Dolarla birlikte yükselen maliyetleri "Proje Yönetimi" ile düşürmek mümkün! | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Dolarla birlikte yükselen maliyetleri "Proje Yönetimi" ile düşürmek mümkün!
11 Nisan 2018, Carsamba 11:02:03
Dolarla birlikte yükselen maliyetleri
Bu yıl rekor üstüne rekor kıran dolar kuru, inşaat maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor. Uzmanından alınan proje yönetimi ve danışmanlık desteği ise en uygun maliyetlerle projelerin hayata geçmesini sağlıyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Bu yıl rekor üstüne rekor kıran dolar kuru, inşaat maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor. Uzmanından alınan proje yönetimi ve danışmanlık desteği ise en uygun maliyetlerle projelerin hayata geçmesini sağlıyor.

2017 yılında yüzde 8 değerlenerek yılı 3,7940 seviyesinden kapatan dolar, 2018'e hızlı başladı ve rekor üstüne rekor kırıyor. 4 liranın üzerine çıkan dolar, 2018'in ilk 3 ayında yüzde 7 civarında değerlendi. Dolardaki yükselişe dikkat çeken ProPlan İnşaat Proje Yönetimi Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Özber, kurdaki artışın inşaat maliyetlerini de yükselttiğini belirterek iyi bir planlama ve proje yönetiminin maliyetleri aşağı çekebileceğini söyledi.

Özber, inşaat sektöründe müşavirlik olarak bilinen proje yönetimi desteğini uzmanından alan firmaların maliyet ve bütçe yönetimi konusunda büyük kazanımlar sağladığını vurguladı. İnşaat maliyet endeksinin (İME), 2018 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre %4,91, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,22 arttığını hatırlatan Erkan Özber, proje yönetimi hizmetinin inşaat üreticilerinin önünü görmesi açısından A’dan Z’ye büyük kolaylıklar sağladığını belirtti. Özber, Türkiye’de artık bütün projelerin, proje yönetimi hizmeti aldığını ifade etti.

Proje yönetimi hizmetinin hem ülke ekonomisine hem de bu desteği alan üretici firmalara önemli katkılar sağladığını ifade eden Erkan Özber, "ProPlan İnşaat Proje Yönetimi olarak öncelikle proje hedef bütçesinin ve tahmini süresinin (master program) belirlenmesini gerçekleştiriyoruz. Maliyet yönetimi kapsamında tahmini bütçelerin proje ilerleme aşamalarına uygun olarak hazırlanması ve maliyet kontrollerinin yapılmasını sağlıyoruz. Yapım sürecinde bütçe takibini yaparak, proje bütçesindeki değişimleri tespit edip proje sahiplerine periyodik olarak raporluyoruz. Bu hizmetlerimizle bir projenin en uygun maliyetle hayata geçirilmesi mümkün oluyor” diye konuştu.

Özber, şöyle devam etti: “Sunduğumuz hizmetle projenin istenilen kalite, hedeflenen süre ve öngörülen bütçesinde bitirilmesi için gerekli olan tüm kontrolleri yaparak, imalatların tasarımlarına uygun olarak tamamlanmasını sağlıyoruz. Proje süresi boyunca yürütülen imalatların mevcut tasarım, teknik şartname, yürürlükteki standart ve spesifikasyonlar çerçevesinde tamamlanmasını gerçekleştiriyoruz."

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 


492 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ProPlan, Erkan Özber, inşaat, proje, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Dolarla birlikte yükselen maliyetleri "Proje Yönetimi" ile düşürmek mümkün!


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Bambu, Rize, Wolf işbirliği, İSPARK, Hakan Oktar, Kamu-Özel işbirliği, HitachiTürkiye, L220G, AliİhsanGöğüşMüzesi, Dr. Haluk Uygur, TÜREK, TD Türkiye, Meltem Yılmaz, Tango Kule, Masko, uzaylimanı, Çiğdem Tekstil, Avcıİnşaat, Vera Serisi, Mustafa Sarıgül, Eze İnşaat, ŞuleErtürkGaucher, FABA, Hazar Bölgesi Müdürü, Sirkeci, Aşçıoğlu İnşaat, İSTANBULBoğazı, Ahmet Kocabıyık, Aluwoodline Pencere Sistemleri, Kenan Çebi,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.