GMW MIMARLIK Projelerinde BIM’i Tam Kapasite Uygulayarak Global Ölçekte İşlere İmza Atıyor... | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
GMW MIMARLIK Projelerinde BIM’i Tam Kapasite Uygulayarak Global Ölçekte İşlere İmza Atıyor...
03 Agustos 2017, Persembe 11:34:11
GMW MIMARLIK Projelerinde BIM’i Tam Kapasite Uygulayarak Global Ölçekte İşlere İmza Atıyor...
Yurt içinde ve yurt dışında pek çok nitelikli mimari ve iç mimari projeye imza atan GMW MIMARLIK, Türkiye’de güncel projelerini BIM sistemi üzerinden yürüten nadir ofislerden biri olarak, hem tasarımcı ve işveren arasındaki iletişimi güçlendiriyor, hem de çevresel etkileri binanın yaşam döngüsüne entegre ederek uyumunu kontrol ve optimize ediyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Ali Evrenay Özveren, Dicle Demircioğlu ve Pınar İlki Emekçi liderliğinde başta havalimanları, tren istasyonları, alışveriş merkezleri, konut projeleri ve kurumsal yapılar olmak üzere çok farklı fonksiyonlarda pek çok nitelikli mimari ve iç mimari proje üreten GMW MIMARLIK, tüm projelerini herhangi bir 2D çizim sistemi ile hibritlemeden, tamamen BIM üzerinden yürütüyor. Kuveyt Havalimanı Terminal 2 projesinde BIM sistemini kullanan GMW MIMARLIK, bundan önce de Haramain Metro İstasyonları projelerini BIM üzerinden yürütmüş.

3 boyutlu parametrik ve nesne tabanlı modellerin kullanımı ile bir yapının yaşam döngüsü boyunca kullanılacak koordineli bilgi üretilip kullanılması sürecini kapsayan ve işveren, tasarımcı, yüklenici, alt yükleniciler arasındaki iletişimi artıran bir sistem olan BIM sistemi kullanımı, işlevsel ve avantajlı yönleriyle tüm dünyada hızla yaygınlaşıyor. Avantajları arasında; yapının inşası sürecinde üç boyutlu koordinasyonu sağlayarak öngörülemeyen hataları ve çakışmaları minimize etmek, metraj ve maliyet hesaplarında kontrol sağlamak, uygulama hatalarını azaltmak, inşaat saha planlaması yönetimini sağlamak ve çevresel etkileri kontrol ve optimize etmek yer alıyor. BIM sistemini standart bir 3D modelleme yönteminden ayıran en büyük özelliği ise modellemenin yanında binanın yaşam döngüsü içinde gerekecek parametrelerini saklaması ve yönetmesidir. Yurt dışındaki havalimanı projelerinin, proje portföyünde önemli bir yeri olan GMW MIMARLIK, uluslararası, büyük ve kompleks bir projede çalışmanın, beraberinde birçok zorluk da getirdiğinin altını çiziyor. Özellikle Kuveyt Havalimanı Terminal 2 projesi, daha önce bu ölçekte üretilen ender BIM projelerinden olması ve projenin kompleksliği nedeniyle büyük önem taşıyor. Bu konuda dünya genelinde geniş bir tecrübeye sahip uluslararası bir ofisle ortak olarak yürütülen bu proje, GMW MIMARLIK ekibine önemli ve sonrası için değerli tecrübeler kazandırmış.

BIM süreçlerini, geleneksel mimari proje üretiminden çok da farklı görmemek gerektiğini vurgulayan GMW MIMARLIK, projeden bağımsız alınan BIM araçları eğitiminin yerine, bizzat yürütülen proje süreçlerinin içinde atölye çalışmaları düzenleyerek ekibin eğitim almasını ve aynı prensipler içinde modelleme yapmasını sağlıyor. Proje özelinde yapılacaklar listeleri ve prosedürler hazırlayarak, süreçte karşılaşılabilecek sorunları minimize ediyor.

Avrupa’da birçok ülkede yasal zorunluluk olan BIM kullanımı, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise yasal zorunluluk olmamasına rağmen neredeyse tüm ofislerde aktif olarak kullanılıyor. Türkiye’de de büyük ölçekli kamu projelerinde artık sıkça BIM zorunluluğu olmaya başladığını belirten GMW MIMARLIK ekibi, yurt dışındaki projelerde çalışmak ve dünyayla entegre olmak için BIM kullanımının şart olduğunu dile getiriyor.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım4371 kez okunmuştur.


ETİKETLER : GMWMIMARLIK,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

GMW MIMARLIK Projelerinde BIM’i Tam Kapasite Uygulayarak Global Ölçekte İşlere İmza Atıyor...


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Süleyman Erdoğan, Betostone, Mas Pompa Sistemleri, ArchiCAD, Ahmet Davutoğlu, Savaş Güzelküçük, Creavit Ankastre Fotoselli Pisuar, Viraİstanbul, Ekol, Etiyopya, Thea IQ, RenewVET, Las Vegas, MIPIM 2018, MTS Lojistik, İİB, TEMFED, Rüzgae enerjisi, Ercan Kahraman, Arnavutköy Tayakadın, Ahi Enerji, Ramada Resort Lara, Borusan, EAYSAD, Selman Tarmur , Bosna Diyanet İşleri, We Bulvar Çarşı, FİNTÜRK, Garrett®, Gümüşlük,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.