Küçük mekânlarınıza doğru mobilyalarla akıllı çözümler | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Küçük mekânlarınıza doğru mobilyalarla akıllı çözümler
06 Mart 2018, SALI 14:49:37
Küçük mekânlarınıza doğru mobilyalarla akıllı çözümler
Küçük mekânları, yaratıcı çözümlere uygun fonksiyonel mobilyalar kullanarak mükemmel alanlara dönüştürmek çok kolay.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Küçük mekânları, yaratıcı çözümlere uygun fonksiyonel mobilyalar kullanarak mükemmel alanlara dönüştürmek çok kolay. Hotelya'nın Kurucu Ortağı ve Yüksek Mimar Zümrüt Doyran, küçük mekânların maksimum konfora ulaşmasında mobilya seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair dekorasyon önerilerinde bulundu. 

Günümüzde şehir merkezlerinde konutlara ek olarak, ticari alanların ve ofis bina sayılarının sürekli artması, yaşam alanlarının metrekare açısından daha da küçülmesine sebep oldu. Yaşam alanlarının daha dar mekanlara dönüşmesiyle birlikte mobilya üreticileri de minimum alanda maksimum konforu sağlama yoluna gidecek tasarımları hayata geçirmeye başladı. Otel, AVM, hastane, restoran, ofis, cafe ve mağazaların hareketli ve sabit mobilyalara hayat veren Hotelya Kurucu Ortağı ve Yüksek Mimar Zümrüt Doyran,  küçük mekanlar için mobilya tercihi yapmadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair ipuçları verdi.

Mümkün olduğunca az mobilya tercih edin

Küçük mekanlar için mobilya seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli detayların başında az sayıda mobilya kullanımı geliyor. Bu tarz mekanlarda ne kadar az mobilya kullanırsanız o kadar geniş bir görünüm elde edebilirsiniz. Diğer bir yandan minimal, modern ve düz çizgilere sahip mobilyalar küçük mekanların daha büyük görünmesini sağlar. Mobilya döşemesi ise diğer önemli bir detay. Döşemelerin, büyük ebatlı desenlere sahip olmamasına dikkat edin. Göz yormayan, az renkli, nispeten daha sade ve klasik seçimler yapmalısınız. Ve sakın bol yastıklı bir koltuk grubu almayın, kalabalık gösterir ve küçük alanda gözü yorar.

 Çok fazla renk kullanmayın biri dışında...

Küçük bir eviniz var diye  tamamen düz çizgilere sahip, renksiz bir dekorasyona mecburmuşsunuz gibi hissetmenize gerek yok ancak renk konusunda göz yoran, karmaşık ve birçok rengin bir arada olduğu mobilyalardan uzak durun. Beyaz, pembe, mavi gibi açık tonları ve son zamanlarda trend olan pudra renkleri tercih edebilirsiniz. Ancak gözünüz odada dolaşırken öne çıkan farklı renkte bir koltuk kullanmayı unutmayın.

Fonksiyonel mobilyalar seçmeye dikkat edin

Küçük mekanlarda açık alan bırakmak çok önemli. Bu nedenle alandaki köşeleri çok iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Minimal ölçülerde bir L koltuk çözüm olabilir. Yatak olan koltuk, yemek masasına dönen çalışma masası, katlanır sandalye, iç içe geçen sehpa, duvar üniteleri ve raflar gibi fonksiyonel tasarımlar da küçük mekanlar için kurtarıcı niteliğinde. Dolap tercihinizi ise duvarlara ustalıkla gizlenmiş kullanışlı ve sürgülü kapılılardan yana yapın. Bu tasarımlar mobilya sayısını azaltmanın yanı sıra geniş depolama seçenekleriyle de oldukça işlevsel bir kullanım sunacak.

Aksesuar seçiminizi ayna ve camlı olanlardan yana kullanın

Ayna ve cam aksesuarlar, küçük mekanlar için hem daha estetik hem de mekanı olduğundan daha geniş gösterme özelliğine sahip. Özellikle aynalı detayları mekanlarda genişlik ve ferahlık hissi uyandırıyor. Örneğin duvarlarda kullanılan aynalar alanın perspektifini destekleyerek mekanları daha büyük gösteriyor. Bu nedenle aksesuar seçimlerinizde ayna ve cam detayları unutmayın…

Alçak mobilyalar ve gizli ışıklandırmadaki sır

Küçük alanları geniş göstermenin başka bir püf noktası da alçak mobilya kullanımından geçiyor. yere yakın koltuklar, ayakları daha alçak olan sehpalar kurtarıcı olacaktır.  Ve mobilyalarınız mutlaka gizli ışık içersin. Bu sayede ortama bir derinlik vermiş olacaksınız. Ve can kurtarıcı yuvarlak masa. Hem köşelere çarpma stresi olmadığı için sirkülasyon kolaydır hem de daha fazla insan oturabilir. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


1635 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Hotelya,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Küçük mekânlarınıza doğru mobilyalarla akıllı çözümler


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Güneydoğu, erdoğan, Mobilya Zirvesi, Odysseus, NPS, osb, İstanbul Bomonti Otel, Osaka LED, Şule Ergün, Betonyol, İbrahim Ertuğrul, Ergin KAYA, Mukesh Ambani, Serdar Bahadır, Cobra serisi, Guriş Holding, Ali Kılıç, yüklenici firma, TurizmSektörüDeğerlendirmesi, KKTC Su Temin Projesi, Mehmet Akif Tulukcu, Ali Rıza Ozcoşkun, Tuna Ev Tasarım Ekibi, ESTON, ELEVETOR TANK, Abu Dabi, 3DLocationEarth.com, Erkan Güral , Bilal Aydoğan, Heydar Aliyev Meslek Lisesi,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.