Şişecam Anadolu Yakası’nda Cam’ın Geri Dönüşümü’ne Dikkat Çekecek | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Şişecam Anadolu Yakası’nda Cam’ın Geri Dönüşümü’ne Dikkat Çekecek
31 MAYIS 2018, Persembe 14:02:29
Şişecam Anadolu Yakası’nda Cam’ın Geri Dönüşümü’ne Dikkat Çekecek
Camın tüm temel alanlarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, Çevre Haftası kapsamında camın geri dönüşümünün önemine dikkat çekecek.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Camın tüm temel alanlarında küresel bir oyuncu olan Şişecam Topluluğu, Çevre Haftası kapsamında camın geri dönüşümünün önemine dikkat çekecek. Şişecam Topluluğu, 31 Mayıs 03 Haziran tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle Göztepe Özgürlük Parkı’nda “Cam Yeniden Cam” standıyla yer alacak. Ünlü Youtuber Uras Benlioğlu da 2 Haziran Cumartesi günü Cam Yeniden Cam standında camın geri dönüşümünün önemi konusunda söyleşi yapacak.

Türkiye’nin en köklü kuruluşları arasında yer alan Şişecam Topluluğu, kurumsal sosyal sorumluluk ilkesi kapsamında camın geri dönüşümünün önemine dikkat çeken çalışmalarına devam ediyor. Şişecam Topluluğu, Çevre Haftası kapsamında gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve cam geri dönüşümü konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Kadıköy Belediyesi işbirliğiyle ‘Cam Yeniden Cam’ etkinliğine ev sahipliği yapacak. Etkinlik, 31 Mayıs ve 01-02-03 Haziran tarihlerinde Göztepe Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilecek.

Cam Yeniden Cam etkinliği kapsamında katılımcılara camın geri dönüşüm serüvenini sergileyen Cam Atölyesi de yer alacak. Cam Yeniden Cam Standı ayrıca 2 Haziran Cumartesi günü 14.00-16.00 saatleri arasında ünlü Youtuber Uras Benlioğlu’nu da konuk alacak. Benlioğlu, standın ziyaretçileriyle camın geri dönüşümünün önemi konusunda söyleşi yapacak.

Şişecam Topluluğu’nun camın en sürdürülebilir ambalaj malzemesi olmasından hareketle 2011 yılında hayata geçirdiği Cam Yeniden Cam projesi kapsamında bugüne kadar toplanan cam atık miktarı 951 bin tona ulaştı. Toplam 24 ilde 163 ilçe belediyesiyle iş birliği içinde yürütülen proje kapsamında bugüne kadar:

    19 bin adet cam kumbarasını belediyelerin kullanımına sunuldu.

    250 binin üzerinde ilköğretim öğrencisine farkındalık eğitimi verildi.

    Farkındalık etkinlikleriyle üç milyon kişiye camın geri dönüşümünün önemini anlatıldı.

Bir cam şişe, bir bilgisayarı 25 dakika çalıştırıyor

Cam üretiminde yüzde 10 oranında cam kırığının girdi olarak kullanılması, hammaddenin yüzde 12, enerjinin yüzde 2,5 ve karbon emisyonlarının ise yüzde 5 oranında azaltılmasını sağlıyor. Hiçbir kalite kaybına uğramadan yüzde 100 geri dönüştürülebilen bir ambalaj malzeme olan cam ile bir adet cam şişe üretmek için girdi olarak bir adet cam şişe atığı kullanmak yeterli oluyor. Bir adet cam şişeyi geri dönüştürerek bir bilgisayarı 25 dakika, bir televizyonu 20 dakika çalıştırmaya yetecek kadar da elektrik tasarrufu sağlanabiliyor.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 548 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Şişecam, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Şişecam Anadolu Yakası’nda Cam’ın Geri Dönüşümü’ne Dikkat Çekecek


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
ANDGayrimenkul, Kutsi, Esen Es, DidimİncisiKonutları, Ece Turanlı, Tuskom, Suşehri, National Institute of Public Health-National Institute of Hygiene Poland, EczacıbaşıYapıÜrünleriGrubu, ElysiumSoulBeyoğlu, EGIS PLUS ve MATIS, KASKAD Sistemi, Dar Alanda Sürpriz Lezzetler kitab, FeresYapı, AnnelerGünü, EGYO, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Üsküp Büyük İskender Havalimanı, BESYO, BarışDumankaya, Pakistan, TİGEM Akçadağ Sultansuyu Tarım İşletme Müdürlüğü, İşbir Yatak, Liseler mesleği ile yarışıyor, PhilippeStarck, BülentGürcan, Halk GYO A.Ş, Tapu İşlemleri, Kimyaihracatı, MEP,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.