziran 2017, Pazartesi 14:30:32
nord mimarlık-tasarım’dan Pozitif Enerjili Ofis Tasarımı
Kurulduğu günden bu yana farklı tipolojilere ve fonksiyonlara sahip mimari ve iç mimari projeler üreten nord mimarlık-tasarım, ‘Burda Bebek’ firmasının prestij ofisi için, renklerin enerjisinden güç alan, eğlenceli ve modern çalışma ihtiyaçlarına uygun iç mekanlar tasarladı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Kurulduğu günden bu yana farklı tipolojilere ve fonksiyonlara sahip mimari ve iç mimari projeler üreten nord mimarlık-tasarım, ‘Burda Bebek’ firmasının prestij ofisi için, renklerin enerjisinden güç alan, eğlenceli ve modern çalışma ihtiyaçlarına uygun iç mekanlar tasarladı. Markanın kurumsal kimliğini yansıtacak ölçüde rafine ve yalın bir bakış açısıyla detaylandırılan birimler, markayı yansıtan renklerin rehberliğindeki figüratif dokunuşlarla dinamizm kazanırken, nord mimarlık-tasarım imzası taşıyan duvar mobilyalarıyla ve interaktif yüzeylerle birlikte kullanıcılarına pozitif enerjili bir çalışma ortamını yansıtmayı başarıyor.

Burcu Yücetaş Ural ve Erkan Ural tarafından kurulan ve farklı niteliklerde birçok projeye imza atan, İstanbul merkezli nord mimarlık-tasarım’, ‘Burda Bebek’ firmasının Flat Ofis binasında yer alan 500 metrekarelik prestij ofisinin iç mekanlarını tasarladı. Ofis yaşantısına karşılık veren ve fonksiyonel bütünlüğü korumaya çalışan bir anlayışla tasarlanan ‘Burda Bebek’ ofisinin mekansal yüzeyleri ise markanın üretim bağlamına uygun figürlerle renklendi. Bu yüzeylerde kullanılan manyetik alanlarla ve farklı kullanımlara olanak tanıyan, yeniden monte edilebilir duvar mobilyalarıyla tanımlanan interaktif etki, beyazın hakim olduğu bütüncül ve fonksiyonel bir kurguyu pozitif enerji dahilinde kullanıcılarına yansıtmayı başarıyor.

Lineer, Fonksiyonel ve Renkli…

‘Burda Bebek’ ofisinin proje tasarım ve uygulama süreçlerindeki ana tasarım prensibi, markanın kurumsal yapısını yansıtan, renkli ama karmaşa yaratmayan, fonksiyonel ve dinamik bir anlayışla şekillendirilmiş. Renklerin enerjisinden güç alan, eğlenceli ve modern çalışma ihtiyaçlarına uygun kurgulanan iç mekanlar, rafine ve yalın bir bakış açısıyla detaylandırılmış. ‘Burda Bebek’ ofisinin birimleri markanın kurumsal kimliğini yansıtan ana renklerin rehberliğindeki figüratif dokunuşlarla dinamizm kazanırken, nord mimarlık-tasarım imzası taşıyan mobilyalarla ve interaktif yüzeylerle birlikte bütüncül bir birlikteliği kullanıcılarına yansıtacak şekilde planlanmış. Satın alma, insan kaynakları, dış ticaret, pazarlama, satış, muhasebe gibi departmanların yanı sıra, bir adet müdür odası, üç adet toplantı odası ve sekreterya, mutfak ve ıslak hacimleri kapsayan servis alanları, fonksiyonel açıdan mekanlar arası akışkanlığı sağlayacak şekilde birbirine eklemlenmiş.

nord mimarlık-tasarım, ofisin giriş mekanından başlayarak oluşturduğu ve sirkülasyon aksı ile birleştirerek tüm birimlere ulaşıma olanak tanıyan bir omurga çevresinde şekillendirdiği lineer aks yardımıyla, mekânsal parçalanmayı ve fonksiyonel dağılımı sağlayan rasyonel bir plan şeması geliştirmiş. ‘Burda Bebek’ ofisinin girişinde konumlanan ve karşılama bankosu vazifesi gören sekreterya, bekleme alanıyla birlikte girişin merkez aksını tariflemiş. Bu birimler renklerin de yardımıyla ferah ve etkileyici bir giriş golünü meydana getirmiş. Tasarım ve uygulama süreçlerinde, noktasal detaylar da dahil tüm aşamalarda, mekanların gün ışığından maksimum ölçüde yararlanabilmesine önem veren nord mimarlık-tasarım, ofis alanlarını doğal ışık geçişine imkan veren cephelerde ve açık ofis sistemi kurgusuyla çözümlendirmiş. Bu alanlarla fonksiyonel açıdan doğrudan ilişkili olan genel müdür odası, aynı zamanda hiyerarşik açıdan mahremiyetini koruyabilmesi adına, kendine ait sekreterya birimiyle birlikte ofislerin kesişim alanında kurgulanmış. Toplantı odaları ise lineer yönlenmenin getirdiği aks sisteminin diğer tarafına yerleştirilerek erişim kolaylığı ve içe dönüklük prensibi baz alınarak tasarlanmış.

Mekansal organizasyonu efektif bir plan şemasıyla çözüme ulaştıran nord mimarlık-tasarım, ‘Burda Bebek’ ofisinin iç mekanlarında kullandığı farklı niteliklere sahip malzemelerin tekrarıyla, yüzeylere uyguladığı renk kurgusunu dengelemiş ve mekanların birbirinden ayrışmasını sağlayan dinamik bir bütünlük oluşturmuş. Plan düzleminde kurulan aks sistemi lineer metal tavan sistemi ile desteklenmiş ve bu sayede girişten başlayarak tüm birimlere dağılımı sağlayan yönlendirici bir etki meydana getirilmiş. Toplantı odaları aksında yer alan birimler, mekanın genel yapısındaki yüksek tavan sisteminden bağımsız değerlendirilerek, bu alanlara yine lineer yönlenmeyi destekleyen bir örtü sistemi tasarlanmış ve bu alanların sirkülasyon aksıyla çakışan cephesi ışığı içeri taşıyan ve yansıtan yüzeylerle birlikte geçirgen nitelikte kurgulanmış. Açık ofislerde ise tavan yüzeyleri brüt etkide bırakılıp, yer yer yine renkli kanopilerle desteklenerek yükseklik algısının mekanın bütününde etkili bir hale getirilmesi sağlanmış. Lineer aks yapılandırılmasından dolayı ofisin çekirdek niteliği taşıyan orta bölümünde ise duvar ve tavan yüzeyinde fugalı bir modülasyon sistemi meydana getirilmiş ve bu modüllerin bazıları firmanın ana renkleri doğrultusunda boyanarak dinamik bir etki yakalanmış. Açıkta kalan tüm kolon yüzeyleri koyu gri renkte yorumlanarak mekandaki negatif etkilerinin azaltılması sağlanmış. Kolon ve fugalı modülasyon sistemiyle meydana gelen duvar yüzeyleri, markanın kurumsal kimliğinden gelen renklerle ve biberon, emzik, kalp gibi figürlerden oluşan sembollerle manyetik duvarlar olarak tasarlanmış. Bu alanlar kullanıcıların interaktif olarak deneyimleyebileceği eğlence duvarlarına dönüştürülmüş. Ofisin genel yapısına eğlenceli bir hal kazandıran interaktif etkinin devamlılığı, toplantı odasında yer alan ve markanın ürünleri için sergileme yüzeyi olarak kullanılan, yeniden monte edilebilir, modüler ve içerisinde doğal yeşili de barındıran ünitelerle sağlanmış.

nord mimarlık-tasarım’ın ‘Burda Bebek’ markasının prestif ofisi için geliştirdiği tasarım, mekânsal organizasyonun fonksiyonel açıdan kuvvetli olduğu, malzeme kararlarıyla bir bütünlük sağlayan, renkli yüzeylerin ön planda tutulduğu ve kullanıcılarını mutlu eden çağdaş bir çalışma ortamını yansıtmış.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım4364 kez okunmuştur.


ETİKETLER : nordmimarlıktasarım,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

nord mimarlık-tasarım’dan Pozitif Enerjili Ofis Tasarımı


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Yeni Eve Merhaba, Seramik Banyo Mutfak Fuarı, Harun Senegör, DedemanHotels&Resorts, Swatch Grubu, Trios, WE Haliç, Grammer, Arild Qverby , SPD, Hyundai Heavy Industries, EAYSAD, Özgür Yiğit, Siyahkalem A.Ş, Terra Ataşehir Çarşı, Bosch Talent Camp, Ercan Çek, İzmir Satış Ofisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Mai Residence, OrhanKaraca, Mustafa İsmail Çetin, Cityscape Awards 2018, Salih Aydın, 3. Atık Teknolojileri, Gamechanger, Ergün Turan, Muhammet Balta, IMAZ serisi, VarlıbaşHolding,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.