Dövizde yaşanan artış gayrimenkul satışlarını yavaşlattı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Dövizde yaşanan artış gayrimenkul satışlarını yavaşlattı
16 Nisan 2018, Pazartesi 14:52:23
Dövizde yaşanan artış gayrimenkul satışlarını yavaşlattı
Uluslararası gayrimenkul franchising şirketi ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, mali piyasalarda ve dövizde yaşanan hareketliliğin gayrimenkul satışlarında yavaşlamaya yol açtığını belirtti.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Geçtiğimiz yıl mali piyasalarda yaşanan hareketlilik, kısa dönemdeki kar maksimizasyonu arzusu yaşayan yatırımcıların gayrimenkul yatırımlarına uzak durmasına sebep oldu. Şimdi de aynı şekilde döviz kurlarında yaşanan hızlı artış nedeniyle gayrimenkul yatırımcıları beklemede kalmayı tercih ediyor.  Döviz kurlarında yaşanan hareketliliğin gayrimenkul sektörüne olan etkilerini değerlendiren ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, “Özellikle son birkaç ayda döviz kurlarında yaşanan hareketlenme ve USD’nin yılbaşından bu yana % 10,  Euro’nun % 13 oranında değer kazanması, elinde dövizi olan ve gayrimenkul almayı bekleyen yatırımcıları durdurdu. Döviz bazında satılan gayrimenkullerde de % 10 fiyat artışına karşılık gelen bu hareket acaba fiyatlar düşer mi? şeklinde beklenti içine giren yatırımcıları da bir süre beklemeye sevk etti” dedi. 

USD’nin %10, Euro’nun % 23, altının % 20 artığa 2017 yılında enflasyon % 12’leri gördüğünü belirten Atalay sözlerine şöyle devam etti. “Enflasyona bağlı olarak inşaat maliyetlerindeki artış devam ediyor, geçen yıl bina maliyet endeksi % 20 artarken, konut fiyatları sadece % 11 oranında arttı. Fiyatların İstanbul’da %7,4, Ankara’da %6,5 oranında artış göstermesiyle birlikte, konut yatırımının özellikle İstanbul ve Ankara’da yeniden cazip hale geldiğini gösteriyor. Konut satışlarında ekonomik ve siyasal etkilerden dolayı dönemsel olarak her ne kadar bir yavaşlama söz konusu olsa da Türkiye’de konut ihtiyacının uzun yıllar devam edeceğine inanıyoruz. Döviz kurlarının normal seviyelerde seyretmesiyle birlikte yatırımcılar güvenli liman olan gayrimenkul yatırımlarına yönelecektir.”

KAYNAK: İnşaat&Yatırım479 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ERA Gayrimenkul, Özhan Atalay, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Dövizde yaşanan artış gayrimenkul satışlarını yavaşlattı


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Mehmet Gözetlik, Para, Akzirve Gayrimenkul, ENDEAVOR, Rıfat Hisarcıklıoğlu, Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği (Timder), 
NovadaManavgat, Mahmutoğlu Kulesi , Digiart Seramiksan, jakuzi, Elmor A.Ş. Şirket Müdürü Hakan Günderen, Geberit Sigma80 , Elhaç Ahmet Paşa Sıbyan Mektebi, “Kalesinterflex”, İbrahim Ada, Emre Er, Çözüm Süreci, Avni Kiğılı, Primeistanbul, YiğitAkü, ÜçüncüHavalimanı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, TÜSİAD, KırklareliFabrikası, Kazakistan Almatı, The Avenues, İzocam İzopan, 2014 Superbrands Ödülü, Christoph Grosser, Sinpaş Holding ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.