Mimar Sinan Genim: “Müzelerin Adı “Esin Evi” olarak değiştirilmelidir” | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Mimar Sinan Genim: “Müzelerin Adı “Esin Evi” olarak değiştirilmelidir”
16 Nisan 2018, Pazartesi 15:05:45
Mimar Sinan Genim: “Müzelerin Adı “Esin Evi” olarak değiştirilmelidir”
Farklı dönemlere ve kültürlere ait birikimlerin toplandığı, toplumsal eğitim ve araştırma kurumları olan “Müzelerin” adı, ilham alınan mekanlara vurgu yapılması amacıyla “Esin Evi” olarak değiştirilmelidir.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Heritage İstanbul 2018’in 2. gününde konuşan Mimar Sinan Genim; müzelerin sadece, geçmişe ait objelerin korunduğu ve sergilendiği yapılar olmadığını, topluma gelecek yaratmak için faydalanılacak, farklı döneme ve kültürlere ait birikimlerin toplandığı, toplumsal eğitim ve araştırma kurumları olduğuna dikkat çekti. “Müzelerin” adının, ilham alınan mekanlara vurgu yapılması amacıyla “Esin Evi” olarak değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Müze Kelimesi; Grekçe “Mousa”, Latince “Musa” olan “İlham Perilerinden Gelmektedir”

Tarihi ve kültürel mirasımızı gelecek nesillere taşımak amacıyla yapılan, sektöre iletişim ve networking sağlayan; sektörün tek restorasyon, arkeoloji, müzecilik teknolojileri fuarı ve konferansı Heritage İstanbul 2018, 2. gününde de bir çok ziyaretçisini ağırlıyor. Hilton İstanbul Convention & Exhibition Center’da yapılan fuar ve konferansa katılan, dünyadan ve ülkemizden birçok değerli konuşmacı örnek çalışmalarını paylaşıyor, yapılması gerekenleri konuşuyor. Konferans salonunda bugün yapılan “Müze ve Mimari” oturumunda konuşan Mimar Sinan Genim; müzecilik mimarisine dikkat çekerek toplumda müze algısınında değişmesi gerektiğini söyledi ve şöyle konuştu: “Müze gibi kurumlar insanlara ilham veren, yaratıcılıklarını kamçılayan, zevkle gezilen eğitici ve öğretici mekanlar olmalıdır. Büyük bir coğrafyada, zengin bir kültürel mirasa sahip olan ülkemizin yaratıcılık alanında çok daha başarılı olması gerekmez mi? Bunun için önce sahip olduklarımızın farkına varmalıyız. Bizler çok zengin bir toplumuz ve bu zenginliklerimizi iyi algılamalıyız, tarihimizi ve kültürümüzü öğrenmeliyiz. Günümüzde iki tür müze anlayışından bahsedebiliriz. Birincisi zengin bir koleksiyona sahip olan müzeler ki bunlar; geçmişte inşa edilmiş olmalarına rağmen, sık sık teşir düzenlerini değiştirerek, kendilerini yeniliyor ve güncelliyor, ziyaretçinin ilgisini sürekli hale getiriyor. İkincisi ise zengin koleksiyonları olmamasına rağmen, farklı mimarileriyle gündeme gelen tasarım yapılardır.Ülkemizde bu iki müze anlayışını da geliştirmeliyiz.”

“Göbeklitepe’yi Dünyanın İlgisini Çekecek Düzeye Taşımalıyız”

Mimar, Sinan Genim konuşmasında müze gibi kurumların yöneticilerinin, çalışanlarının bu mekanları ve içindeki objeleri “koruma” odaklı olduğuna dikkat çekti. Bu anlayışla beraber geliştirici, yenilikçi bir anlayışda olmaları gerektiğini vurguladı. Anadolu’nun binlerce yıllık kültürel birikiminin, insanlık tarihine ışık tutan tarihimizi anlatan mekanların, yaratıcı mimari eserlerle geliştirilmesinin önemine değindi. “Göbeklitepe”yi de dünyanın ilgisini çekecek düzeye çıkarmak gerektiğini vurguladı. Böyle bir zenginliğin ekonomiye katkısına vurgu yaparak, yeni tasarımlarla cazip hale gelen esin evi olan müzelerimizi dünya gündemine taşımak gerektiğini sözlerine ekledi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün desteği ile bu yıl, üçüncü kez düzenlenen Heritage İstanbul, 14 Nisan Cumartesi akşamına kadar ziyaret edilebilir. 

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 494 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Mimar Sinan Genim, Heritage İstanbul 2018,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Mimar Sinan Genim: “Müzelerin Adı “Esin Evi” olarak değiştirilmelidir”


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
çelik, Erdem Ertuna , AliGüvençKiraz, Abhishek Dinkar Ekai, Menekşe Perdi, Süha Güçsav, Hacıbey Döner Lokantası, MyVia Yıldız, MAKFED, İMKB Kurumsal Ürünler Pazarı, SelenVadiKonakları, UltraRPM Reklam Ajansı , Glassbox, Bio klimaları, SEA HOMES, VitrAfresh, hızlı tren, Anatolia Park Evleri, 2. Gayrimenkul Liderler Zirvesi, BurakKızılhan, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği, Bor, KayseriMobilyaFuarı , yurt, TDİ, Ankara-Konya Yüksek Hızlı Tren, Infinit , Natura Parke Serisi, YaşarDöngel, Mitsubishi Electric Klima Sistemleri,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.