İstanbul’un vitrin projeleri MIPIM’de | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İstanbul’un vitrin projeleri MIPIM’de
12 Mart 2018, Pazartesi 14:48:51
İstanbul’un vitrin projeleri MIPIM’de
Dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM, yarın Fransa’nın Cannes kentinde kapılarını açıyor. Fuara bu yıl Türkiye’den 250 kuruluş ve 700’e yakın kişi katılacak.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

- İTO’nun 685 metrekarelik İstanbul Yatırım Çadırı, 100 ülkeden 24 bin profesyonelin iş görüşmelerine sahne olacak.

- İTO Başkanı Oran: “Herkesi en az bir kahve içimi kadar İstanbul’a bekliyoruz. İnanıyoruz ki, İstanbul’u keşfeden İstanbul’dan gitmez.”

İstanbul, dünyanın yeni global buluşma yeri olma iddiasını mega projeleriyle güçlendirdi. 100 ülkeden 24 bin uluslararası gayrimenkul profesyoneli dünyanın en büyük gayrimenkul fuarı MIPIM için yarın Fransa’nın Cannes kentinde bir araya geliyor.
 
İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Cannes sahilinde kurduğu İstanbul Yatırım Çadırı 13-16 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek MIPIM 2018’de de iş yapmanın en verimli adreslerinden biri olacak. İstanbul’da 60 binden fazla gayrimenkul ve inşaat şirketini temsil eden İTO’nun Başkanı Öztürk Oran, İstanbul Çadırı'nın Türkiye’nin mega projelerinin yanı sıra, vitrin projelerinin tanıtılması ve ortaklıklar için ideal bir ortam sunacağını söyledi.
 
DÜNYANIN ŞEHİR HARİTASI DEĞİŞİYOR

Öztürk Oran, MIPIM’in İstanbul’un çok yönlü kimliği, zengin tarihi ve sahip olduğu fırsatların sergilenmesi adına önemli bir sahne olduğunu vurguladı. Oran, “İstanbul’un prestijini MIPIM 2018’de daha da yükseğe taşımak için hazırız” dedi.
 
MIPIM’in bu yıl ‘Dünyanın Şehir Haritası Değişiyor’ ana temasıyla kapılarını açacağına dikkati çeken İTO Başkanı Oran, “MIPIM’in bu yılki temasına en uygun şehir İstanbul. Kanal İstanbul, üçüncü havalimanı ve daha birçok proje İstanbul’un haritasını dönüştürüyor. Bu dönüşümle yatırımcıları 2018’de İstanbul’daki fırsatların bir parçası olmaya davet ediyoruz” dedi.
 
2030 yılında dünya nüfusunun yüzde 60’ının şehirlerde yaşayacağını belirten Öztürk Oran, “Kentsel yaşamdaki değişim, gayrimenkul endüstrisini yakından ilgilendiriyor. 2030’da ya da 2050’de nasıl şehirlerde yaşayacağız? Şehirlerin hakim olduğu dünyada yatırım ve gayrimenkul geliştirme için yeni kurallar, en iyi stratejiler neler olacak? İstanbul son yıllarda geçirdiği değişim ile bu soruların cevaplarını buldu ve bu yanıtları uygulamaya devam ediyor” diye konuştu.
 
KEŞFEDEN İSTANBUL’DAN GİTMEZ

İTO Başkanı Oran, “Kültürümüzde bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı var denir. Herkesi en az bir kahve içimi kadar İstanbul’a bekliyoruz. İnanıyoruz ki; İstanbul’u keşfeden İstanbul’dan gitmez” dedi. Gayrimenkulün 300’den fazla sektörü hareketlendirdiğini kaydeden Öztürk Oran, “Edindiğimiz know-how ile müteahhitlerimiz dünyayı inşa ediyor. İnşaat malzemeleri noktasında ülkemiz milyar dolarlık ihracata imza atıyor. Türk müteahhitleri bugüne kadar dünyanın pek çok noktasında 350 milyar doları aşan projeler üstlendiler. Keza 2017’de inşaat malzemeleri ihracatımız 16 milyar dolara ulaştı” bilgisini verdi.
 
KENTSEL DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

İstanbul Çadırı’nda fuarın ilk günü olan 13 Mart Salı günü saat 10.15’te bir basın toplantısı düzenlenecek. İkinci gün ise önce Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı, Türkiye’deki yatırım fırsatlarına dikkat çekecek bir sunum gerçekleştirilecek. Saat 14.00’da İTO’nun geleneksel İstanbul Çadırı kokteylinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm uygulamaları hakkında MIPIM katılımcılarına bilgi verecek.
 
İSTANBUL ÇADIRI’NDA GÜÇ BİRLİĞİ

- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 
- Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı
 
- Emlak Konut
 
- Aremas
 
- Fuzul Yapı
 
- Gülan Otomotiv
 
- Halk GYO
 
- Muum Mimarlık
 
- Oyak İnşaat
 
- Tahincioğlu
 
- Teknik Yapı
 
- Yeditepe
 
* * *
Gayrimenkul yatırımında İstanbul farkı
 
- İstanbul dört saatlik uçuş mesafesiyle tam 56 ülkeye ulaşabilen, eşsiz bir lokasyona sahip.
 
- 8500 yıllık tarihi ve kültürel mirası da kenti tüm rakiplerinden bambaşka bir noktaya taşıyor.
 
- Özellikle kentsel dönüşüm projelerine verilen vergi ve resmi harçlardaki indirimler İstanbul'da gerçekleşecek projeleri daha da avantajlı hale getiriyor.
 
- Bunun yanında yabancıların Türkiye’de gayrimenkul edinmesinin önündeki bürokratik engeller kaldırıldı.
 
- Dahası 2017’de yürürlüğe giren düzenleme ile ülkemizdeki gayrimenkul sahibi yabancılar vatandaşlık hakkı alabiliyor. Türkiye hem ekonomik büyüklüğü, hem nüfus gücü hem de jeopolitik konumuyla dünyanın sayılı ülkelerinden biri. Türk vatandaşlığını alan bir kişi böylesi bir gücü de arkasına almış oluyor.
 
 
* * *
 
 
Rakamlarla 2017’de Türkiye gayrimenkul piyasası
 
 
1 milyon 409 bin 314 - Türkiye'de bir yılda satılan konut sayısı
 
% 22 - Yabancılara konut satışında bir önceki yıla göre artış
 
238 bin 383 - İstanbul'da bir yılda satılan konut sayısı
 
22 bin 234 - Türkiye genelinde yabancı yatırımcıya satılan konut sayısı
 
8 bin 182 - İstanbul'da yabancı yatırımcıya satılan konut sayısı
 
* * *
 
MIPIM 2018
 
- 24 bin 200 ziyaretçi
 
- 100 ülkeden 3 bin 100 firma
 
- 5 bin yatırımcı
 
- 3 bin 800 CEO ve üst düzey profesyonel
 
- Türkiye’den 250 şirket ve 700 ziyaretçi
 
KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


408 kez okunmuştur.


ETİKETLER : MIPIM, İTO, Fransa, Cannes, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

İstanbul’un vitrin projeleri MIPIM’de


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Seranit Grup, LeventTaşkın, Şah RES, Dolmabahçe-Piyalepaşa, GROHE Euphoria, 216 Sancaktepe Konutları, Enerji Projesi, MobilyaAVM, Sukuk İhracı, Kırevi, Kaessbohrer, Güneş, Marmara Depremi, PADGER, Pekdemirİnşaat, Art Design , Koç Üniversitesi, Balmumcu, Danoline, John Mc Aslan+Partners, Esenyurt Mahkemesi, Ever Group, DAYALI DÖŞELİ EV, EkoDesign 2014, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş., OrhanGorbon, Hakan Altın, Detaş, Swegon, BahçekentCaddeFlora,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.