Taşınmaz ticareti yönetmeliği bu haliyle birinci el konut satışına darbe vurur | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 173
Aralık 2018 Sayı 173
İnşaat&Yatırım Sayı 172
Kasım 2018 Sayı 172
İnşaat&Yatırım Sayı 171
Ekim 2018 Sayı 171
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
Taşınmaz ticareti yönetmeliği bu haliyle birinci el konut satışına darbe vurur
05 Haziran 2018, SALI 14:39:42
Taşınmaz ticareti yönetmeliği bu haliyle birinci el konut satışına darbe vurur
Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle emlak sektöründeki alım satım komisyonlarına yüzde 4 sınırı getirilirken, kiralama işlemlerinde ise hizmet bedeli, kira bedelinin KDV hariç bir aylık tutarı olarak belirlendi. Bünyesinde 1.500 kurumsal gayrimenkul danışmanı barındıran Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, çıkan yönetmelikte özellikle hizmet bedellerinde gidilen kesinti sebebiyle kurumsal firmaların güçlü satış performansına ket vurulduğ00000unu söyleyerek, “Halihazırda Türkiye’de banka kredili konut satışı zaten azalmıştı. Yüzde 29! Sektör daha çok ikinci el konut satışı ile dönüyordu. Bu yönetmelik ikinci el konut satışlarını olumsuz etkileyecek. İkinci el konutlarını satanlar da ilk el konut alıyor. Özellikle sektörde zor durumda olduğu ifade edilen birinci el konut satışları bu yönetmelikle darbe alacak. Nitekim 400 bin yeni konut, 1,4 milyon ruhsatı alınmış konutun satışı da bu anlamda zorda” dedi.

Gökhan Taş, emlak ofislerinin yaşayacağı gelir kaybını ise bir örnekle açıkladı: “Şu an 500 bin TL’lik bir evin satışında emlakçıya satıcı KDV hariç 12.712 TL ödüyordu. Emlakçı elde ettiği bu paranın yüzde 22’ sini kurumlar vergisi olarak yine devlete ödüyordu. Kalanın yarısını ofis yarısını da emlak danışmanı alıyor. Yani emlak danışmanı bir satıştan aslında lira 5,210 lira kazanıyor ve yılda ortalama 3 satış yapıyordu. Yani yıllık kazancı ortalama 15,629 lira idi. Yönetmeliğe göre örneklediğimiz kazanç yüzde 33 azalmış oldu. Yani ofisin işletme maliyetleri, danışmanın pazarlama ve tanıtım maliyetleri direkt kesilmiş oldu. Bu rakamlarla sektöre nitelikli insan kazandırmayı bırakın, nitelikli insanların sektörden çıkması sonucu doğacak. Hiç kimse maliyetini bile çıkaramayacağı kazanç elde edemez, emlak ofisleri, master franschiseları kapatır ve nitelikli danışmanlar da bu işi bırakır ve durum neredeyse sektörün yok olmasına kadar gider.”

KİRALAMALAR GECİKECEK

Gökhan Taş, benzer bir tablonun kiralamalarda da oluşacağına vurgu yaparak, “Yıllık 30 bin TL’ye kiralanan bir gayrimenkulde emlak danışmanına, yıllık kiralama bedelinin yüzde 12’si değerinde ödeme yapılıyordu, bu da 3 bin 600 lira idi. Bu rakam aylık kiranın da yüzde 1.44’üne denk geliyordu. Yönetmelik ile birlikte emlak danışmanına bir aylık kira bedeli ödenmesi şart koşuluyor. Bu da yıllık 30 bin TL’lik bir kiralama için 2 bin 500 TL anlamına geliyor. Yüzde 40 daha düşük! Alıcı ve satıcı ayrı emlak ofisi ise bu kazançta ikiye bölünür, 1.250TL’ye düşer. 625 lira ofise, çeyrek kira 625 lira emlak danışmanına kalmış oluyor. Bu durumda gayrimenkul danışmanı burayı kiralamaktan veya başka bir emlak firmasına portföyü paylaşmaktan vazgeçecektir. Bu da kiralama sürelerinde gecikmelere sebep olacak.” dedi.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 569 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Gökhan Taş, Coldwell Banker, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Taşınmaz ticareti yönetmeliği bu haliyle birinci el konut satışına darbe vurur


Baku Build Azerbeycan ?n?aat Fuar? 2018


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
AB-SCHOMBURG Yapı Kimyasalları A.Ş. , Güral Afyon, Hammerite, Dr. Emre Çamlıbel, Seyr-i Sapanca, Bir Ritüel: Hamam, Duravit Happy D.2 serisi , Sarper Ak, Dubai, Hilton Worldwide Türkiye, AssanGayrimenkul, Ertan Yetim, ailepikniği, Toshiba Corporation, EranGörgen, Avrupa İstatistik Ofisi, Green Office Programı, GölbahçeEvleri, HazırBetonEndeksi, Asma Klozet, Lokum Evler, ZehnderFina, S Ofis, Türkiye Ekonomisi, Abroholos 216, EXPOREAL, Essa Flora, NEF Gayrimenkul, Venedik Kruvaziyer Limanı, DVA300S,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.