Aldo Grup’tan enerjiye 100 milyon dolar yatırım | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
Aldo Grup’tan enerjiye 100 milyon dolar yatırım
25 Ocak 2018, Persembe 14:10:31
Aldo Grup’tan enerjiye 100 milyon dolar yatırım
Güneş enerjisi santrallerine yönelik yatırımlarına devam eden Aldo Grup, bu yıl 15 milyon TL tesis, 100 milyon dolar ise enerji olmak üzere toplam 115 milyon dolar yatırımı yapacak.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Bugüne kadar 80 megavat (MW) güneş enerji santrali kurulumu için 120 milyon dolarlık yatırım yapan Aldo Grup, bu yıl için enerji yatırımlarına 100 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Otomotiv, turizm, sanayi ve enerji sektörlerinde yatırımları bulunan Aldo Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Veli Doğan, Türkiye’nin güneş enerjisi potansiyelinde dünyada başı çeken ülkeler arasında yer aldığını belirtti. Doğan, güneş enerjisinin potansiyeli, kullanım kolaylığı, temizliği ve neredeyse yok denecek kadar az yatırım riskleri oluşturması sebebiyle rüzgar ve su gibi diğer alternatif kaynaklardan bir adım daha öne çıktığını vurguladı.

Mayıs 2017'de güneş santrallerinin 2017 yılı içerisinde bitirilmesi halinde, sistem kullanım bedellerinde yüzde 75 indirim uygulanmasını öngören bir yönetmelik yayınlandığını hatırlatan Doğan, “Düzenlemenin ardından iki seçeneğimiz vardı. Ya aynı anda 17 ayrı sahadaki 17 şantiyemizde 80 MW yatırımımızı 2017 sonuna kadar tamamlayacaktık. Ya da birkaçını 2018’e bırakıp kârlılığımızı aşağı çekecektik. Biz risk aldık ve 2017’nin ikinci yarısından sonra 120 milyon dolar yatırımla 17 şantiyede 80 MW santralin inşasına başladık” dedi.

Hedef 100 MW daha santral yapmak

Veli Doğan, 17 ayrı sahada, aynı anda, 6 ay içerisinde, toplamda bin kişiyle 80 MW’lik güneş santrali kurulumunu 29 Aralık 2017’de tamamladıklarının altını çizdi. Doğan, ağırlıklı olarak Kayseri, Urfa ve Mersin’de bulunan bu santrallerin 120 bin kişinin yaşadığı bir ilçenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek potansiyelde olduğunu ifade etti. “Hedefimiz 100 MW daha santral yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunmaktır” diyen Doğan, yenilenebilir enerji sektörünün desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı. Geleceğin yenilenebilir enerjide olduğunu aktaran Doğan, enerji sektörüne yönelik yatırımları sürdüreceklerini ifade ederek; güneş santrallerinin kar marjlarının düşük olmadığını, bir santralin ortalama sekiz yılda kendisini amorti ettiğini söyledi.

Mersin ve İstanbul’daki fabrikalar birleşti

Aldo Grup bünyesinde bulunan tüm şirketlerde sürdürülebilir başarıyı esas aldıklarını kaydeden Doğan, sanayi alanında faaliyet gösteren Veldo şirketlerinin Mersin ve İstanbul’daki fabrikalarını birleştirerek İstanbul’da Tuzla OSB’ye taşındıklarını ve burada otomatik kayar kapı, basamak ve iklimlendirme sistemleri üretimi yaptıklarını söyledi. Bu yeni yatırım ve kapasitenin artması ile birlikte 2016'da 6 milyon TL olan cironun 2017'de 30 milyon TL’ye ulaştığını kaydeden Doğan, Temsa, Isuzu, Karsan, Ford ve Volkswagen ile çalışmalarının da bu büyümede etkili olduğunu kaydetti.

Elektrikli fırçasız motor fabrikası

Türkiye’nin ilk elektrikli ve fırçasız motor fabrikasını devreye almak istediklerini dile getiren Doğan, 40 watt’dan 10 kilowatt’a kadar motor üretimi yapacaklarını bildirdi. Doğan, “Bu motorların fırçasız ve kömürsüz olması, kontrol ünitesi nedeniyle verimliği de beraberinde getirecek. Standart motorlardan 4 kat uzun ömrü olacak olan motorları 50 ülkeye ihraç edeceğiz. Üretimin yüzde 50’sini ihraç etmeyi planlıyoruz” dedi.

Otomotiv grubunda da yeni yatırım planlıyor

Otomotiv grubunda ise Volkswagen, Audi ve Dod olmak üzere 5 bin araç satışı yaptıklarını ifade eden Haluk Veli Doğan, 2018’bu satış rakamını yüzde 10 artırmak istediklerini söyledi. “Otomotiv grubunda da bu yıl yeni yatırım planladık” diyen Doğan, Tarsus’a yapacakları plaza yatırımı için 15 milyon TL bütçe ayırdıklarını aktardı. Sigorta alanında ise Opat Sigorta’nın bireysel emeklilikte yine Türkiye birincisi olduğunu anlatan Haluk Veli Doğan, “Sürdürülebilir başarı en önemli odağımız” dedi. Turizm grubunda ise beklentilerin altında bir yıl geçirdiklerini söyleyen Doğan, turizm sektöründe yaşanan düşüşün bunda etkili olduğunu aktardı. Doğan bu yıldan ise umutlu olduğunu belirterek, Olbios Otel’de oda doluluk oranlarının tekrar 2015 seviyesi olan, yüzde 90’lara ulaşması için pazarlama çalışmalarına ağırlık vereceklerini bildirdi.

Konstrüksiyonu kendilerinden

Güneş enerjisinde santrallerinde kullanılan konstrüksiyon üretimini de kendi bünyelerinde gerçekleştirdiklerini anlatan Doğan, Veldo Teknoloji ile bu yıl 50 milyon TL ciroya ulaşmayı planladıklarını aktardı. Kapasite artışı için tesis yatırımı yapmaya hazırlandıklarını da ileten Haluk Veli Doğan, 18 bin metrekarelik yeni fabrika yatırımı için arazi alacaklarını, bunun için de 30 milyon TL yatırım bütçesi ayıracaklarını vurguladı.

KAYNAK: Dünya8819 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Aldo Grup, yatırım, güneş enerjisi,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Aldo Grup’tan enerjiye 100 milyon dolar yatırım
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Form Endüstri Tesisleri San. A.Ş., Namık Sarıgöl, Härle, Hitachi Data, Baytur, Baumit Life Challenge, DieterJohn, Ekşioğlu City, VaillantGroup , Gülsa-Bay Yapı, Emlak 2015 Fuarı, MultiplanEnerjiveYalıtımSistemleri, PlatformMerter , Ertuğrul Aksoy, Muhammet Gümüşsoy, Mehmet Özhasaki, Doğaltaş, Icon, Ayışığı Vadi, Büyük Yaşam, Modbus TCP, “Stoneart” , Peli Elegance Exclusive, Manisa Şehir Hastanesi, Mehmet Ergün Turan, Yargıtay, Çimtaş, MHSA, Genci Muçaj, TGSD,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.