Mimar Mahmut Emre Yağmur’dan İç Mekânda Renk Tüyoları | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Mimar Mahmut Emre Yağmur’dan İç Mekânda Renk Tüyoları
14 Agustos 2017, Pazartesi 14:26:21
Mimar Mahmut Emre Yağmur’dan İç Mekânda Renk Tüyoları
Evlerde değişim mevsimi açılmışken yalnızca evimizin duvar renklerini değiştirerek yaşam alanlarımıza yepyeni bir görünüm kazandırabiliriz.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Evlerde değişim mevsimi açılmışken yalnızca evimizin duvar renklerini değiştirerek yaşam alanlarımıza yepyeni bir görünüm kazandırabiliriz. Yağmur Proje Yönetici Ortağı Mimar Mahmut Emre Yağmur, bazen destekleyici, bazen ise stratejik sebeplerle iç mekân tasarımlarındaki renklerin, insan üzerindeki psikolojik etkilerine göre seçildiğini belirtiyor ve salonlarınızı, yatak odalarınızı, çalışma odalarınızı baştan çıkaracak tüyoları paylaşıyor.

Evinizin bir odasında huzurlu vakit geçirirken kimi zaman diğer odasına insanın canı girmek bile istemiyor, bir arkadaşınızın evinden hemen kalkmak isterken bir diğerinde saatlerce oturmak istiyor, yatak odanızda okuyacağınız kitaplar ellerinizden kayarken uykusuz gecelerinizi geçirmenizi sağlayan kâbus dolu yatak odalarına dönüşüyor.  Tüm bu değişken psikolojinizin sebebini etrafınızdaki renklerden kaynaklandığını hiç düşündünüz mü? Yağmur Proje Yönetici Ortağı Mimar Mahmut Emre Yağmur, genel olarak bütün zamanımızı geçirdiğimiz konutlarda özgüven ve sakinlik hissi veren tonların tercih edildiğini söyleyerek renklerin iç mekânlarda kullanıma dair sırları paylaşıyor. 

“Renk kombinasyonları yaşam alanınızı modernize eder”

Rahatlatıcı, huzurlu ve yalın bir salon ya da oturma odası dekorasyonu tercih ediyorsanız yumuşak tonlu renkler kullanmanızda fayda var. Ya da yatak odalarında daha dinlendirici bir ortam oluşması için çarpıcı ve göz alıcı renkler yerine, sakinleştirici etkisi olan renkler tercih etmelisiniz.  Daha modern tarzda mobilyalarınız varsa ve hareketli bir oda istiyorsanız, farklı renk kombinasyonlarını deneyebilirsiniz. Bir duvarınızı canlı bir renge, diğerini daha yumuşak tonda bir renge boyayarak, isteğinize kavuşabilirsiniz. Ya da duvar renkleri arasında kontrast yaratabilirsiniz. Bu arada tercihiniz mat renklerden yana ise duvarlarınız çok daha pürüzsüz görünecek demektir. 

“Renklerin etkisi önemli“

Kırmızı; hareket ve canlılık vererek kişiyi çalışmaya yöneltir. Bu bakımdan yatak odasında böyle bir renk kullanılacaksa başka renklerle hafifletilmelidir. Sarı, sıcaklık ve mutluluk duygusu uyandırır. Yatak odası için en uygun renklerden biri de dinlendirici özelliği ile yeşildir. Hoş bir serinlik etkisi yapmasının yanı sıra, odada doğanın bir parçası gibi durur. Açık mavi; soğuk renkler arasında yer alır, dinlendirici, sakinleştiricidir. Ayrıca odayı daha büyük gösterir. Bu arada söz konusu renklerin, çok parlak tonlarda seçilirse uzun sürede yorucu olabileceklerini unutmamak gerekir. Yeşil, biraz griyle karıştırılırsa son derece dinlendiricidir; yalnız çok büyük yatak odalarına soğuk bir hava verir. Beyaz; bütün mobilyaları daha iyi gösterir. Ayrıca çok büyük olmayan ve pek ışık alamayan bir yatak odası, duvarları ve tavanı beyaza boyandığında daha büyük görünür. Her yanı bembeyaz yapmak istenmiyorsa yeri duvardan duvara uçuk mavi bir halıyla kaplayıp tavanda aynı rengi tekrarlamak mümkündür.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 4526 kez okunmuştur.


ETİKETLER : YağmurProje, MahmutEmre,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Mimar Mahmut Emre Yağmur’dan İç Mekânda Renk Tüyoları


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
tanbul, CesaErenköy, Plot 16-A, Karadağ Liman İdaresi, Badonecchia futbol sahası, İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD), polimer inşaat kalıbı, İstanbul Platformu, ARGE, Hazar Su Teknolojileri Fuarı, ağaç, GÖLPARK, TrakyaDöküm, Ytong Akademi , Abdülkadir Özcan Otomotiv Lastik AŞ, Abraaj, Cityscape Awards, Kim Marketler Zinciri, Antik Yunan Mimarisi’, Oğuzhan Özden, FSC, Avrasya Enstitüsü, Kozluca Han, Sheraton Hotel , İşçi sağlığı, Ayamama Deresi, Sarphan Finans Park Rezidans, Avrupa Hazır Beton Birliği 2015 Kongresi, AkkuyuNükleerSantrali, Assan Demir,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.