İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Estetik kaygıların yangın güvenliğinin önüne geçmesi yanlış” | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Estetik kaygıların yangın güvenliğinin önüne geçmesi yanlış”
09 Mart 2018, Cuma 10:18:05
 İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Estetik kaygıların yangın güvenliğinin önüne geçmesi yanlış”
Yalıtım konusunda kamuoyu ve sektörü bilinçlendirmeyi amaç edinen İZODER, İzmir’de bir otelde meydana gelen yangın ile ilgili bir açıklama yaptı. İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Son dönemde meydana gelen ve dış cephelerde yayılan yangınlarda, estetik görünüme sahip yanıcı dış cephe kaplamalarının tercih edilmesi ve hatalı malzeme seçimleri önemli rol oynuyor” dedi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Yakın dönemde rezidans, hastane, konutlarda yaşanan ve son olarak 7 Şubat’ta İzmir’de bir otelde çıkan yangının ardından, İZODER (Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği) tarafından bir açıklama yapıldı. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, “Son zamanlarda ticari yapılar başta olmak üzere tercih edilen en yaygın uygulamalardan biri de giydirme cephe uygulamalarıdır. Bu detaylarda genellikle binaya estetik görüntü veren dış cephe kaplamaları, dış duvar ile arasında havalandırma boşluğu kalacak şekilde cepheye asılıyor. Yangın güvenliği açısından bakacak olursak, bu havalandırma boşluğunun, yangınlarda baca etkisi yaparak alevlerin cephede hızlıca yayılmasına sebebiyet verebildiği biliniyor. Dolayısıyla bu detaylarda yanıcı ürünlerin kullanılmaması gerekiyor” diye konuştu.

Son zamanlarda bazı yangınların kamuoyunun gündeminde olduğunu belirten Levent Pelesen, cephelerde çok hızlı yayıldığı ifade edilen tüm yangınları incelediğimizde bu binalarda bu baca etkisine sebebiyet veren giydirme cephe detaylarının kullanıldığını görüyoruz. Çok çeşitli estetik çözümler sunulabilen giydirme cephe detayları giderek yaygınlaşıyor. Ülkemizdeki mevzuat, bu tür havalandırmalı giydirme cephe detaylarında yalıtım malzemeleri de dahil olmak üzere hiçbir malzemenin yanmaması gerektiğini ifade ediyor. Ancak bilgi eksikliği ve ekonomik gerekçeler ile yanıcı dış cephe kaplamalarının tercih edildiği, yani estetik kaygıların yangın güvenliğinin önüne geçtiği giydirme cephe vb. uygulamalar sürdükçe bu tür yangınlar ile karşılaşılması olasılığı hep olacak” dedi. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım274 kez okunmuştur.


ETİKETLER : İZODER, Levent Pelesen, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

İZODER Başkanı Levent Pelesen: “Estetik kaygıların yangın güvenliğinin önüne geçmesi yanlış”


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
kentsel dönşüm, AMPREA, Prime Mall Sivas, Futbol Turnuvası, MecnunOtyakmaz, Rostov, EMEA Bölgesi, Eğitim Merkezi, Otelyatırımı, Yön. Krl. Bşk. Yard. Adil Mirmahmutoğulları, 25Medya, Tamer Çiçekçi, Nuri Çomu, Erol Özata , Woodlam, ODTÜ Kongre Merkezi, Palmali Grup, CSR Electric Locomotive, Hydepark Library, Trabzon, Niğde Bor Karma Organize, Pigmento®, ÇHS, Mikropor İhracat Ödülün, Turizm Yatırımcıları Derneği, 16/9kule, Tempa Pano, Marginal Flower, Seden Arzu Tek, Okan Utkan,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.