Kamu konutlarında kira bedelleri belli oldu | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Kamu konutlarında kira bedelleri belli oldu
29 ARALIK 2017, Cuma 10:08:29
Kamu konutlarında kira bedelleri belli oldu
Kamu konutlarının 2018 yılı aylık kira bedelleri belirlendi. Buna göre yurt içindeki kaloriferli konutlarda aylık kira bedeli metrekare başına 4,25 lira olacak.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Maliye Bakanlığının Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, yurt içinde kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlar için metrekare başına 2,07 lira, kalorifersiz konutlarda 3,24 lira, kaloriferli konutlarda 4,25 lira aylık kira bedeli alınacak. Belirlenen kira bedellerine ek olarak, kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan aylık metrekare başına 0,50 lira tahsil edilecek.  Elektrik ve su bedellerinin tespitinde, kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderlerin dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esas olacak. Bununla birlikte elektrik sayacının ayrılamaması halinde metrekare başına 0,95 lira, su sayacının ayrılamaması durumunda metrekare başına 0,82 lira, elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılamaması halinde 1,76 lira, konutlarda kullanılan suyun şehir şebekesi dışında kaynaklardan (kuyu, artezyen, kaynak suyu gibi) karşılanması durumunda ise 0,44 lira ilave kira bedeli alınacak.

Yakıtı kurum tarafından tedarik edilen konutlar

Kamu Konutları Kanunu ile ilgili yönetmelik kapsamındaki kurum ve kuruluşların yurt içindeki kaloriferli konutlarından, yakıtı kurum ve kuruluş tarafından tedarik edilenlerde oturanlardan ısı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmamış konutlarda, her bir metrekare için 1,70 lira yakıt bedeli tahsil edilecek. Isı pay ölçer veya kalorimetre cihazı montajı yapılmış konutlarda, yakıt bedelinin üç katını geçmemek kaydıyla bağımsız bölümün tüketimi oranında hesaplanan yakıt bedeli konutta oturanlardan tahsil edilecek ancak kurum ve kuruluşlar, yakıt maliyetlerini dikkate alarak gerekli gördükleri takdirde bu bedelin üzerinde yakıt bedeli alınacak.  Yakıtı kurum ve kuruluşlarca tedarik edilen konutlarda, ortak kullanım alanlarındaki aydınlatma, elektrik, su, gaz, otomat ve benzeri giderlerin zorunlu nedenlerle kurum ve kuruluşlarca karşılanıyor olması halinde, bu giderler karşılığında kira ve yakıt bedellerine ek her bir metrekare başına 0,19 lira tahsil edilecek. Tebliğ, 15 Ocak'ta yürürlüğe girecek.

KAYNAK: Dünya531 kez okunmuştur.


ETİKETLER : kamu, konut, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Kamu konutlarında kira bedelleri belli oldu


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Can Bıyıklı, Barviha AVM, MehmetSahilSatıcı, LimakÇimento, Çamlıca Tepesi, Domus Academy, TarihiYarımada, Booster Güçlü Havalandırma , İpekiş Fabrikası, Peyzaj, Plot 16-A, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, EstonYapı, MW, Speed Matching, Nişantaşı, by Panasonic, IHIB Halı Tasarım Yarışması , Özgür Çeker, MimariTasarımFikirleri , F. Fethi Hinginar , Esenyurt Expo2015, Volkswagen Arena, Kira, Taş Mektep, kavşak, LaminaM® , RamadaPlazaTrabzon, Euroeco Cosmopolitan, Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş.,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.