Trakya Cam'dan yılın ilk yatırımı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Trakya Cam'dan yılın ilk yatırımı
10 Ocak 2018, Carsamba 11:14:49
Trakya Cam'dan yılın ilk yatırımı
Trakya Cam Polatlı fabrikasına 126,6 milyon dolar tutarında düzcam hattı yatırımı yapmaya karar verdi. Şirketin yatırım kararı yurtiçi arz-talep dengesi tahmini paralelinde alındı.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Trakya Cam daha olumlu arz-talep tahmini paralelindeki bu yatırımıyla üretim kapasitesini artırmayı planlıyor. Yeni fırın günde 750 ton üretim yapacak ve fabrika kapasitesi günde 1750 tona çıkacak.

Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Şu anda düzcamda üretim kapasitesi açısından Avrupa'nın bir numarasıyız. Rakiplerimizle farkı biraz daha açacağız. Kapasite bağlamında bakarsak, "yeni alım yapabilir miyiz" diye de bakıyoruz. Polatlı'daki yeni fırın bizim cam üretim çeşitliliğimizdeki imkanlarımızı artıracak. Ayrıca önümüzdeki aylarda kaplamalı cam yatırımımız da Yenişehir'de devreye girecek. Bu ülkemiz cam sektörü açısından gerçekten önemli bir yatırım. Bizim mevcut kaplamalı cam kapasitemize ek bir yatırım olacak. Türkiye'de katma değerli cam üretimini artırmak anlamına gelecek. Kaplamalı camlar, bir anlamda "akıllı" camlar. Bugün Şişecam'ın düzcam ürünleri gün ışığından maksimum yararlanmamızı sağlarken, yazın güneş ısısı girişini kontrol ederek, kışın ise ısıyı içeride tutarak, soğutma ve ısıtmada kullanılan enerjiden önemli oranlarda tasarruf sağlamaktadır. Bu kapsamda pazara sunduğumuz ve sunacağımız geniş bir yelpazedeki ürünlerden bahsediyoruz."

Polatlı fabrikası 2014'te kurulduğunda da iki fırınla faaliyet gösterecek şekilde planlanmıştı. "TR 8 Polatlı Düzcam Hat Yatırımı'nın" sabit yatırımı 122,8 milyon dolar, işletme sermayesi gereksinimi dahil toplam yatırım tutarı 126,6 milyon dolar. 2017 yılında 1,1 milyar lira yatırım yapan Şişecam Topluluğu bu yılki yatırım rakamını henüz kesinleştirmese de Kırman'ın verdiği bilgilere göre 2018'de bu rakamın altı beklenmiyor.

KAYNAK: Habertürk5457 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Şişecam, Trakya Cam, Ahmet Kırman, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Trakya Cam'dan yılın ilk yatırımı


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
SuperBlack, RönesansGrup, DeryaYapı, LaminaM® , Slash Architects, PeliParke, DedemanKonya, GöçmenBörekçisi, Hilton Convention Center, Başbakan, Esenyurt Expo2015, Alper Göker, AldoraMobilya, ErcanŞirketlerTopluluğu, 216 Rezidans Çekmeköy, Murat Atay, Ersun BAYRAKTAROÐLU, Bulut Bağcı, Yeşildönüşüm, tasarımyarışması, Ali Yipelli, Pakpen, Türkiye Milli Olimpiyatlar Komitesi , Emlakdays14, esenyurt, B&B Italia, Lyra Deluxe, LasVegas, BDR Thermea , Neksan,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.