Doğallıkla Bütünleşen Minimalizm: ELISSA STAMPA TEKSTİL TASARIM OFİSİ | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
Doğallıkla Bütünleşen Minimalizm: ELISSA STAMPA TEKSTİL TASARIM OFİSİ
12 Mart 2018, Pazartesi 10:29:55
Doğallıkla Bütünleşen Minimalizm: ELISSA STAMPA TEKSTİL TASARIM OFİSİ
2017 Arkitera Genç Mimar Ödülü sahibi Mimar Şule Ertürk Gaucher ve Mimar İpek Baycan'ın kuruculuğundaki Slash Architects, Elissa Stampa için tasarladığı tekstil tasarım ofisinde, birbirlerini yaratıcı ve sıcak bir şekilde tamamlayan showroom ve açık ofis mahalleri ile çalışanlara keyifli bir mekansal deneyim sunarken, malzeme ve dokularda tercih edilen doğallık ve dinamik görünüme getirilen minimal dokunuşlarla da samimiyet ve sükuneti ofisin organik yapısı ile bütünleştiriyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Ulusal ve uluslararası ölçekte mimari ve iç mimari projelere imza atan Slash Architects, Elissa Stampa için tekstil tasarımcılarına yönelik yaratıcı ve sıcak bir ofis tasarlama hedefiyle yola çıkarak, tekstil üzeri baskı ve modelleme konusunda uzmanlaşmış ofisin tasarımında bu samimi ortamı kurgulamak için malzeme ve dokularda doğal tercihlere yönelmiş. Bu sayede çalışanların ofise her gün keyifle geldiği, yaptıkaları tasarımlara ilham verecek bir mekan ortaya çıkmış…

Bir iş merkezinin ara katında konumlanan ve jenerik bir plana sahip olan 360 m²'lik mekanın girişinde yer alan ahşap paneller bir yandan yarı bölücü görevini görürken bir yandan da sezonun renklerinin kumaşlar ile sergilendiği bir sergi duvarı ile ziyaretçileri karşılıyor. Giriş bölümünde yer alan ufak bir bekleme alanında ziyaretçileri karşılayan yeşil raflar ise tasarım ofisinin organik yapısını simgeler nitelikte.

İki ana tasarım ekibinin çalıştığı benzer özellikteki açık ofis mahalleri ve toplantı odası olarak da kullanılan showroomu ofisin ana programına uyumlu bir şekilde konumlandıran Slash Architects, ana sirkülasyonu açarak bir tarafa ofis mahallerini, diğer tarafa ise destek birimlerini ve showroom’u yerleştirmiş. Ana aksın sonunda yer alan dinlenme bölümü de tüm ofis çalışanlarının ziyaret ettiği yeşil bir alan olarak düşünülmüş.

Ana sirkülasyonun bir deneyim koridoru olarak hayal edildiği bu kurguda, koridora bakan tüm ofislerin bölücüleri şeffaf bırakılmış. Ofislerin cephelerinde yeralan kitaplıklar ise ofis içi iletişimi sağlayan vitrinler olarak tasarlanmış. Narin metal taşıyıcılar ve doğal ahşabın birlikteliği ile tasarlanmış bölücülerle tasarıma açık ofis fonksiyonu kazandırılırken, bir yandan da mahremiyet ihtiyacı karşılanmış. Bünyesinde ayna, kumaş sepetleri, dosyalama sistemleri ve sezona dair görseller barındıran bölücülere ofis çalışanlarının gündelik işleyişlerine hizmet eden fonksiyonlar kazandırılmış. Ofislerin baktığı koridora brüt bir hissiyat veren duvarlar da ofis çalışanlarına ilham veren görsellerle desteklenmiş.

Mekanın belki de en çok ziyaret edilen kısmı olarak karşımıza çıkan showroom ise markanın kimliğini öne çıkarır şekilde kurgulanmış. Sirkülasyon aksının sonuna doğru ziyaretçiyi boydan boya bir vitrin ile karşılayan hacim, tüm iç duvarları boyunca sergilenen kartelalardan oluşmakta. Tüm kartelaların ve farklı tür kumaşların ulaşılabilir olduğu düzenli bir showroom tasarımı ofis içi çalışma verimini arttırırken bir yandan da yaratıcılığı destekler nitelikte. Yeşillikler ile iç içe olan vitrinler ise, ofisin gündemine göre değişiklik gösteren esnek bir yapıda tasarlanmış.

Tasarım ofisinin sürdürülebilir malzeme kullanımı ve tasarım çizgisini mekana yansıtan Slash Architects, bu görünümü kullanılan doğal malzemeleri antrasit detaylar ile birleştirerek dinamik ve minimal dokunuşlar ile elde etmiş.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 5461 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Slash Architects, Elissa Stampa,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Doğallıkla Bütünleşen Minimalizm: ELISSA STAMPA TEKSTİL TASARIM OFİSİ
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Luxury Living, 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, Hasankey, Philo Meli, Custom Design koleksiyonu, KoçGrubu, Karşıyaka Yalı, Ventura Partners, 2015 İlkbahar&Yaz ve Bahçe Koleksiyonu, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Marsağ Uluslararası Taşımacılık, Petar Dobric, Gayrim, Amerika, ElysiumSoul Beyoğlu, i Dünya Ticaret Merkezi, Güvensa Yapı, Arzu Kaliç, Yeni Konut Fiyat Endeksi, Vicem Bodrum Yalıları Projesi, Hotel Viento, Mimosa, Sodex , YKS Danışmanlığı, Ali Öksüz, Gezi Parkı Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Altınbaş Holding, AhmetArslani DengeDeğerleme, Zümrüt Doyran, Abu Dabi Marina City Development-Plot C2,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.