Ev alırken bu masraflara dikkat! | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Ev alırken bu masraflara dikkat!
30 Ocak 2018, SALI 10:22:17
Ev alırken bu masraflara dikkat!
Günümüzde ev almanın en kolay yolu bankalardan konut kredisi almak. Konut kredisi araştırırken hesaplama tablolarında yalnızca faiz oranlarına değil, konut kredisi masraflarına da dikkat etmelisiniz.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Peki konut kredisi masraf kalemleri hangileri? Bunun yanında ev alırken ortaya çıkan masraf kalemlerini de unutmamak gerekiyor… Hangikredi.com tarafından hazırlanan bu yazıda konut kredisi masraf kalemlerinin neler olduğu ve dikkat edilmesi gereken noktalar derlendi.

Konut kredisinin faiz oranı, geri ödeyeceğiniz toplam tutarı doğrudan etkilese de tek başına belirleyici değil. Cebinizden çıkacak toplam tutara etki eden masraf kalemleri de kredi araştırması yaparken araştırmanız gerekenler arasında. Bu masraf kalmelerini konut kredisine bağlı masraflar ve ev almaya yönelik masraflar olarak iki başlık altında toplayabiliriz.

DOSYA MASRAFI

Dosya masrafı, adından da anlaşılacağı üzere dosyalama masrafları için tüketiciden alınan bir masraf kalemi. Bu masraf, alınan kredinin en fazla binde 5’i oranında olabilir. Bazı durumlarda tüketiciler verdikleri bu dosya masrafının iadesini alabiliyorlar.

EKSPERTİZ ÜCRETİ

Konut kredisi kullanırken evin tamamı için kredi kullanamıyoruz. Evin değerinin yüzde 80’ine kadar kredi kullanabiliyoruz maksimum. Bunun için almak istediğiniz eve bankanın belirlediği bağımsız bir eksper gelerek evin değerini belirler ve kredi bu değer üzerinden oranlanarak verilir. Konut kredisi ile alınacak evin gerçek değerini belirlemek için bankalar, SPK lisanslı kuruluşlarla çalışır ve ekspertiz ücreti tüketiciden alınır.

SİGORTALAR

Konut kredisi sigorta işlemleri kapsamında konut sigortası ve deprem sigortası (DASK) yapılması zorunlu. Bazı bankalar hayat sigortası talep etse de buna mecbur olmadığınızı unutmayın. Konut kredisi sigorta masrafları da borcunuzu etkiler.

EV ALIRKEN ORTAYA ÇIKAN DİĞER MASRAFLAR

Konut kredisi masraflarının yanı sıra ev alırken ortaya çıkan başka masraflar da var. Bunlardan biri emlakçı komisyonu. Emlakçı komisyonu, alıcı ve satıcıdan yüzde 1-2 arasında alınan pazarlığa tabi bir masraftır.

Masraf kalemlerinden bir diğeri olan tapu harcı, taşınmaz alım satımlarında vatandaştan tahsil edilen tutardır. Tapu harcı, konutun satın alma bedelinin binde yirmisi olarak hesaplanır. Tapu harcını hem alıcı öder hem de satıcı öder.

KAYNAK: Hürriyet1222 kez okunmuştur.


ETİKETLER : konut, sigorta, dosya masrafı, DASK, emlak, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Ev alırken bu masraflara dikkat!


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Girne CRATOS Premium Hotel, İstanbul, İstanbul Vizyon Park, WINFuarı, TorunCenter, BakırcıKemer, LilaKağıt, (SERMER), “Ferroli Eğitim ve Teşhir Aracı” , Halil Ege, Ahmet Musul, Müjdat Altay, AhmetÖzderici, LGElectronics, Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Alaeddin Babaoğlu, StarColor, Yaşar Doğan, Çetin AKDAÐ, İstihdam, Korozo, Nishart.com, Burcu Büyükünal, Maslak Oto Sanayi Sitesi, İhlas Holding İnşaat Grubu, Yurtas Diamond City, CNR Enerji, Pi makina, Gökhan Karakuş, Konak, Ali Akça,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.