Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektörü ihracat odaklı büyümesini sürdürüyor | İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
İnşaat & Yatırım - İnşaat Sektörünün Haber Merkezi
Haber Ara :
İnşaat&Yatırım Sayı 170
Eylül 2018 Sayı 170
İnşaat&Yatırım Sayı 169
Ağustos 2018 Sayı 169
İnşaat&Yatırım Sayı 168
Temmuz 2018 Sayı 168
İnşaat&Yatırım Sayı 167
Haziran 2018 Sayı 167
İnşaat&Yatırım Sayı 166
Mayıs 2018 Sayı 166
İnşaat&Yatırım Sayı 165
Nisan 2018 Sayı 165
Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektörü ihracat odaklı büyümesini sürdürüyor
25 Haziran 2018, Pazartesi 15:06:50
Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektörü ihracat odaklı büyümesini sürdürüyor
Güleç: "İhracat yelpazemize yeni pazarlar ekleyerek büyümeyi sürdürdük"
14 Punto 16 Punto 18 Punto 24 Punto

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, 2018 yılının ilk beş ayında sektöre ait ihracat rakamlarını açıkladı. Birlik kapsamındaki tüm sektörlerde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15,9’luk bir büyümeyle yaklaşık 2 milyar 68 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirten Güleç, “Özellikle, mobilya sektörünün çok hızlı bir giriş yaptığı yeni yılda 5 milyar dolar olarak belirlediğimiz hedefimize rahatlıkla ulaşabilecek durumdayız” dedi.

İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörlerine ait ilk beş aylık ihracat verilerini açıkladı. Geçen yılın ilk beş ayında 1 milyar 784 milyon dolar olan ihracatlarını, bu yılın aynı döneminde 2 milyar 68 milyon dolar seviyesine ulaştırdıklarını belirten Güleç, tüm sektörlerde ihracat performansının artışına işaret ederken, özellikle mobilya sektörünün taşıyıcı rolünün altını çizdi.

Güleç: Ülke bazlı önemli ihracat artışlarına imza attık

2018’in ilk 5 ayında geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre pozitif bir ivme yakaladıklarına vurgu yapan Güleç, tüm sektörlerde katıldıkları küresel fuarlarda sağlanan ve UR-GE projeleri çerçevesinde tesis edilen ticari bağlantıların ihracat rakamlarına pozitif yansıdığını aktardı. Ülke bazlı önemli ihracat artışlarına imza attıklarının da altını çizen Ahmet Güleç, “Sektörlerimiz olarak dünyanın dört bir yanında ticari varlığımızı güçlendirmeyi sürdürdük. Geleneksel olarak güçlü olduğumuz AB pazarlarının yanı sıra, özellikle Asya’da önemli artışlar gerçekleştirirken, siyasi-bölgesel gerilimler nedeniyle kapanan Rusya (%52,9), Mısır (%42,6) ve İsrail (%21,7) gibi pazarlarda da anlamlı büyüme performansları sergiledik. Diğer yandan, İspanya (%87), İtalya (%80,9), Özbekistan (%73,2), Güney Kore (%68,3), Hindistan (%66,9) ile en hızlı büyüyen pazarlarımız olurken, klasik pazarlarımız olan B. Krallık’ta (%41,6), Almanya’da (%35,3), Fransa’da (%29,1) artış sağladık. Altını çizmemiz gereken diğer büyüyen pazarlar; Romanya (%53,5), Katar (%50,6), Kuveyt (%49,5), Yunanistan (%46,6), Bulgaristan (%41,6), Azerbaycan (%23,8), Nijerya (%21,8) ve Fas (%17,9) oldu.  Sahra altı Afrika pazarlarında Cumhurbaşkanlığı düzeyinde gerçekleştirdiğimiz girişimlerden pozitif etkilenen sektörlerin başında mobilya, kağıt ve orman ürünleri geldi. Burada da Sudan ve Gine hızla yükselen pazarlarımıza dönüştü” diyerek sözlerini sürdürdü.

Öte yandan, kurdaki dalgalanmanın ve iç pazardaki durgunluğun üreticileri daha fazla ihracat odaklı bir yaklaşıma yönlendirdiğini aktaran İstanbul Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, bu performans artışı ışığında, tüm sektörler adına yıl başında 5 milyar dolar olarak belirledikleri 2018 ihracat hedefine rahatlıkla ulaşacaklarını ekledi.

KAYNAK: İnşaat&Yatırım


654 kez okunmuştur.


ETİKETLER : Ahmet Güleç, Mobilya, ,
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri sektörü ihracat odaklı büyümesini sürdürüyor


 
Lütfen haber arşiv tarihi seçiniz.
 
Davutağa Camii, KolektifHouseII, 2013UlaşımRaporu, Regnum Sky Tower, Concetto serisi , Tayfun Bayazıt, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, KentselDönüşümYasası, KayaalpArchitects, Rainforest , Mehtap Yıldız, MünirKaraloğlu, Kraliçe Ödül, Lutfi Arıboğan , CenturyUnlimited, Ufuk Kayador, SensoWash, Ergsan İnşaat, BİK, İSMOB 2014 Tasarım Yarışması, Murat Bozkurt, climatherm , Hasan Şener, Aziziye Belediyesi, NGGrup, KoçsaGrup, BulutOrmanEvleri, GalataraySporKulübü, Elektrik Üretim AŞ, Saraçhane,
 
Anba Yayn Grubu
Her hakk sakldr.