Yazın gelmesiyle bahçe mobilyalarına talep arttı | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Yazın gelmesiyle bahçe mobilyalarına talep arttı
07 Haziran 2018, Persembe 15:05:27
Yazın gelmesiyle bahçe mobilyalarına talep arttı
Türkiye her yıl bahçe ve balkonlara 450 milyon TL harcıyor.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türk kültüründe bir evin olmazsa olmazlarından olan bahçe ve balkonlar, nefes alabildiğimiz yerlerin başında geliyor. Özellikle şehir hayatında önemli bir ihtiyaca cevap veren bu alanlar için yapılan harcamalar giderek artıyor. Bu artışta bahçe mobilyaları pazarının büyümesini beraberinde getiriyor. Bu büyümenin en önemli nedeninin tüketicilerin balkonlu ve/veya bahçeli eve sahip olma ve dış mekanlarda daha çok zaman geçirme talebinden kaynaklandığını söyleyen Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, Türkiye dış mekan mobilyaları pazarının büyüklüğünün 450 milyon TL’yi aştığını söyledi. 

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de bir evin olmazsa olmazlarındandır bahçe ve balkon. Yapılan araştırmalarda bunu kanıtlar nitelikte. Araştırmaya göre; Türklerin yüzde 79,6’si balkon veya terasın bir evde mutlaka olması gerektiğini söylüyor. Bunu yeşil alanlar, parklar ve kendine ait oda takip ediyor. 

“Bahçe ve balkonlarda iç mekan konforunun etkisini devam ettirmemiz gerekli”

Bu farkındalıkla şehir hayatında önemli bir ihtiyaca cevap veren bahçe ve özellikle balkonlar için yapılan harcamaların giderek arttığını söyleyen Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, bu artışın bahçe mobilyaları pazarının büyümesini beraberinde getirdiğini söyledi. Türkiye mobilya sektörünün 2017 yılında doğru bir uygulama olan KDV indiriminin etkisiyle 40 milyar TL iç pazar büyüklüğüne eriştiğini belirten Güleç, bunun içinde bahçe mobilyaları pazar hacminin 450 milyon TL civarında olduğunun altını çizdi. Güleç, “Pazarda sayıları yaklaşık 50’yi bulan üretici, plastik, cam, metal ve masif gibi malzemelerden üretim yaparken, plastik mobilyalar toplam satışların yüzde 42’sini oluşturuyor. Bambu, kamış, sepetçi söğüdü gibi Türkiye’de yetişmeyen ve Asya-Pasifik bölgesinden ithal edilen ağaçlardan dolayı yerli üretimde hammadde sıkıntısı yaşandığını biliyoruz. Üretimde durum böyleyken perakende ve satış tarafında ise iş hacminin giderek arttığını görüyoruz. Özellikle, yapı market ve ev perakendecileri ile e-ticaret kanalında her malzemeden bahçe mobilyaları yoğun olarak satılıyor” dedi. 

Öte yandan yazlık evlerde büyük öneme sahip olan balkon ve bahçenin, şehirdeki evlerde de daha çok arandığının altını çizen MOSFED Başkanı Güleç, “Artık açık havada ve doğada vakit geçirme ihtiyacımızı evlerimizdeki bahçe ve balkonlarda gideriyoruz. Bu mekanlar pek çoğumuz için vazgeçilmez birer “nefes alma” yeri. Dolayısıyla bahçe ve balkonlarda iç mekan konforunun etkisini devam ettirmemiz gerekli. Bu farkındalıkla da konut projeleri geliştirildiği sürece sektörün büyümesini sürdürülebilir kılacağından hiç şüphemiz yok. Ayrıca ev dışı yeme-içme sektörü ve otel dış mekan mobilyaları da sektörün büyümesini sağlayan diğer önemli faktörler” dedi.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


560 kez okunmuştur.


ETİKETLER : MOSFED, Ahmet Güleç, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Yazın gelmesiyle bahçe mobilyalarına talep arttı


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Future Awards 2013, REEDTÜYAP , Sultanahmet Meydanı, MarshallGörBoya, Innovia, NOVUS, SikaYapıKimyasalları, İstanbulTower205, F Product , İntema Yaşam, Osmangazi Belediyesi, Binres İnşaat, CengizKazazoğlu, Dünyanın Her Karesinde – Sudaki İzler, VDM 103 Domino Ocak, ÇTSO, Yeşilray Hattı, IACMI, Bahçeşehir Üniversitesi, AvruparkBahçekent, YılmazÖzcan , EFEKTA MİMARLIK, Coverings - The Ultimate Tile + Stone Experience Fuarı, Yeşil Holding, Tümyapı, Anti-damping vergisi , Mapress, CNR Emlak 2013 Fuarı, EviyaGayrimenkul, Egepen,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.