OMV Samsun Elektrik Santrali 35 Milyon Dolarlık Yatırımla Yenileniyor | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
OMV Samsun Elektrik Santrali 35 Milyon Dolarlık Yatırımla Yenileniyor
22 MAYIS 2018, SALI 14:11:32
OMV Samsun Elektrik Santrali 35 Milyon Dolarlık Yatırımla Yenileniyor
Türkiye’nin elektrik enerjisi tedarikine önemli katkıda bulunan OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ndeki bakım çalışması Haziran ayında tamamlanacak.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye’nin elektrik enerjisi tedarikine önemli katkıda bulunan OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ndeki bakım çalışması Haziran ayında tamamlanacak. Tesisin verimliliğini ve kapasitesini artıracak, 150 bin adam-saat mesai gerektiren bakım çalışması toplam 35 milyon dolara mal olacak. OMV Samsun Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Öztürkmen bakım sürecinin santralin elektrik arzını etkilemediğini söyledi. 890 MWe’lık kurulu gücüyle Türkiye’nin elektrik enerjisi tedarikine önemli katkıda bulunan OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’ndeki planlı ana bakım ve yenileme çalışmalarında sona yaklaşılıyor. Bakım çalışması Türkiye’nin en verimli santrallerinden olan OMV Samsun Elektrik Santrali’nde kapasite ve verimlilik artışı sağlıyor.

İlk aşaması 17 Ekim 2017’de başlayan santralin bakım çalışmasında ikinci aşamaya Mart 2018’de geçildi. Çalışma kapsamında her iki ünitenin gaz türbinlerinin ana parçaları tamamen yenilendi, atık ısı kazanları ve jeneratör sargı iyileştirme işlemleri gerçekleştirildi ve 1 no’ lu ünitede buhar türbini performans artışı sağlandı.

7/24 vardiyalar halinde yaklaşık 500 ilave çalışanın istihdam edildiği, 150 bin adam-saat mesai gerektiren bakım çalışmasında yüzde 95 yerli işgücü ve mühendislikten yararlanılıyor. Kasım 2017’de tamamlanan ilk bakım aşaması 18 milyon dolara mal oldu. Mart 2018’de başlanan ve toplam iki buçuk ay sürecek olan diğer ünitedeki bakım çalışmasının maliyeti ise 17 milyon dolar.

Öztürkmen: “Bakım süreci elektrik arzını etkilemedi”

OMV Samsun Elektrik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Korkut Öztürkmen çalışmayla ilgili olarak “Türkiye’nin en düşük emisyona sahip ve en verimli santrallerinden biri olan OMV Samsun Elektrik Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’mizi pazar şartlarına rağmen, teknik olarak her zaman en üst düzeyde tutarak ülke ekonomisine ve enerji arz güvenliğine maksimum katkı sağlıyoruz. Bu çalışmayla santrale toplam 35 milyon dolar yatırım yaptık” diye konuştu.

Santral verimini en üst seviyeye çıkarmak, kaliteli, güvenli ve sürekli enerji üretimini sağlamak, üretim maliyetini azaltmak, arıza ihtimalini en aza indirmek, tesisin emre amadeliğini artırmak ve çevre emisyon limit değerleri kapsamında çalışmasını sağlamak için planlı ana bakımların şart olduğunu vurgulayan Öztürkmen “Bu bakım süreci elektrik arzımızı etkilemeyecek şekilde planlandı” dedi.

Avusturya’nın ve Avrupa’nın en büyük halka açık enerji şirketlerinden OMV’nin 2013 yılında 600 milyon avro yatırımla Samsun’da faaliyete geçirdiği santral, şirketin Türkiye’deki en büyük yatırımı. Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 3’ünü karşılama kapasitesine sahip. Bakım çalışmasının haziran başı itibarıyla tamamlanması planlanıyor.

RAKAMLARLA OMV SAMSUN ELEKTİK SANTRALİ BAKIM VE YENİLEME ÇALIŞMASI

    890 MWe’lık kurulu güç

    600 milyon avro yatırım ile 2013’te faaliyete geçirildi

    Santral Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 3’ünü karşılama kapasitesine sahip

    Yılda yaklaşık 7 milyar kW saat elektrik üretim kapasitesi

    İşletmeye geçişinden bu yana 1 milyon 700 bin adam-saat kayıp zamansız çalışma

    İlkine 17 Ekim 2017’de, ikincisine Mart 2018’de başlanan iki aşamalı bakım çalışması

    Bakım için 7/24 vardiyalar halinde yaklaşık 500 ilave çalışan istihdam

    150 bin adam-saat mesai, yüzde 95 yerli işgücü ve mühendislik

    Toplam 35 milyon dolarlık bakım ve yenileme yatırımı

KAYNAK: İnşaat&Yatırım2495 kez okunmuştur.


ETİKETLER : OMV Samsun Elektrik Santrali, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

OMV Samsun Elektrik Santrali 35 Milyon Dolarlık Yatırımla Yenileniyor


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
EuroCube, Hakan Ocak, Kuveyt Güneşli Express, Sole LED, Finans Zirvesi, DemirDöküm Azerbaycan, Damla Kartalkanat, UV, Fatih Aktaş, Hayal Olcay, Deprem Bölgelerinde Sürdürülebilir Yapı Kavramları, ikidesigngroup, hızlıtren, YasinCinkaya, apı ve Yapı Malzemeleri Fuarı Confair, Mustafa Saruhan, Hoşdere Kentsel Tasarım, IRMAKİnşaat, Vestel LED, Ovit Dağı, Fikirtepe, İllerBankası, Unicera ve 8. Kitchen World Fuarları, Tepekule Kongre Merkezi, Alpay Selçuk , BRG Building Solutions, SafiportDerinceLimanı , Yusuf Koyuncuoğlu, Atron, İmar Müdürlüğü,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.