Austrotherm Türkiye'den ülke çapında ısı yalıtımı hareketi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Austrotherm Türkiye'den ülke çapında ısı yalıtımı hareketi
28 MAYIS 2018, Pazartesi 14:06:18
Austrotherm Türkiye'den ülke çapında ısı yalıtımı hareketi
ISI YALITIMI ÜLKE KAZANIMI İÇİN MÜDÜR YOLLARA DÜŞTÜ
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Isı yalıtım malzemeleri üretimi alanında geçmişi 65 yıl öncesine dayanan ve Avrupa’nın önde gelen gruplarından biri olarak Türkiye’de de 6 üretim lokasyonu ile 10 yıldır faaliyet gösteren Austrotherm Türkiye’nin Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, Enerji Kimlik Belgesi’ne 597 gün kala, Enerji Tasarrufu konusunda Türkiye’nin nabzını tutmak ve Isı Yalıtım Kalınlıkları’na dikkat çekmek amacıyla yola çıkıyor. Enerji kaybı sorununa ve enerji tasarrufu ile ısı yalıtım kalınlıkları arasındaki ilişkiye dikkat çekmek için Austrotherm Türkiye tarafından başlatılan “ISI YALITIMI, ÜLKE KAZANIMI” bilinçlendirme projesinin ilk etabında, Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, “MÜDÜR YOLLARDA” kod adı ile motosikletiyle 30 gün boyunca 30 ili gezecek. Alioğlu, gittiği illerde konut sakinleri, apartman yöneticileri, esnaf ve ustalar ile bir araya gelecek, okul ziyaretlerinde öğrenciler ile buluşacak.

Enerji tasarrufu sağlanması amacıyla uygulanan mantolama sistemlerinde kullanılan ısı yalıtım levhalarının önemine ve yalıtım kalınlıklarına dikkat çekecek, Türkiye’nin illere göre ısı yalıtım kalınlığı haritası ve EKB hakkında bilgi paylaşımında bulunacak Alioğlu’nun 30 günlük serüveni, @muduryollarda sosyal medya hesaplarından takip edilebilecek.

Enerji tasarrufu ve ısı yalıtımı özelinde hazırlanan bilgilendirme dokümanını 100 bin kişiye ulaştırmayı hedefleyen Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu ayrıca, ülke boyutunda konuya dikkat çekmek için “ISI YALITIMI, ÜLKE KAZANIMI. Daha YESIL BIR DÜNYA ve daha fazla ENERJI TASARRUFU için, daha KALIN MANTOLAMA yaptıralım” konseptinde change.org’da kampanya başlattı.

“Enerji ihtiyacımızın % 75’in ithal ediyoruz, dışa bağımlılığı azaltmalı, daha fazla enerji tasarrufu sağlamalıyız”

Ülkemiz enerji ihtiyacının %75’ini ithal ediyor, dışa bağımlılık nedeniyle milli güvenlik açısından da ısı yalıtımı ve sunduğu enerji tasarrufu ülkenin birincil konularından bir olmalı diyen Alioğlu, “Enerji tüketimimizin yüzde 35’sini konutlarda kullanıyoruz. Konutlarda tüketilen enerjinin yüzde 70’inden fazlası, ısıtma ve soğutma amaçlı. 2017’de enerji ithalatı için 37 milyar dolar harcadık ve ithal ettiğimiz enerjinin %35’ini yani 13 milyar dolarını konutlarda kullandık. Türkiye’de yaklaşık 21 milyon konutun 16 milyona yakınında ısı yalıtımı yok. Dış cepheye uygulanacak, daha kalın ısı yalıtım levhası içeren mantolama uygulaması yapılması ile ortalama yüzde 50 oranında enerji ve yakıttan tasarruf sağlanabilir. Mantolama maliyetinin yaklaşık 20%’si ısı yalıtım levhası, 30%’u diğer komponentler ve 50%’si de uygulama ve şantiye gideridir. Isı Yalıtım levhası kalınlığını 2 kat (100%) artırmak, mantolama maliyetini sadece % 20 artırırken, enerji tasarruf miktarını ise 2 kat artırmak anlamına gelir. Mantolamanın kalbinde yer alan ısı yalıtım levhasının daha kalın olması, enerji tasarrufunu etkileyen en önemli etkendir” dedi.

“Ne kadar kalın ısı yalıtım levhası, o kadar fazla enerji tasarrufu. Doğru kalınlıkta ısı yalıtımı, bireyin ve ülkenin kazanımı”

Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu ayrıca, “Türk Standartları Enstitüsü’nün mevcut yönetmeliğinde yer alan TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Kuralları Standardı’ndaki sınır kalınlık değerleri ilgili şehirde uygulanması gereken minimum ısı yalıtım kalınlığı değerleridir. Bize bu kalınlık değerinin altında yapılan ısı yalıtımının kayda değer bir fayda sağlamayacağını söyler. Ancak daha çok enerji tasarrufu yapabilmemiz için ne kalınlıkta ısı yalıtım levhası kullanmamız gerektiğini söylemez. Çünkü ne kadar kalın ısı yalıtım levhası, o kadar fazla enerji tasarrufu demektir. Bu sebeple biz tüketicilerin yaptırdığımız mantolama sistemlerinde bütçemizin elverdiği en yüksek kalınlıkta ısı yalıtım levhasını kullanmamız gerekmektedir, bu hem birey olarak kendimize hem de ülkemize kazanım demektir” dedi.

1 Ocak 2020 tarihinde zorunlu olacak Enerji Kimlik Belgesi’ne 597 gün kala Enerji Tasarrufu konusunda Türkiye’nin nabzını tutacak, ısı yalıtım kalınlıklarına dikkat çekecek ve konuyu gündeme getirecek olan “Müdür Yollarda” projesi @muduryollarda sosyal medya hesaplarını takip edebilir, Change.org’da yer alan “ISI YALITIMI, ÜLKE KAZANIMI. Daha YESIL BIR DÜNYA ve daha fazla ENERJI TASARRUFU için, daha KALIN MANTOLAMA yaptıralım” isimli kampanyaya online imza ile destek verebilirsiniz.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım653 kez okunmuştur.


ETİKETLER : ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Austrotherm Türkiye'den ülke çapında ısı yalıtımı hareketi


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Suriyeli Mülteciler, ErguvanPremiumResidence, Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, Seyr-i Sapanca, Monaco, Retail&Leisure, Terrace Park, Mustafa Girgin, Dubai Ticaret Odası Başkanı Salim Bin Ahmet Ajman, seramik, KGF, AvcıArchitects, Sharbatly Vakfı, XPS ısı yalıtım levhası, Gülsu Ulukavak Harputlugil, Dünya Ticaret Merkezi Arsası , Özak GYO, YenalAltaç, 5500 Schindler, Irene Sun, ŞehircilikGünü, Fatih Ormanı, En İyi Proje, Ali Sözen, 4. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, Selimiye, Anadolu Grubu , Neo Smartpen, “Kaybolan Değerler", Toraİnşaat,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.