Gönye Proje’den Ödüllü Örnek Daire Tasarımı: YEDİ MAVİ | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
İnşaat&Yatırım Sayı 164
Mart 2018 Sayı 164
Gönye Proje’den Ödüllü Örnek Daire Tasarımı: YEDİ MAVİ
08 Haziran 2018, Cuma 15:54:29
 Gönye Proje’den Ödüllü Örnek Daire Tasarımı: YEDİ MAVİ
Çözüm ortağı olduğu inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketleriyle birlikte rezidans, toplu konut ve ofis projeleri başta olmak üzere birçok iç mimari çalışmaya imza atan Gönye Proje Tasarım’ın Yedi Mavi projesi için tasarladıkları örnek daire, The International Design Awards’ta ‘’İç Mimari Tasarım’’ kategorisinde ödüle layık görüldü.
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

Türkiye’nin önde gelen markalı konut ve ofis projelerinin iç mekan tasarımlarına imza atan Mimar Yelin Evcen ve İç Mimar Gönül Ardal liderliğindeki Gönye Proje Tasarım, Yedi Mavi projesi için tasarladıkları örnek daire ile 11. The International Design Awards’tan ödülle döndü. Mimari tasarım, iç mimari tasarım, ürün tasarımı, moda tasarımı ve grafik tasarım üst başlıklarında düzenlenen organizasyonda dünyaca ünlü mimar ve tasarımcılardan oluşan jüri heyetinin, pek çok farklı ülkelerden başvuran çok sayıda projeyi değerlendirmesi sonucunda örnek daireyi, ‘’İç Mimari Tasarım’’ kategorisinde ödüle layık gördü.

“İyi tasarlanmış mekanlarda yaşayan daha mutlu insanlar” anlayışı ile tasarladıkları projenin işlevselliği, estetiği ve teknik altyapısı ile farklı yaşantılara göre şekillendiğini belirten mimarlar, proje için özel detaylar üreterek bütüne doğru mekanı geliştirerek işlevsel ve estetik olarak çözümlenmiş mekanlar kurguladıklarını belirtiyor. Mimarlar proje dahilinde tasarladıkları 3+1 ve 4+1 olacak şekilde 2 farklı tipte örnek daire tasarlamış.

Yenilikçi Detaylarla Çeşitlenen Fonsiyonel ve Estetik Mekanlar...

4+1 dairede, fonksiyonel ve estetik çözümleri bir araya getirerek hedef kitlenin ortak beğenisini ve konforunu sağlayacak şekilde şık ve modern bir tarza yöneldiklerini belirten Gönye Proje Tasarım kurucuları, dairenin öncelikle ana çekirdeğini oluşturan vestiyer odası, işlik, giriş holü, gece holü ve banyo mekânlarının kullanım senaryosunu düşünerek kurgulamış.

Ana çekirdeği oluşturan mahallerin planlarının tamamlanmasından sonra yatak odaları, mutfak ve salon mahallerinin yerleşimleri iç mimari, mekanik ve fonksiyonellik başlıkları altında işveren ile birlikte koordinasyonlu olarak çalışılmış. Aynı zamanda geniş bir antre alanı bulunan büyük ve ferah örnek dairede, antreye açılan mahallerin kapıları sürgülü kapı olarak duvar kaplaması etkisinde bütünsel olarak tasarlanmış.

Mutfak giriş kapısında reflekte cam detaylı duvar içine sürülebilen sürgülü kapı tercih eden Gönye Proje Tasarım kurucuları, istendiğinde mutfak alanının koridor ile bütün şekilde kapısız olarak kullanılabilmesini sağlamış. Mimarlar aynı zamanda ebeveyn banyo ve giyinme oda geçişlerini de sürgülü kapılar ile çözümleyerek ebeveyn odası mekânlarını birbirine bağlayarak kullanım kolaylığı sağlamış.

Mutfaklarda da yenilikçi malzeme olarak dairenin geneline hâkim olan bronz-pirinç detaylı ve bronz laminat yüzeyli özel kapaklar kullanan mimarlar, koridordan görünen açıda kalan noktada ankastre kahve makinesi ve ankastre fırının yer aldığı boy dolapları konumlandırmış. Bu boy dolap yine ince bronz çıtalar ve reflekte camlardan oluşan bir vitrin etkisi yaratarak mutfağa şık detaylar kazandırmış. Büyük metrekareli olan bu dairede mutfakta buzdolabı için 2 adet ankastre buzdolabı için mobilya planlaması yapan Gönye Proje Tasarım Kurucu Ortağı İç Mimar Gönül Ardal, istendiğinde dolaplardan bir tanesinin kiler dolabı olarak kullanılabildiğini belirtiyor.

Banyolarda kullanılan metal aksesuarlar da dairenin konseptine uygun olarak bronz/pirinç renklerde seçilmiş. Banyolarda zemin ve duvar kaplamalarında kullanılan bej ve vizon tonlar ile dairenin genel sıcak-şık ambiyansını desteklediğini belirten Gönül Ardal, banyo ve mutfak tezgahlarında kullanılan ürünlerle yenilikçi ve sürdürülebilir malzeme seçimleri yaptıklarını vurguluyor ve ekliyor: “Tavanlardaki havuz içinde kullanılan dokulu boyalar ve asma tavan bitişlerindeki radiuslu lake çıtalar, zeminde kullanılan dairesel hatlarla birbirini tamamlıyor. Büyük metrekareli bu dairede bölgesel olarak kullanılan dairesel ve yay formundaki tavan ve zemin tasarımları dairenin büyük ve soğuk etkisini yumuşatmamızı sağladı.”

Yaşayan Bir Kurguyla Tasarlanan Örnek Daire...

Tasarıma dair izledikleri yolu “Yatak odaları ve salon tasarımlarımızı yaparken her mekan için ayrı bir çıkış noktası belirlendi. O mekana özgü, fonksiyona uygun tasarımlara yönelip proje sonunda seçeceğimiz aksesuarda da aynı çizgiyi takip ettik. Böylece örnek dairelerde işlevsel ve estetik değerlerin ön planda olduğu yaşayan mekânlara ulaştık.” şeklinde özetleyen Gönye Tasarım Kurucu Ortağı Mimar Yelin Evcen, yaşayan bir kurguyla örnek daireyi farklı kıldıklarını vurguluyor. Her çocuk odasının tasarımı için hayali olarak bir çocuğun cinsiyeti, yaşı, hobileri ve ilgi alanlarını belirleyen Gönye Proje Tasarım, tasarım süreçlerinde de bu doğrultuda hayal ettikleri kişilerin beğenilerini düşünerek çalışmış. Salon ve odalarda kullanılan tablolar mekânların konseptlerine uygun olacak şekilde ressam Esra Yılmaz tarafından, duvarlarda kullanılan metal heykeller ise Mat Art Studio tarafından projeye özel olarak çalışılmış.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım 2191 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Yelin Evcen, Gönye Proje, Yedi Mavi ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Gönye Proje’den Ödüllü Örnek Daire Tasarımı: YEDİ MAVİ


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Gökhan Çetinsaya, Sibel Çetinsoy, Neyzen Yapı Marketleri, Suriye, Airfel’in Digifel Premix Yoğuşmalı Kombi, BüyükşehirBelediyesi, Beş Büyük Kıta Kalite Ve Mükemmellik Ödülü, PID, İHMD, Çetinsaya, ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Atila Gürses, 2017, KağıtMüzesi, EnerjiZirvesiTürkiye, OCTG, ign of the City Awards, CM1000ETR, Mehmet Ali Söğüt , bauMax, Boztepe, Goldiva Kuzey, Tepeİnşaat, 26. Olağan Genel Kurul Toplantısı, Joachim Stock, Avrupa Yetişkin Öğrenme Gündemi Uygulamaları İçin Ulusal Koordinatörler Projesi, (Queen’s Award), Okmeydanı, OsmanYıldırım, İpotek, MDArch,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.