Guardian Glass’tan Doğa İle Mükemmel Uyum Sağlayan Çöl Evi: “La Casa del Desierto” | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Guardian Glass’tan Doğa İle Mükemmel Uyum Sağlayan Çöl Evi: “La Casa del Desierto”
12 Mart 2018, Pazartesi 14:03:35
Guardian Glass’tan Doğa İle Mükemmel Uyum Sağlayan Çöl Evi: “La Casa del Desierto”
Bir çöl, bir ev, bir dizi özel cam çeşidi ve bir grup yetenekli profesyonel: "La Casa del Desierto" (Çöl Evi).
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Bir çöl, bir ev, bir dizi özel cam çeşidi ve bir grup yetenekli profesyonel: "La Casa del Desierto" (Çöl Evi). Guardian Glass'ın en özel, en cüretkar, en riskli, en yaratıcı ve en verimli projelerinden biri geçtiğimiz günlerde İspanya'da tamamlandı ve hedefini net olarak ortaya koydu: Camın günlük yaşantımızdaki önemini dört mevsim boyunca birinci elden ve yerinde göstermek ve bunu hayal edebileceğiniz en zorlu çevre koşullarından birinde başarmak...


Doğaya meydan okuyan ve Avrupa'daki en olumsuz ve zorlu çevre koşullarından birine sahip olduğu varsayılan İspanya'nın Granada bölgesindeki Gorafe Çölü'ne direnmek üzere tasarlanan La Casa del Desierto, ahşap bir iskelet üzerine kurulu ve tümüyle yüksek performanslı, enerji tasarrufu sağlayan Guardian Glass ile kaplı. Yalnızca 20 m2'yi kaplayan alan ise üç bölgeden oluşuyor: Yatak odası, banyo ve oturma odası. Doğrudan manzaraya bakan geniş bir alanı bulunan La Casa'da ayrıca bir su filtreleme sistemi, enerji üretimi sistemi ve güneş enerjisi panelleri bulunuyor. 


Binanın tasarımı, OFIS Architects mimarlık şirketinden Spela Videcnik liderliğindeki büyük ve tecrübeli mimar grubunun, AKT II ve Transsolar firmalarından mühendisler ve enerji danışmanları ve Guardian Glass uzmanları ile birlikte ortaya koydukları ortak çabanın ürünü. Ekibin vizyonu, mimarlık ve inşaat sektörlerinin bugün ve gelecekte karşılaşacağı zorlukların üstesinden gelebilmenin yanı sıra çevre dostu olan ve enerji tasarrufu sağlayan yapıları destekliyor. Kapladığı her mekânda doğrudan bir etki bırakan ve projede de kullanılan cam türü, her mekâna en uygun olan cam seçildiğinde bir evin iç ortamının nasıl dönüşebileceğini gösteriyor.


Bir evin camla kaplanması enerji tasarrufu sağlar, iç mekânların ısı ve ses yalıtımını destekler ve hatta darbeye veya hırsızlık girişimine karşı güvenlik düzeyini artırır. Son olarak, her duruma özgü ihtiyacı karşılayan cam ürünleri seçildiğinde, cam kaplama, bir binanın, nerede olduğu fark etmeksizin, kullanışlı ve rahat bir eve dönüşmesini sağlar. Dahası, Guardian Glass doğru ürün portföyüne sahip olmasının yanı sıra proje süresince tavsiyelerde bulunup rehberlik ederek doğru ürünün kolayca belirlenmesini sağlayan araçlara da sahiptir. Yüksek performanslı Guardian Glass cam kaplama sayesinde, dünyanın her yerinden mimarlar ve iç mimarlar mükemmel mekânlar tasarlayıp geliştirebilir.

Çöl Evi’nin konumlandığı Gorafe Çölü (Coloraos de Gorafe) ise Endülüs'teki Granada şehrinde yer alan Guadix bölgesinin kuzeyinde bulunuyor ve ismini kızıl renkli kumlarından ve bitki örtüsünden yoksun olan bu bölgedeki erozyon sisteminin alışılmadık biçimde şekillendirdiği kaya formlarının çeşitliliğinden alıyor. Binlerce yıl süren erozyon faaliyetleri sonucunda oluşan "Kırgıbayır" yeryüzü şekli, son derece çorak ve girintili çıkıntılı görüntüsü ile dikkat çekiyor. Kanyonlar, küçük vadiler, girintili çıkıntılı tepeler, kanallar ve başka benzer coğrafi şekilleri bünyesinde barındıran Gorafe Çölü, Avrupa'nın en olumsuz çevre koşullarına sahip bölgesi olarak tanınıyor.

Uzmanlar “La Casa del Desierto” projesini anlatıyor…


Spela Videcnik, Mimar, OFIS Architects: "Çöl gibi sert koşullara sahip bir yerde rahat bir ortam sunan bir evi nasıl yaratabileceğimiz konusu bizim açımızdan en heyecan verici nokta. Öte yandan, manzara çok güzel, şehir hayatından kaçmak veya saklanmak için mükemmel bir yer; bu nedenle yalnızlığın tadını çıkarmak isteyenler için rahat bir ortam yaratmak istiyoruz. (...) Çölde rahat bir ev ortamı sunabilen camdan bir ev yapabileceğimizi göstermek için birlikte çalışacağımızı umuyoruz." Markus Krauss, İklim Mühendisi, Transsolar: “Projeyi duyduğumda ilk ne düşünmüştüm? Şöyle bir şey düşündüm… Aman Tanrım! Orası çok sıcak olacak. Düşündüğüm ikinci şey şu oldu… Aslında bu bizi zorlayan ilginç bir görev olabilir."


Tomás Kovács, Teknik Danışmanlık Birimi Başkanı, Guardian Glass: “Bu ev tümüyle bağımsız bir ev olacak. Enerji, elektrik veya gaz temini için dışarıdan herhangi bir kaynak kullanılmayacak. (…) Bu projenin amacı, doğru cam kullanıldığında her yerde harika mekânlar yaratılabileceğini göstermek. (…) Cam için çok zorlu bir sınav olacak."


Miguel Pérez Navarro, Gorafe Belediye Başkanı: "Projeyi ilk duyduğumda şaşkına dönmüştüm. Başlangıçta çılgınlık gibi görünebiliyor, çünkü bu, çölde bir sera inşa etmek gibi bir şey; üstelik bu çöldeki geleneksel evler sert iklim koşullarına uyum sağlamak için yerliler tarafından kazı yapılarak inşa edilen mağara evleridir."


KAYNAK: İnşaat&Yatırım 340 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Guardian, La Casa del Desierto,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Guardian Glass’tan Doğa İle Mükemmel Uyum Sağlayan Çöl Evi: “La Casa del Desierto”


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
K7 F –, MATİL A.Ş. , villakent, Interzum Fuarı, Pazaryeri Katlı Otoparkı, KaramanBelediyesi, ZorluAVM, Orta Doğu, Tektaş Kentsel Dönüşüm Yönetim Kurulu, HüseyinAslan, Sait Erdal Metiner , ASHRAE, Philips Global Aydınlatma , Ceyda Erem , TuzlaViaportMarina, NovadaParkŞanlıurfa, DOMEXPO, iF Ürün Tasarım ve 2013 Yenilik Ödülleri, ZOW, SeaPearl Ataköy, HerDem, KLK YAPI, Proje Müdürü Sadık Verdioğlu, Rings İstanbul, Maksimum Life, E.C.A Serel, Yusuf Ziya Paşa Köşkü, Christoph Michael Grosser, SatyaYayalar, Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO’su Hasan Rahvalı,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.