Durma lüksümüz yok | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
Durma lüksümüz yok
09 Nisan 2018, Pazartesi 10:48:19
Durma lüksümüz yok
Bir hafta içinde Emlak Konut’un Nişantaşı ve Çekmeköy arazilerini 2.8 milyarla alan Dap Yapı’nın patronu Ziya Yılmaz, “Bu ülkenin âşığıyım ve çok güveniyorum. Sektöre moral verdik, durmak gibi bir lüksümüz yok” dedi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

2 yılda 4 bin 600 bağımsız bölümü teslim eden Dap Yapı, 2018'i yatırım yılı ilan etti. 2017'yi 1.1 milyar dolarlık satışla kapatan şirket, 1 hafta içinde 2.8 milyar liralık iki dev projeye imza atarak "Konutta durgunluk var" söylentilerine en büyük cevabı verdi. Dap Holding'in patronu Ziya Yılmaz, "Bu ülkeye âşığım ve güvenim tam. Tüketiciye ve sektöre moral veriyoruz. Negatif olma, yatırımlarda durma lüksümüz yok" dedi.

1 hafta içinde 2 büyük ihale aldınız. Motivasyonunuz ne oldu?

15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra kendime yatırımlarda frene basmama sözü vermiştim. İş dünyası olarak piyasaya moral vermemiz ve işimize daha çok sarılmamız gerekiyor. 2018'in 2017'den çok daha iyi olacağını düşünüyorum. 2017'de tarihimizin en büyük satışını yakaladık.

 Nişantaşı ve Çekmeköy'de çalışmalar ne zaman başlayacak?

2019'un ilk çeyreğinde projelerimizi piyasaya arz etmek istiyoruz. Nişantaşı'nın en büyük arazisi burası. Semtin dokusunu koruyan, az katlı, bölgenin değerine değer katacak bir proje olacak. Çekmeköy, bizim için çok önemli bir arazi. Çocukluğum bu arazide top oynayarak geçti. Şoförlüğü de burada öğrendim. Bu arazide de insanların oturmak isteyebileceği birkaç etaptan oluşabilecek daha çok yaşamsal alanları kapsayan bir proje geliştirmek istiyoruz. Çekmeköy'ü bir tık daha yukarı taşıyacağız.

 Bu yılki hedeflerinizden bahseder misiniz?

Elimizdeki stokları eritmek istiyoruz. Validebağ, İzmir ve İstmarina'daki kalan son konutlarımızı satacağız. Kentsel dönüşüm çalışmalarına devam edeceğiz. Beykoz'da 100 dönümlük arazimiz var. Maslak'ta 18 bin metrekarelik arazide yüzde 50 seviyesine geldik. Ünalan Mahallesi'nde de 68 bin metrekarede çalışmalarımız devam ediyor. Dap İzmir projemizin yüzde 70'ini sattık.

HEDEF KÜRESEL FİRMA OLMAK

 Yurtdışı hedefiniz var mı?

Birinci önceliğimiz ülkemiz. Ama 4-5 yıl sonra birçok ülkede proje geliştirmek istiyoruz. Orada kazandıklarımızı ülkemizde yatırıma dönüştürmeyi planlıyoruz. Şu anda dünyanın en güzel binalarını üretiyoruz. Küresel bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Avrupa'nın tamamında 30 binin saatçi varken sadece İstanbul'da bu sayı 60 bin. Resmen müteahhit yetiştiriyoruz.

DÖNÜŞÜM ADAMI ŞAİR YAPAR

 Kentsel dönüşüm hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çok zor bir iş. Dönüşüm her aklıma geldiğinde içim ürperiyor. Kentsel dönüşüm adamı şair yapıyor. Yerel yönetimlerden destek göremiyoruz. Kanunlar çıkıyor fakat uygulamada sorunlar oluyor. Daha radikal kararlar ve hukukun işlenebilir pozisyonda olması lazım. Tamamen sosyal sorumluluk olarak girdik ama keşke başka bir dalda sosyal sorumluluk projesi geliştirseydik.

ALGI ÇALIŞMASI YAPMALIYIZ

 Yabancıya satışı artırmak için öneriniz var mı?

Bunu başaramadık, çok üzülüyorum. Avrupa'da çok başarılı örnekler var. Bu iş için de bütçe oluşturulması lazım. Sadece A4 kağıdıyla ülkeye 20 milyar dolar sokabileceğimiz tek ürün konut. Algı çalışması ile reklam ve tanıtım yapmamız lazım. Bunu yaparsak hem konut sektörünü patlatacağız hem turizm girdisini artıracağız hem de ülkenin algısını değiştireceğiz.

3 YILDA SATIŞLARI UÇURURUM

 Ne kadarlık bir bütçeden bahsediyoruz?

Çok büyük bütçeler gerekmiyor. İlk önce 100- 200 milyon dolarlık bütçeyle başlanabilir. Doğru yönetilirse bu algımızı değiştirmek için çok büyük bir adım olur. Yani ülke tanıtımı için 100 milyon dolar bütçe harcayalım, 4.6 milyar dolar olan bu seneki satışımız en az iki katına çıkar. Türkiye'yi tanıtma fırsatım olsun, 3 senede uçururum. En az üç katına çıkarırım satışı.

 Yurtdışı hedefiniz var mı? 

Birinci önceliğimiz ülkemiz. Ama 4-5 yıl sonra birçok ülkede proje geliştirmek istiyoruz. Orada kazandıklarımızı ülkemizde yatırıma dönüştürmeyi planlıyoruz. Şu anda dünyanın en güzel binalarını üretiyoruz. Küresel bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Avrupa'nın tamamında 30 binin saatçi varken sadece İstanbul'da bu sayı 60 bin. Resmen müteahhit yetiştiriyoruz.

KAYNAK: Sabah7395 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Ziya Yılmaz, Dap Yapı, Emlak Konut, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Durma lüksümüz yok
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Esenler Havaalanı Mahallesi, Plast Eurasia İstanbul 2018, WILO Pompa Sistemleri A.Ş., Botan Çayı, Savaş Güzelküçük, MemoriaBlack , Star Rafineri Projesi, RWE, Sebahattin GÜREL, Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu ve Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası , DekarAsmalıBahçeler, Ankara Koza Loft Kız Öğrenci Yurdu, Global Otis, Levent Eyüboğlu, Özdil Şahin, SUPPORT® , Kitapkent, Gelişim Teknik, Heydar Aliyev Meslek Lisesi, Kemal Kızılhan, Prof. Dr. Mustafa Aydın, Tual Bahçekent, Avrasya, Prof. Dr. Arzu Erdem, KAY YAPI Fuarı, Çelik Binalar, sayı 66, Kayı, Anfaş Hotel Equipment Uluslararası Konaklama ve Ağırlama Ekipmanları İhtisas Fuarı, AkzoNobel Marshall Boya,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.