Aksa Doğalgaz’ın rekor karbon azaltımına ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülü | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 174
Ocak 2019 Sayı 174
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
Aksa Doğalgaz’ın rekor karbon azaltımına ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülü
30 Nisan 2018, Pazartesi 11:45:31
Aksa Doğalgaz’ın rekor karbon azaltımına ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülü
“Şehirler Doğal Gazla Nefes Alıyor” sloganıyla, Türkiye’nin dört bir yanındaki dağıtım bölgelerinde hava kalitesinin artırılmasını sağlayan Aksa Doğalgaz, İstanbul Karbon Zirvesi’nde “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüne layık görülen ilk doğal gaz dağıtım şirketi oldu.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ev sahipliğinde 26 Nisan’da düzenlenen 5. İstanbul Karbon Zirvesi’nde, karbon salımında cimri davranarak iklim değişimine karşı mücadelede örnek oluşturan kuruluşlar “Düşük Karbon Kahramanı” olarak ödüllendirildi.

Aksa Doğalgaz’a “Düşük Karbon Kahramanı” ödülü

Pek çok projenin aday olduğu zirvede, karbon emisyonunu rekor düzeyde azaltan Aksa Doğalgaz, “Düşük Karbon Kahramanı” ödülü almaya hak kazandı. “Şehirler Doğal Gazla Nefes Alıyor” projesiyle ödüle layık görülen Aksa Doğalgaz, faaliyet gösterdiği 27 il, 167 ilçe ve beldede hava kirliliğinin hem ölçülebilir hem hissedilebilir düzeyde azalmasına destek oluyor. Kömürle ısınan bir daire, yıllık 4,5 ton karbon salınımına neden olurken; 2017 yılında doğal gaz kullanan bir hane, ortalama 2,3 ton daha az karbon salımı gerçekleşmesini sağladı. Kömür, LPG ya da fueloil gibi daha karbon yoğun yakıtlar yerine doğal gaz kullanılmasıyla, yalnızca Aksa Doğalgaz dağıtım bölgelerinde bir yıl içinde 6 milyon ton daha az karbon salımı gerçekleşti. Yetişkin bir ağacın yılda ancak 22 kilogram karbonu atmosferden temizleyebildiği göz önüne alındığında bu oran, yaklaşık 260 milyon ağacın bir yılda atmosferden temizlediği karbon miktarına eşit olmasıyla, sağladığı faydanın büyüklüğünü net bir şekilde gözler önüne seriyor.

“Doğal gaz kullanımıyla hane başı yüzde50 daha az karbon salımı sağlanıyor”

“Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun takdim ettiği Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan “Günümüzde daha verimli ve temiz enerji kaynaklarına yönelmek, sadece bir alternatif değil, bir zorunluluk. Araştırmalara göre dünyada, mevcut kömür odaklı enerji politikaları devam ederse 2030 yılı itibarıyla, dünya nüfusunun yaklaşık üçte birine eş değer 3 milyar insan temiz ısınma araçlarından yoksun kalma riskiyle karşı karşıya kalacak. 1 milyar insanın ise elektriksiz kalma riski söz konusu. Bu durum terminolojiye enerjiyle ilgili bir kavram daha ekliyor: Enerji yoksunluğu. Önümüzdeki yıllarda, adım adım hayatımızda daha fazla yer edinecek olan bu kavram, çözüm için şimdiden adım atılması gerektiğine dair bir hatırlatıcı niteliğinde. Çözümse, yenilenebilir ve daha temiz enerji kaynaklarına yönelmek. Doğal gaz bu noktada temiz, güvenli ve ekonomik yakıt olarak öne çıkıyor. Türkiye genelinde artan doğal gaz kullanımıyla birlikte karbon salımı da azalıyor ve Türkiye’nin havası temizleniyor. Doğal gaz yerine kömür ve diğer yakıtlar tercih edilseydi hane başı karbon salımı ortalama 4,3 ton civarında olacaktı. Doğal gaz kullanımı ile hane başı yüzde50 daha az karbon salımı sağlandığını söyleyebiliriz” dedi.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım475 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Aksa Doğalgaz, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Aksa Doğalgaz’ın rekor karbon azaltımına ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülü
Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
i-mod, CaddeliHayat, Prints, Değerler İnşası Kongresi, Boğaç Göncü, Alfemo Kids&Teens, ArasyaAtıksu, Hamza Erkal, Dr. Uygar Özesmi, CeyhanSaldanlı, Aristo Thermo Group, Dr. Simone Bagel-Trah, Ordu Giresun Havalimanı, Birinci İstanbul Tasarım Bienali, ELMOR, Japon Bridgestone Corporation, KAİAD, Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği, Enerji verimlilği, NuriBulut, Nef Ataköy 22, Enerji İle İlgili Ürünlerin Çevreye Duyarlı Tasarımına İlişkin Yönetmelik, İnönü Stad, İrfanBalkanlıoğlu, Blue Stream, Ahmet Gülşen, ParkPrestigeSuites, İnosolar, Bülent Aras, NefAtaköyResidence ,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.