Urla’da Sosyal Güneş Sorumluluğu Projesi | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Urla’da Sosyal Güneş Sorumluluğu Projesi
05 Haziran 2018, SALI 15:36:26
Urla’da Sosyal Güneş Sorumluluğu Projesi
Urla’da Sosyal Güneş Sorumluluğu Projesi Solarçatı, Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin çatısına güneş enerjisi santrali kurdu.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

4 Haziran tarihinde, Urla Belediyesi ev sahipliğinde Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin çatısına güneş enerjisi santrali kuruldu. Projenin kurulum sponsorluğunu Solarçatı, ekipman sponsorluklarını Solarbaba platformunun organizasyonu ile Endepo, Goodwe ve Smart Solar gerçekleştirdi. Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin yer aldığı Balıklıova Rekrasyon Alanı, tüm köy halkının yanı sıra İzmirlilerin kullanabileceği alternatif yaşam alanı oluştururken; Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, kadın üreticileri daha güçlü hale getirmek için çeşitli çalışmalar sürdürüyor. Solarçatı tarafından kurulumunun 3 Haziran’da tamamlandığı ve santral açılışının 4 Haziran tarihinde yapıldığı kooperatifin sahip olduğu 1.8 kW gücündeki güneş enerjisi santrali yılda yaklaşık 2.7 MWh elektrik üreterek, kooperatifin elektrik ihtiyacının 50’sini karşılayacak. Batarya kurulumu da gerçekleştirilen sistem tamamen öztüketim modeli çalışacak ve üretilen elektriğin tamamı bina içerisinde tüketilecek.

Solarbaba’nın “100 Güneş Enerjili Çatı” projesi kapsamındaki kurulum ile yılda 9 ağaç ve 1.5 yon karbon emisyonu katkı sağlanması hedeflenirken, kadın girişimcilere sürdürülebilir enerji kaynakları edindirilerek destek olunması amaçlanıyor. Panel tedariğini Smart Solar’ın üstlendiği projede, invertör üstlenicisi olarak Goodwe ve batarya tedarikçi Endepo yer aldı.

Açılış töreninde konuşan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar “Kadın girişimci kooperatifi ve diğer kadınların üretimdeki rolü giderek artıyor. Yerel yönetim olarak bizler kadınlarımızı üretimde ve sosyal hayatın her alanında daha etkili olmaları için destekliyoruz. Bu anlayışımız devam edecek” açıklamasını yaptı.

Solarçatı kurucusu Utku Korkmaz, “Solarçatı olarak sahip olduğumuz bilgi ve deneyimi kadın girişimcilere fayda olarak dönüştüren bu projede yer almaktan dolayı çok mutluyuz” derken, sözlerine şöyle devam etti: “Girişimciliğin en önemli adımlarından biri mevcut kaynakları sürdürülebilir kullanabilmek. Bu kurulum sayesinde, kooperatif artık kendi enerjisini tükettiği yerde üretebilecek. Aylık olarak ortalama 90 TL’lik fatura tasarrufu ile birlikte kullanılacak batarya sayesinde 3 saat boyunca elektrik kesintisinden etkilenmeyecek.”

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 520 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Urla, Solarçatı,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Urla’da Sosyal Güneş Sorumluluğu Projesi


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Bursa Büyükşehir Belediyesi, termik santral, Fresia, Gökhan Buğday, Ayazağa, ı MehmetErgünTuran, hastane projeleri, Nizip Fatih Sultan Mehmet Mahallesi, Faruk Güler, Hüseyin Mutlu Akpınar, Dedeoğlu Mimarlık, AB pazarı, MonoLift, Ragıp Tüzün Parkı, Braas Çatı Sistemleri, T.C. Merkez Bankası, ViaportMarinaOtel, Okmeydanı,  AliManço, İzzet Yıldızhan, Net Mimarlık, Callacatta ve Pulpis serisi, Kelebekia, Murahhas Azası Dr. İbrahim Bodur, Körfez, ittifak, Prysmian, İnosmart, TEDRönesansKolejiLisesi, KozaSergisi,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.