İlk kazma vuruluyor! | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
İlk kazma vuruluyor!
08 Haziran 2018, Cuma 10:24:47
İlk kazma vuruluyor!
Yaklaşık 100 bin kişinin yaşadığı İstanbul Okmeydanı’nda uzun süredir beklenen kentsel dönüşüm süreci cumartesi günü başlıyor. İlçenin tamamı için 2 milyar dolar yatırım yapılacak. 6 bin bina ve 24 bin bağımsız birim yenilenirken, ilçede yüzde 1 kadar olan yeşil alan da yüzde 20’ye çıkacak.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

2 milyon 250 bin metrekare büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük projelerinden olan ‘Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi’ için ilk kazma vuruluyor. Beyoğlu Belediyesi tarafından geliştirilen projede inşaatları İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan Kiptaş yapacak ve çalışmalar cumartesi günü başlayacak. İlçedeki 6 bin bina ve 24 bin bağımsız birim adım adım yenilenecek. Dönüşümde ilk uygulama ‘Van Blokları’ olarak bilinen alanda yapılacak. Kiptaş 128 konutu 8-10 ayda tamamlamayı planlanıyor. Pojenin tamamının ise 5 yılda bitmesi öngörülüyor.

İlçede dönüşüm sürecinin finanse edilebilmesi için vatandaşın evi yüzde 20 oranında küçülecek. Projeleri üstlenen Kiptaş ise ilçedeki yeni yapılacak 500 bin metrekare ticari birimlerin sahibi olacak. Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, imar barışından gelecek bütçenin de dönüşümde kullanılacağına dikkat çekti ve İBB’nin ilk kez bu yıl dönüşüm için 1 milyarlık kaynak ayırdığını ifade etti.  Yıldırım ilçenin tümü için yapılacak yatırımın ise 2 milyar dolar olduğunu dile getirdi.

KURTARMA OPERASYONU

Hayata geçecek projeyi ‘Şehrin merkezini kurtarma operasyonu’ olarak tanımlayan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bölgede 14 yıldır mülkiyet ve tapu sorunun çözümü için çalışıldığını ifade etti. Süreci anlatan Demircan, “İlk 10 yıl bölgeyi sit alanı olmaktan çıkardık. Vakıf ve hazine ile değiş tokuş işlemlerini gerçekleştirdik. Vatandaşın mülkiyeti için tapu tahsis belgesinden başlayarak yaptığı tüm tasarrufları kayıt altına aldık ve vatandaşları hak sahibi olacak hale getirdik. Son 4 yıl içerisinde ise imar planı yaparak yerleri belirledik. Yeşil alan, okul alanları ve sit alanı kaydı olan yerlerdeki kişilerin haklarını belirledik ve tapu vermeye başladık. 24 bin hak sahibinin dönüşümde kaç metrekare yer alacaklarını tespit ettik. Okmeydanı’nı 6306 sayılı kanuna göre dönüşüm alanı ilan ettik. Bugün itibari ile 100 bin vatandaşımızın hayatını doğrudan ilgilendiren dönüşümde önemli bir aşamaya geldik” dedi.

1400 ANLAŞMA YAPILDI

1400  birim için anlaşmaya vardıklarını belirten Başkan Demircan, “Bölgede kiracı olan vatandaşın TOKİ’den kurasız ev sahibi olmasını sağlayacağız. Hak sahiplerine de aylık 1250 lira kira, 2500 lira da taşınma yardımı yapacağız. Dönüşüm sonrası da vatandaşımız aynı bölgede kalacak, yerinde dönüşüm yapacağız. Vatandaşın cebinden para çıkmadan dönüşüm çalışmalarını tamamlayacağız” dedi.

KAYNAK: Hürriyet542 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Okmeydanı Kentsel Dönüşüm Projesi, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

İlk kazma vuruluyor!


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Küçükçekmece Arena, Çınarlı , Silvirline, Gökova Körfezi, Grozni City Projesi, iFDesignAwards, MOD, Tema Life Ümraniye, Esenboğa İbis Otel, Jose de Leon, “Nar Gibi Kampanya” , AAA sınıfı, Prof. Dr. Turgay AKBULUT, erdoğan, İstanbulFinansZirvesi, DOHA Metrosu, ZWCAD+, brüt beton, Apple iPod Touch 4G, Volkan Öztürk, EIC, FuatAkın, RIXOS Grubu, İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, Ideal Standardi İzmir, UltraRPM Reklam Ajansı , K. Ümit Özel, Marble İzmir Fuarı, MYDONOSE Showland, Konuti yabancılar,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.