Ev alacaklara güzel haber! Çok önemli değişim | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Ev alacaklara güzel haber! Çok önemli değişim
05 Haziran 2018, SALI 11:33:05
Ev alacaklara güzel haber! Çok önemli değişim
Emlak komisyonları değişti. Bundan böyle ev alırken, satarken ya da kiralarken daha az komisyon ödeyeceksiniz.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik ile emlak komisyonuna resmen sınırlama geldi.

ORANLAR DÜŞTÜ

Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamayacak. Alıcı ve satıcı yüzde 2-2 şeklinde ödeme yapacak. Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli ise, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamayacak.

ESKİDEN NASILDI?

Bu düzenlemeden önce bir gayrimenkulün satışında emlakçıya satıcı ve alıcı ayrı ayrı yüzde 3 komisyon ödüyor. Buna bir de KDV ilave ediliyordu. Kiralamada ise yıllık kira bedelinin yüzde 12’si talep ediliyordu. Yeni düzenlemeyle hizmet bedelleri ciddi oranda düştü. Vatandaş ev alırken, satarken, ya da ev kiralarken daha uygun bedel ödeyecek. Emlak danışmaları ise kurumsal firmaların kepenk indirmek zorunda kalacağını söylüyor.

Yönetmelikle artık taşınmaz ticaretini, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkarlar yapabilecek. İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için yetkilinin, en az lise mezunu, iflas etmemiş, konkordato ilan etmemiş olması gerekecek. Emlak danışmanlığı yapmak için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma şartı da getirildi. Öte yandan emlak ofislerinde olması gereken şartlar da belirlendi. İşletmelerde, bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olması şartı aranacak. İşletmede ayrıca taşınmaz ticaretine konu hizmetler dışında ticari faaliyette bulunulamayacak.  

KAYNAK: Hürriyet


524 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Emlak komisyonu, gayrimenkul, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Ev alacaklara güzel haber! Çok önemli değişim


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Tuz Gölü, InterlightFuarı, Celal Çağlar, Mehmet Mehdi Eker, kadınlar, Bodrum İbis Hotel, Ultratech, MelihAkkurt, TRAÇİM Çimento, YapıKredi, Fuzulİnşaat, Üzeyir Doğan, Maxx Royal Kemer Resort & Spa , İhsan Salar, Canan Özsoy, Rita, Aydın Şengül, ButlerBrothers, YüzerGüneşEnerjiSantrali, Support® Yüzer Döşeme Sistemleri, LaminaM® , Pilli Modül İçi Aydınlatma, Tahincioğlu, Hüsret Temiz, satış noktası, Europalia Turkey 2015, Etileri, BREEAM Sertifikası, modifikasyon merkezi, LYS & ESY,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.